Kabil Gece Hayatı

Afganistan’da bulunan Kabil’ de gece hayatının olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Birçok insan Kabil’de geceleri eğlence hayatının olmadığını düşünebilmektedir. Ancak bu durum yüzde yüz doğru değildir. Her ne kadar oldukça fazla renkli görüntülere şahitlik yapmasa da Kabil gece hayatı, yerel halkın gittiği yerler ve eğlenebileceğiniz mekânlar bulunmaktadır. Yerel halkın gittiği ve sizlere tavsiye edebileceğimiz gece eğlence mekânlarını yazmadan önce belirtmek istediğimiz birkaç konu bulunmaktadır. Kabil’de alkol yasağı bulunmaktadır. Ancak restoranlarda bu alkol yasağı ortadan kalkmaktadır. Bu tür restoranlarda oldukça kolay alkol bulabilirsiniz.

 

Savaş yaralarını yeni yeni sarmaya başlayan Kabil’de gelişim oldukça rahat bir biçimde gözlemlenebilmektedir. Düşüncelerinizin aksi Kabil’de alışveriş merkezleri, oyun alanları ve daha bunun gibi birçok yer bulabilirsiniz. Kabil’de hayat yavaş yavaş kendine gelmeye çalışırken eskiden geceleri sessizliğe bürünen yer yavaş yavaş canlılaşmaya başladığını belirtebiliriz. Kabil’de eskiden elektrik problemlerinden kaynaklı geceleri sokaklarda kimseyi göremezdiniz. İnsanlar mumlarla, jeneratörlerle elektrik ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlardı. Ancak son zamanlarda bu durum yavaş yavaş çözüme ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Kabil’de eskisine nazaran elektrik verilmeye başlanmasından kaynaklı gece hayatı da aynı oranda yavaş yavaş hareketlenmeye başlandı. Kabil’de her ne kadar bar eğlencesine geçiş tam olarak sağlanamasa da eğlence hayatının döndüğü yerler oluşmaya başladı. Eğer sizlerde kendini onarmaya başlayan bir şehri ve ülkeyi yakından görmek isterseniz en yakın zamanda Kabil uçak bileti almanızı tavsiye ederiz. İlk başlarda zorlu bir ülke olarak göze çarpsa da kendine yenilemeye çalışan bir şehrin anlayışıyla sizleri kendisine hayran bıraktıracaktır.

 

Kabil yerel halkının gittiği, alkol satışının yapıldığı birçok restoran bulunmaktadır. Bu restoranlarda geceleri hoş bir yemekle süsleyebilir, alkolün satılmadığı bölgede içecek bir şeyler bulmanın kolaylığını yaşayabilirsiniz. Kabil’de gece hayatının başlanmasına öncülük eden restoranlardan biri Kabul Karaoke Restaurant’dır. Gece şarkı söyleyerek eğlenmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. +93 20 221 18 50 telefon numarasıyla ulaşabileceğiniz bu yere gittiğinizde savaşın izlerini silen bir ülkeden ziyade oldukça eğlenceli bir şehre geldiğinizi düşüneceksiniz. Taverna Du Liban’de Kabil’de eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz mekânlardan biridir. Taverna Du Liban açık adresinde ulaşabileceğiniz bu yeri eminiz ki sizlerde çok beğeneceksiniz. Lane 3, Wazir Akbar Khan Rd, Kabul açık adresinden bulabileceğiniz bu yeri sizler de unutamayacaksınız. Taverna Du Liban’a   +93 79 982 83 76 telefon numarasından da ulaşabilmeniz mümkündür. Kabil bar konusunda elinden gelenin en iyisini yapmaya ve bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini görmekteyiz.

 

 

Kabil gece hayatı restoranlarda da eğlenceli geçebilmektedir. Bu restoranlarda alkol yasağının ne demek olduğunu unutabilirsiniz. L’atmosphere ve Deutscher Hof restoranlarında alkol yasağının bulunmamasından kaynaklı oldukça sık tercih edebilirsiniz.

 

Kabil bölgesinde savaşın hâkim olduğu zamanlarda müzik, resim gibi sanatın birçok alanlarıyla alakalı olan gençler bölgeden kaçmışlardı. Kabil şehri yavaş yavaş yaralarını sarmaya ve savaşın izlerini silmeye başladıklarından sonra yetenekli gençler bu bölgeye geri dönmeye başladılar. Savaşın yorduğu şehre geri dönen gençler uğraştıkları alanlara göre etkinlik, festival ve bunun gibi projeler oluşturmaya başladılar. Kendilerine Commat Communications, kısaltmasıyla CC adını veren bir grup insan çatıları altından birbirinden yetenekli ve sanatla uğraşan gençleri toplamaya başladı. Topladıkları bu gençlerin ilgi alanlarına göre projeler etkinlikler oluşturan Commat Communications, bünyesinde Rock müziğe gönül vermiş gençleri de barındırmaktadır. Bu gençler düzenledikleri etkinlikler, konserler ve daha birçok alanla alakalı gece eğlenceleri düzenlemektedirler. Eğer sizde bu etkinliklerden haberiniz olacak ve etkinlik zamanına denk gelecek kadar şanslı olan kesimdenseniz savaş gazisi Kabil’in yetenekli çocuklarını canlı dinleme şansına erişebilirsiniz. Kabil gençlerinin bu çabası, müzikle uğraşmaları hatta ülkedeki ilk Rock grup olma istekleri takdire şayan bir durum olmaktadır.  Kendi sevdikleri müzik tarzını en iyi şekilde yansıtabilmek için ellerinden geleni yapan, bunun için her türlü zorluğa karşı göğüs geren, sevdikleri müzikleri insanlara dinletmeyi isteyen ve bunun için nerede olduklarının bir önemi olmadan korkusuzca etkinlikler, festivaller düzenleyen bu gençlerin yaptıkları müziklerde de bir ruhun olduğunu görebileceksiniz. Kabil’in yaşanmışlıklarından kaynaklı gençlerin doğup büyüdüğü topraklarda gördükleri, şahit oldukları şeyleri ortaya koydukları ürünlerde, müziklerde, ritimler hissetmemeniz olanaksız bir durumdur. Sadece bu gençler ve çabalarının, umutlarının boşa gitmediğini göstermek için Kabil’e gelmeli, gençlerin bu etkinliklerine katılmalı ve gece her şeye inat sokaklarda gülebilmek gerekmektedir.

 

Kabil halkı sosyal yaşantılarına hareket katma, elektriğin şehre gelmesiyle daha da büyük bir olası haline gelmiştir. Bölgede halen elektrik sıkıntısı yaşanabilmektedir. Ancak mumla veya bunun gibi diğer aydınlanma aletlerden yararlanmak yerine elektriğin belli bir süre bile olsa bölge de bulunması Kabil’de geceleri de hareketlenmesine neden olmuştur. Eğlenmek ve iyi zaman geçirmek için en ufak bir anı bile değerlendiren Kabil halkının güzel zaman geçirmeye ne kadar aç olduklarını görmekteyiz.

 

 

Kabil sokaklarında göz gezdirdiğiniz zaman her şey tam anlamıyla düzelmiş değil. Ancak şehre şöyle bir göz attığınız zaman çarpık kentleşme, lüks binalar, alışveriş merkezleri gibi birçok yeni yapının Kabil caddelerinde yükseldiğini görebilirsiniz. Bu durum Kabil’in sosyal yaşantısına yavaş yavaş dönmeye çalıştığının en iyi göstergelerinden biridir. Bu düzelme yerel halkın geceleri sokaklarda korkusuzca eğlenmesinden de anlaşılabilmektedir. Kabil’de yerel halkın eğlencesini yakından gözlemlemek ve savaş sonrası yaralarını sarmaya çalışan bir şehrin mutluluğa, eğlenceye olan hasretini gidermede yardımcı olmak için sizlerde Kabil’e bir gezi düzenlemelisiniz. Her geçen zamanda Kabil, olumlu yöne bir gelişme gösterebilmek için elinden geleni, her şeyi yapmaya çalışmaktadır. Daha halen popüler olmayan ve adı duyulmamış; ancak yeni açılmış ve yerel halk tarafından oldukça sevilmiş mekânlar, gece eğlencelerinin düzenledikleri yerler bulunabilmektedir. Sizler de bu ihtimalin olmasını aklınızın bir köşesinde bulundurun. Kabil’e indikten sonra yerel halka gecelere gidebileceğiniz güzel bir yerin olup olmadığını sorun. Eğer yerel halkın tercih ettiği; ancak adı pek fazla duyulmamış yerler mevcutsa sizlere söyleyecektir.

 

Kabil gece hayatına atılmadan önce Kabil’in tozlarına karşı önlem almayı unutmamalısınız. Gece dışarı çıkmadan önce ya da arkadaşlarınızla restoranlarda eğlenmeden önce dışarıda toz bulutunun olup olmadığına bakmanızı tavsiye ederiz. Böylece tozlara karşı gerekli önlemlerinizi aldıktan sonra, duş anınızda saçlarınızdan bir çamur deryasının akmasını önlemiş olursunuz. Kabil’de gece hayatının olup olmadığını, bir hayatın olup olmadığını düşünürken, aslında oranın insanları, gençleri normal yaşantıya dönmek için ellerinden gelenin fazlasını yaptıklarını görmekteyiz. Halkın çağa ayak uydurmaya çalışması, modern mimari yapıları; ancak bunların yanında daha henüz savaşın izlerini üzerinden atamamış yerler, insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum sizleri şaşırtmasın. Kabil gece eğlencesi, gece hayatı diğer turistik beldelerindeki kadar aktif, canlı ve bir o kadar renkli görüntülere şahitlik yapamasa da, savaştan yeni çıkmış bir şehir olarak oldukça eğlenceli gece hayatına şahitlik yapabilirsiniz. Kabil halkının çoğunluklu olarak gittiği yerlere gidebilir, alkolün oldukça kolay bir şekilde satıldığı restoranlarda arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle eğlenebilirsiniz. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Kabil Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder