Kabil Şehir Rehberi

Birçok Avrupa vatandaşı tarafından gözde olan ve halen gözde olmaya devam eden bir şehirdir. Ülkemizde de son zamanlar da birçok vatandaşı bulunmakla beraber ülkemizden de son zamanlar da vatandaşlarımızın gidip görüp gezmek için tercih ettiği bir şehirdir.   Afganistan’ın başkenti olan bu şehir ülkenin doğu kesimin de orta kısım da bulunmaktadır. Kabil nerede diyecek olursak;Şehrin adını aldığı yer kurulmuş olduğu Kabil ırmağından almaktadır. Bu ırmağın yanın da bin sekiz yüz metre yükseklikte kurulmuş olan bu şehir adeta eşsiz bir manzara zevki sunmaktadır. Ayrıca bu kadar yükseğe kurulmuş olması ile birlikte dünyanın en yüksek başkenti olma özelliğini de kendisin de barındırıyor. Şehir Hayber geçidi’ne yakın olması sebebiyle birçok ekonomik ve kültürel yapıyı barındırması ile beraber beş bin yıllık bir geçmişe de sahip oluyor. Ayrıca bilmelisiniz ki bu şehir beş bin yıl boyunca birçok uygarlığa da ev sahipliği yapma özelliği taşımaktadır.

 

Kabile gittiğiniz de gezilebilecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerin en başın da ise Darul Aman sarayı gelmektedir. Kendini taşıyan Darul Aman yolunun sonun da bulunan saray Kabil müzesinin hemen yanın da bulunmaktadır. Bu sarayın geçmişine baktığınız da 1920 yılına kadar geriye gitmeniz gerekir. Bu yılda yani 1920 yılın da Kral Amanullah (Emanullah) tarafından inşa edilmiş olan bu saray içerisin de bulunan eşsiz işlemler ile göz kamaştırıcı bir yapıya sahiptir. Fakat o günden bu yana savaşlar ve deprem nedeni ile birçok kez elden geçirilmiş olması bilgisi sizleri yanıltmasın çünkü hiçbir şekilde tarihi dokularına zarar verilmeden restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca bu sarayın hemen arkasın da bulunan Davud Han anıtı güney kabil şehrini eşsiz bir manzara ile ayaklarınızın altına sermektedir. Ayrıca Afganistan’ın en büyük camii olan Hacı Abdul Rahman camisi de Afganistan Kabil de bulunmaktadır. Aynı anda yaklaşık on binden fazla insanın ibadet yapabildiği bu cami en büyük cami olarak kabul edilmektedir.  Caminin Afgan lider Taliban dönemin de yapımına başlanmış fakat bitmesi için Suudi Arabistan yardım da bulundu içerisin de bir adet medrese de bulunmaktadır. Gezebileceğiniz en güzide mekanlardan biri olan edebiyat da dahi konulara neden olan Babür’ün asma bahçeleri de bu şehir de bulunmaktadır. Sonrasın da ise birçok medeniyetten eserler bulabileceğiniz ve dünyanın en geniş müzelerinden biri olan Kabil müzesi kesin olarak görmeniz gereken ve zaten turistlerin asıl olarak görmek için geldikleri bir yerdir.

 

 

Karga gölü de dünyanı en büyük göllerinden bir olma özelliği taşımaktadır. Sonrasın da ise kabil hayvanat bahçesi birçok türden hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Görmek istediğiniz çöl iklimine özgü birçok hayvana bu bahçede rastlayacaksınız. Çok renkli bir gece hayatına sahip olmaması ile beraber Kabil şehrin de gece hayatın da sıkılmayacağınız çok doğru bir karardır her gece bu şehir de yapılan birçok festivale denk gelebilirsiniz.

Ulaşım olarak ise kesinlikle uçak ile seyahat etmelisiniz. Kabil uçak bileti fiyatları veya ülkemizden nerelerde bulabilirsiniz onu da belirtmek isteriz. Ülkemiz de birçok havaalanın da bilet bulabilirsiniz.

 

Ülke: Afganistan

Nüfus:3.678.034

Resmi Dili: Afgan Farsçası

Para Birimi: Afgani (AFN)

İklimi: Karasal İklim

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2

Saat Farkı: Türkiye’den 2 saat 30 dakika ileri

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Afganistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Kabil Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder