Kabil'de Alışveriş

Yeni bir ülke ya da şehre gidildiği andan itibaren alışveriş yapmak isteği hemen herkesin sahip olduğu dürtülerden bir tanesi olmaktadır. Normal koşullar dahilinde bakıldığında, kendi ülkenizde dahi farklı şehirlere tatil sebebiyle gitmeniz durumunda alışveriş yapmadan dönmeniz göz önüne alındığında; yeni bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde daha büyük bir alışveriş dürtüsüne sahip olmanız yadırganmaması gereken durumlardandır. Kabil uçak bileti alımında bulunarak, Afganistan’ın başkenti olan bu şehre seyahat etme isteğinizi gerçekleştirirken alışveriş konusunda bir takım zorluklar çekebileceğinizi unutmamanız gerekmektedir.

 

Kabil, iç savaşın etkilerinin hala daha sürmekte olduğu Afgan şehirlerinden bir tanesidir. Bu sebeple ekonomisinin genel anlamda düzensizlik içerisinde olduğu bilinmektedir. Burada alışveriş yapmaya karar vermeniz durumunda, fiyat konusunda dikkatli olmanızı tavsiye etmek gerekmektedir.

 

 

 

Kabil sokaklarında dolaşarak alışveriş turunuza başlamanız mümkün olmaktadır. Şehir içerisinde dolaşırken birçok dükkan ve seyyar tezgah bulacaksınız. Bunların herhangi birinden alışveriş yapmanızda sorun olmayacaktır. Genel olarak bu şehirde düzenin seyyar satıcılarında yer aldığı bir sistem olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yine de ödeme yaparken ya da alacağınız ürünün fiyatını değerlendirirken dikkatli olmanız faydalı olacaktır.

 

Şehir sokaklarında gezerken, kürklerin satıldığı dükkanları görmeniz mümkün olacaktır. Bayan kürklerinin en kalitelerini bulabileceğiniz bu dükkanlar arasında gezerek, modelleri inceleyebilirsiniz. Çalışanların cana yakın tavrı ve yardım severliği sayesinde kürkler hakkında bilgi alarak, arzunuza göre satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Diliniz imkan verdiğinde pazarlık yapma şansınızı  da değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

 

Kabil alışveriş isteğinizi karşılamak için sokaklarda dolaşırken eski eşyaların satılmakta olduğu dükkanlara muhakkak rastlayacaksınız. Seneler öncesinden kalma ürünlerin raflara konularak sergilenmekte olduğu bu dükkanlar arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamanız mümkün olmayacaktır. Savaş eşyalarından oyuncaklara, ev ve mutfak ürünlerinden birbirinden ilginç kıyafetlere kadar pek çok seçeneğin bulunmakta olduğu eskici dükkanlarında, satışa sunulmuş olan parçaların fiyatları da dikkatinizi çekecektir. Normal koşullarda belki de üç katını vererek sahip olabileceğiniz, antika esintilerinin yer aldığı bu ürünlerden istediğinizi seçerek alışverişinize devam edebilirsiniz.

 

Kabil dendiği anda bir miktar bilgisi olan herkesin deri ürünlerin alımı için alışveriş yapma isteği içerisine girebileceği tahmin edilmektedir. Deri ürünlerin yanı sıra el dokuması ürün seçenekleri arasından değerlendirme yapmanızda mümkündür. Özellikle sevdikleriniz için nasıl armağanlar alacağınıza karar veremediyseniz, bu deri ve el dokuması ürünlerini tercih edebileceğinizi gözden çıkarmamalısınız.  Bunların yanı sıra farklı ürünleri görmek isteğiniz varsa, haftanın birkaç günü kurulmakta olan açık hava pazarlarını ziyaret etmenizi de tavsiye edebiliriz.

 

Kabil sıkı İslam politikalarıyla uzun yıllardır yönetilmekte olan Afganistan’ın başkenti olması nedeniyle, çok  sayıda alışveriş merkezinin bulunmadığı dönemlerden geçmiştir. 2000’li yılların başlamasıyla açılmakta olan alışveriş merkezleri sizlerin ziyaret edebileceği yerler arasında yer almaktadır. Bu alışveriş merkezlerinde dolaşarak dükkanları inceleyebilir ve kendiniz için uygun gördüğünüz ürünlerle ilgili karar verebilirsiniz.

 

 

 

Majid  Mall: 1,272,00 metrekarelik bir tabanda yer alan alış veriş merkezinin 12,000,00 metrekarelik kısmında yapısı bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezi şehir merkezinde bulunmakta olan ve aynı zamanda diplomatik yerleşim alanı olarak kabul edilen Vezir Muhammed Akbar Khan & Shirpur’a en yakın alışveriş merkezi olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

Sekiz katlı olan bina 2006 yılında inşa edilmiş ve Yüce Kule olarak Afganistanlılar tarafından seçilmiştir. Yapım aşamasında pek çok sponsorun adı geçmiş ve alışveriş merkezi dışında farklı alanlarda değerlendirileceği dile getirilmiş olsa da; Mr. Majid rüyasını gerçekleştirerek bu alanın AVM olarak halka açılmasını sağlamıştır.

Hem tek alımlar hem de perakende alımlar yapmak isteyenlerin bir numaralı adreslerinden olan Majid Mall, eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerinde lider noktalarından bir tanesi olmuştur. Alışveriş yapmak için dışarının kavurucu sıcaklarından kaçarak, alışveriş merkezlerinin klimalı ortamlarında gezmek istiyorsanız alan bünyesinde bulunmakta olan otoparka aracınızı rahatlıkla park edebileceğinizi söylemek gerekmektedir.

Giysi, gıda, tasarım, dekor, elektronik, elektrik gibi ürün seçeneklerinin bulunduğu mağazaların yanı sıra; çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri oyun parklarına da bu alışveriş merkezinde rastlamanız mümkündür. Oyun alanlarının hijyen kurallarına uygun ve güvenilir olması anne babaların içlerini rahatlatmaktadır.

Ayrıca mağazalar arasında dolaşmakta yorulanların değerlendirebileceği kafe ve restoran seçeneklerinin de bulunduğunu belirtmeden geçmemek gerekir. Yorucu bir alışveriş yolculuğunun ardından, dinlenmek istiyorsanız bu seçeneklerden bir tanesini değerlendirebilirsiniz.

Adres : Supreme Tower Shahr’e Naw, Kabil Afganistan

Telefon : +93 (0) 786 00 00 01  /  +93 (0) 791 55 55 51

 

 

 

Kabil City Center: Kabil City Center, Kabil alışveriş merkezleri seçenekleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. 2005 yılında hizmete açılmış olan alışveriş merkezi, Kabil’de modern tarzda yapılarak hizmete sunulmuş olan ilk kapalı alışveriş merkezi olarak kabul edilmektedir.

Alışveriş merkezinin içerisinde yürüyen merdivenler ve transparan asansörler bulunmaktadır. Afganistan’da genel olarak bu özelliklerin bulunmadığı alışveriş merkezlerinin bulunması nedeniyle bu özellikler dikkat çekici gözükmektedir. Her türlü tehlikeye karşı güvenlik sağlanmış olması adına, alışveriş merkezinin cam kısımları patlayıcılara dayanıklı ürünlerle hazırlanmıştır.

Kabil City Center’a alışveriş amacıyla gelmeniz durumunda, öncelikle metal detektörler tarafından üzeriniz aranacak ve ondan sonra girişinize izin verilebilecektir. Bu güvenlik tedbirlerinin asla aksatılmadığını belirtmekte fayda vardır. Zira 14 Şubat 2011 yılında bir canlı bombanın AVM’ye girişi bu sayede engellenmiştir. Ve o zamandan bu yana güvenlik önlemleri uygulanmaktadır.

Alışveriş merkezinin en üst katı; Dubai merkezli bir otel ve tatil işletmesi olan Safi Landmark Hotel’e aittir.

Adres : Kabul City Center, zargona Rd., Kabul, Afganistan

 

 

 

Spinneys Supermarket: Spinneys Supermarket, konaklama süreniz boyunca oluşabilecek her türlü ihtiyacınızı temin edebileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir. Kabil’in en büyük süpermarketlerinde bir tanesi kabul edilmekte olan alan içerisinde her kategoriden ürünü bulmak mümkün olmaktadır. Oldukça büyük bir alana yayılmış olan bu süpermarket, alışveriş yapmayacak olsanız bile keyifle gezebileceğiniz mekanlar arasında yer almaktadır.

Adres: Butcher Street, Kabul, Afganistan

 

 

 

Ganjina: Çoğunlukla savunmasız Afgan kadınlarının el emekleriyle yaptıkları ürünlerin, tek bir çatı altında buluşturularak satışa sunulduğu alandır. Kabilde alışveriş duraklarınızdan bir tanesi olması gereken Ganjina’da özellikle Zardozi tasarımlarınızı incelemenizi tavsiye edebiliriz.

Kadınların gelir kazanabilmeleri için proje olarak hazırlanmış olan bu alanda yaptıkları ürünleri satma imkanı elde eden kadınlar, kendilerini çok daha iyi hissetmektedir. Yerel pazarla kıyaslandığında bir miktar daha pahalı olduğu gözden kaçmamaktadır. Fakat amaç olarak iyi bir nitelikte olması nedeniyle belirtilen miktarların ödemesi, sizlerin kötü hissetmesine neden olmayacak aksine mutlu hissetmenizi sağlayabilecektir. El sanatları ürünleri, boncuk ürünleri, dikim ürünleri ya da boyama ürünleri gibi seçenekler arasından kendiniz için en uygun olanları seçebilirsiniz.

Adres : 3 Butcher Street, Ganjina House #76 Lane, Kabul, Afganistan

Telefon : +93 79 852 9002

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Afganistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Kabil Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder