Kabil'de Ne Yenir Ne İçilir?

İstanbul kalkış noktanız olmak üzere aktarmasız olarak Kabil uçak bileti hemen her daim bulabilirsiniz. Üstelik uçuşunuz da yalnızca 5 saat sürmektedir. Afganistan yemek kültürü olarak hiçbir ülkenin mutfağının izlerini taşımamaktadır.  Çoğu ülkede başka ülkelerin izlerini bulmak mümkün iken Afganistan’da bunu görmeniz mümkün değildir. Yüzyıllar boyunca süre gelen Afgan mutfağı özünü koruyarak bugünlere ulaşabilmeyi başarmış ender bir mutfak kültürüne sahiptir. Ülke de ilkim şartları hemen her yerde aynı göstermektedir. Bu yüzden bölgesel farklar yaşanmadığı mutfağa da farklı yansımalar geçmemektedir. Afgan mutfağının olmazsa olmaz 3 temel ürünü mevcuttur. Pirinç, et ve ekmek sofralarda asla olmayan üç temel taştır. Karşınıza sürekli pilav gelecek olma düşüncesi biraz canınızı sıkabilir ama kültürümüzdekinin aksine Afgan mutfağında binlerce çeşit pilav vardır. Kırmızı et, Tavuk eti ve çeşitli sebzeler ile beraber türettikleri pilav çeşitleri dikkatinizi oldukça fazla çekecektir.

 

 

Pilavı dahi ekmekle ile birlikte tüketen Afgan halkında ekmeğin önemini az çok anlayabilirsiniz. Ekmeksiz hemen hemen hiçbir şey yemeyen yerel halk, çatal bıçak yerine Afgan ekmeğini kullanmaktadırlar. İklim şartları dolayısı ile Afganistan da hayvancılık oldukça yaygın olmasının yanı sıra et tüketimi de bununla doğru orantılı olarak fazladır. Neredeyse tüm temel yemeklerin içerisinde muhakkak et bulunmaktadır.

 

Afganistan ın yemekleri bol etli olmasının yanı sıra taze baharatlarında kokusu cezbedecektir. Taze otları da kullanmayı tercih eden Afgan halkı özellikle taze soğan, sarımsak, kurutulmuş biber, nane, kişniş, karanfil, kimyon ve kakuleyi oldukça sık kullanmaktadırlar.

 

 

Palau isminde Afgan mutfağına özgü yemek çeşidi denemeniz gerekenler listesinde olmalıdır. Palau aslında etli ve sebzeli bir pilav çeşididir. Genellikle gelen turistlerin yanı sıra halkında en sevdiği yemek çeşididir. Chalau ise tamamen sebzeli bir pilav çeşidi olması ile birlikte Palau’dan sonra çok tercih edilen ikinci pilav çeşididir.

 

Diğer önemli yemeklerinin başında ise Zümrüt pilavı yer almaktadır. Ispanak ile yapılan bu pilav yeşil rengi ile oldukça dikkat çekerken yalnızca bahar bayramında yapılmaktadır.  Ana yemek olarak en çok tercih edilen ise Osh pyozee ismindeki soğan ile yapılan yemektir. Portakallı ve tavuklu pilav (Zarda palan), Afgan kebabı ise bir başka ünlü yemekleri arasındakilerdir.
 

 

Serena: Aynı zamanda otel de olan Serena, Kabil’in şartlarına göre sizi oldukça güvende ve hatta başka bir dünyadaymışçasına hissettirebilir. Yüzme havuzu sizi oldukça şaşırtabilir ama asıl şaşırtıcı olan ise hizmet kalitesi ve yemekleridir. Afganistan’a özgü hemen hemen her yemeği bulabileceğiniz Serena diğer mekânlara nazaran oldukça lüks olmaktadır. Açık büfe seçeneğinin bulunması ve tamamen İslami koşullarda et hazırlanması ise temizlik konusunda içinizi oldukça rahatlatacaktır.

Merkezi bir konumda olması ve aynı zamanda otel de olması şehre gelen turistlerin ilk tercihi olmayı başaran Serena da güzel bir ziyafet çekmeniz muhtemeldir.

Adres: Street, Kabul, Afganistan
Telefon: 930799654000

 

 

 

 

Le Jardin: Batı yemekleri için en harika yer olarak bilinen Le Jardin konum itibari ile de oldukça güven vermektedir.  kabil ne yenir sorusunun cevabını bir Le Jardin de aramalısınız zira şehrin en güzel sığır etini önünüze servis etmektedirler. Sakin ve huzurlu bir konsept sunmasının yanı sıra yemekleri oldukça lezzetlidir. Açık hava seçeneği de sunan restoran da yemeğinizi yerden etrafınızı da izleyebilirsiniz. Aynı zamanda Fransa mutfağına ait çeşitli yemeklerde bulabileceğiniz ender mekânlardan biridir. Afgan yemeklerini yemeyi tercih etmiyorsanız rotanızı Le Jardin’e çevirmenizi öneririz.

Adres: Street 9 Qala Fatullah left coming from Shari-e-New, Kabul, Afganistan
Telefon: 0798 464 636

 

 

 

 

 

Namaste: Afgan mutfağı dışına çıkmaya cesaret edebilen ender mekânlardan biri olan Namaste sizlere Hint mutfağının en güzel yemeklerini sergilemektedir. Turistlerin yanı sıra yerel halkında oldukça çok tercih ettiği mekân da mükemmel baharatlar harmanlanmış Hint mutfağını deneyimlemenize olanak tanımaktadır. Güler yüzlü çalışanların yanı sıra hızlı servisi ile de oldukça tercih edilen Namaste uğramadan şehirden ayrılmamanız gereken ender mekânlardan birisidir.

Adres: Sreet4 Wasir Akbar Khan, Kabil, Afganistan
Telefon: 70300 9000

 

 

 

 

 

Table Talk: Kabil yemekleri yiyebileceğiniz en güzel mekânlardan biri olan Table Talk genellikle hazır gıda ürünler servis edildiği zannedilse de aslında öyle değildir. Aileler için özel odaları dahi bulunan mekânda vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Sadece yemek olarak değil günün yorgunluğunu kahvenize eşlik eden nargileler ile de atabilmeniz mümkündür. Turistlerin tekrar gitme isteğini uyandırma sebebi ise diğer mekânlara nazaran oldukça fazla alternatifi olmasının yanı sıra personelin güler yüzü ve sizler için ellerinden geleni fazlasıyla yapmalarıdır.

Adres: Street 3 | Qalaye Fatullah, Kabul, Afganistan

 

 

Le Bistro Kabul – French Cuisine: Turistlerin en çok tercih ettiği mekânlar arasında kendisine yer edinen Le Bistro Kabul – French Cuisine, Fransız mutfağından onlarca çeşit yemeği barındırmaktadır. Geleneksel tatlar damak zevkinize uygun değilse Le Bistro Kabul – French Cuisine da damak zevkinize uygun harika yemekler bulabileceğinize eminiz. Tüm bunların yanı sıra dönüşte yanınıza bir hatıra almak istiyorsanız mekânda yerel ürünlerden bazılarını satın alabiliyorsunuz.

Adres: Chicken Street, Kabul, Afganistan
Telefon: 797 125 130

 

 

 

Kabul Star Hotel & Restaurant: İç savaş izlerini hala taşıyan Kabil de turistler daha çok otellerin restoranlarını tercih eder durumda olmuştur. Bunlardan çok tercih edilenlerden biride Kabul Star Hotel & Restaurant’dır. Canlı müzik alternatifi de sunan restoran geleneksel Afgan yemeklerini en harika haliyle masanıza yerleştirmektedir. İlgili personel ise restorana büyük artık katarken öğle yemeği ve akşam yemeğinin yanı sıra kahvaltı seçenekleri de mevcuttur. Afgan mutfağının yanı sıra alternatif olarak başka ülkelerin mutfaklarına ufak da olsa yer vermiş olmaları restorana artı katanlar arasındadır. Güvenliğin üst düzey olması ise turistlerin en çok tercih etme sebeplerinin başında yer almaktadır.

Adres: Zanbaq Square Anqara Cadysa, Opposite Turkish Embassy, Kabul 26000, Afganistan
Telefon: 0093- 020- 2313131

 

 

 

 

Sufi: Geleneksel Afgan yemeklerini Afgan dekoru ile perçinleyen Sufi turistlerin ilgi odağı olmasının yanı sıra yerel halkında tercihleri arasında yer almaktadır. Turistler Sufi için romantik mekân olarak adlandırsalar da içeri girdiğiniz an aslında çok da abartmadıklarını sizlerde anlayacaksınız. Afgan geleneklere uygun olarak tasarlanmış mekânda oturma düzeni ve hatta sandalyeler yerine minderlerin oluşu bile şehri yansıtmaktadır. Sıradan bir evde yemek yiyormuşçasına samimi ortamı sayesinde kendinizi komşunuza gitmiş kadar rahat hissedebilirsiniz. En iyi Afgan yemeklerini sunmaları ve bol çeşidi ile gönlünüze taht kuracak olan Sufi kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir mekândır.

Adres: Taimani, Street 1, Shar E New, Kabul, Afganistan
Telefon: 77 42 12 256

 

 

 

King James Burgers And Brisket: Hazır gıda ürünleri seviyorsanız bir de Afganların yorumladığı Fast Food denemelisiniz.  Kendilerine özel hazırladıkları tatlı içeceğin yanında alışılmışın dışında olan kalın ekmekli hamburger oldukça dikkat çekicidir. Tüm bunların yanı sıra Afganların kendilerine özgü hazır tatlı ürünlerini de deneyimleyebileceğiniz ve özellikle de tatlı severlerin yeniden gelmek isteyeceği sıra dışı bir restoran.

Adres: North KAIA, Kabul 0001, Afganistan
Telefon: +93 79 483 6911

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Afganistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Kabil Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder