Kabil'e Ne Zaman Gidilir

Afganistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Kabil, son zamanlarda insanların tatil için tercih ettiği yerler arasına girmiştir. Kabil uçak bileti alımı yapmayı düşünmekte olan kişilerin, şehrin iklim koşulları ve hava değerleri hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri bilinmektedir. Tatil için tercih edilen bölgeye gitmeden önce hava koşullarını öğrenmek; hem tatil hazırlığı aşamasında yanınıza alacaklarınızı belirlemenizde fayda sağlayacak hem de nasıl bir tatil planı yapabileceğinizi oturtmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

Afganistan hava durumu değerleri ve iklim bilgilerine bakıldığında genel olarak sert bir bozkır ikliminin etkisinin olduğu bilinmektedir. Yazları sıcak ve uzun geçerken kışları ise şiddetli soğukların merkezi olarak bilinmektedir. Güneybatısı dışında yıllık yağış miktarı 1800 milimetreyi bulmaktadır. Bu yağışların büyük bir kısmı ise Kasım ve Nisan ayları arasında kar şeklinde görülmektedir. Özellikle başkent  olan Kabil’de tatil yapmak isteyenlerin kış aylarında şehrin tamamen karla kaplı olduğunu göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ayrıca ülke genelinde Aralık, Ocak ve Şubat aylarında don olayları görülmektedir.

 

 

Tatil yapmak için seçenek değerlendirmesi yapanların Kabil hava durumu değerlerine baktıklarında yaz aylarının sıcaklığı hakkında ortalama bir bilgiye sahip olacaklarını belirtmek gerekmektedir. Aşırı sıcak geçmekte olan yaz ayları arasında en sıcak ay Temmuz ayı olarak göz önüne gelmektedir. 25 derece ile 35 derece arasında değişen sıcaklıklar, Temmuz ayında zirveye ulaşmaktadır. Kış aylarında ise bu durum tam aksi olarak kendisini belli etmektedir. En soğuk ay olarak belirtilmekte olan Ocak ayında sıcaklıkların -7 derecelere düştüğü tatilcilerin bilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

 

Kabilde hava durumu değerlerini inceleyerek tatil planlarını şekillendirecek olanların bu şehir için en uygun dönem olarak ilkbahar ve sonbahar aylarını incelemeleri tavsiye edilmektedir. Mevsim koşulları hakkında bir değerlendirme yapıldığında, bu dönemde yapılacak tatil sayesinde hem görülecek yerleri rahatlıkla gezebilir hem de gece hayatının tadına varabilirsiniz. Kuru bir sıcağın olduğu şehre, en sıcak olduğu dönemde gitmek bunaltıcı etkilerin yaşanmasına neden olabilecektir. Uygun bilet seçeneklerinden yararlananların erken rezervasyonla istedikleri tarih aralığına bilet alabileceklerini unutmamalarını tavsiye ederiz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Afganistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Kabil Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder