İzmir'de Neler Yapılır

İzmir’e seyahat edenlerin bu şehrin Türkiye’de gezilecek yerler bakımından pek çok seçeneği barındıran illerden bir tanesi olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan bu il, içerisinde görülmeden gereken değerleri saklamaktadır. Bu sebeple, tatillerini burada geçirmek isteyenler için tatil süreleri boyunca görülmesi gereken yerlerin hepsini ziyaret edebilmeleri için bir liste hazırlamak doğru olacaktır.

 

 

İzmir Saat Kulesi

1901 yılında inşa edilmiş olan saat kulesi,  İzmir gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden sayılmakta olan ve İzmir’in sembolik haline gelmiş olan bu saat kulesi, Konak Meydanı’nda yer almaktadır.  Konak meydanının genel olarak insanların buluşma yeri olarak kullanıldığı göz önüne alındığında, günün her saati oldukça kalabalık olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.

Bu meydan içerisinde en dikkat çekici yapı olan İzmir Saat Kulesi;  25 metre uzunluğunda ve 4 çeşmeli bir şekilde tasarlanmıştır. Dairesel bir alan temelinde olan yapının içerisinde ki çeşmelerin, bu dairesel yapıya uygun yerleştirildiği bilinmektedir. Yapı içerisinde bulunan kolonların Kuzey Afrika temasını taşıması özelliği ise ayrı bir güzelliğin yansıtılmasına neden olmuştur. Kulenin tepesine doğru konulmuş olan saatin ise Alman imparatoru II. Wilhelm’in hediyesi olduğu bilinmektedir.

Adres : Konak, İzmir Saat Kulesi, 35250 Konak/ İzmir

 

 

Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı

Bu tarihi çarşı, Konak Meydanı Mezarlıkbaşı semtinde bulunmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin, İzmir’e gelmeleri durumunda buraya uğramadan dönmedikleri bilinmektedir. Alışveriş için en güzel yerlerden bir tanesi sayılmasının yanı sıra, mekanın tarihsel yapısı da ziyaretçilerin dikkatini fazlasıyla çekmektedir.

Bu tarihi çarşıya kısaca Kemeraltı denildiği bilinmektedir. Kemeraltı çarşısı açıldığı ilk zamanlarda demircilerin ve baharatçıların dükkanlarının olduğu kapalı bir mekan olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise içerisinde mağazalar, kafeler ve sinema salonlarının bulunduğu bir cadde olarak varlığını sürdürmektedir

Geçmişteki özelliği olan kapalı alanları ise Kızlarağası Hanı kısmı ile varlığını sürdürmektedir. Bu bölümün sahip olduğu tarihi yansıtan ve geleneksel olarak planlanmış kahvehaneleri ziyaretçilerin dikkatini fazlası ile çekmektedir.

Adres : Anafartalar Caddesi, 35250 Konak/ İzmir

 

 

Konak Pier

Tarihine bakıldığında Fransız olan Gustov Eiffel tarafından tasarlanmış olduğu bilinmekte olan bir yapıdır Konak Pier. Günümüzde Konak Meydanı’ndan yürüyerek ulaşılabilecek olan bir alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. 1875- 1890 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapı, İzmir’in en çok bilinen alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Tatil süresince hem tarihi değerleri ziyaret ederek öğrenmek hem de alışveriş yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri bu mekan, içerisinde bulunmakta olan restoran ve kafeleriyle de ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

 

 

Tarihi Asansör

İzmir’e gelenlerin muhakkak görmeleri gereken yerlerden bir tanesi bu asansördür. Halk arasında “Asansör Çıkmaz Sokağı” olarak adlandırılan sokakta bulunan bu tarihi yapı, turistik açıdan oldukça büyük bir değere sahiptir. 1907 yılında yapılmış olan bu yapının günümüzde, ilk yapıldığındaki kullanım amacını kaybettiği görülmektedir. Eğlence ve dinlence mekanı olarak hizmet vermekte olan yapının, ahşap balkonundan şehrin manzarasını izlemek eşsiz bir deneyim olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca bu balkonda bulunmakta olan açık hava kahvesi, meyhane ve restoran seçenekleri insanların keyifli vakit geçirmelerine olanak sağlayan seçeneklerdendir.

Adres : Turgut Reis, Şht. Nihatbey Caddesi 76/A, 03500 Konak/ İzmir

 

 

Çeşme Sakız Ağacı

İzmir denildiği anda Çeşme muhakkak görülmesi gereken ilçelerden bir tanesi olarak insanların karşısına çıkmaktadır. İzmir Çeşme gezisine çıkan kişilerin Sakız Ağacı bölgesini görmeden dönmemeleri gerekmektedir.

Sakız ağacı, sakızağaçgiller familyasına giren bir ağaçtır. Yaklaşık olarak 6000 yıl öncesinde ilk olarak Çeşme’de görülmekte olan bu ağaç türü şu an Batı ve Güney Anadolu bölgeleri ile Sakız Adası’nda yetiştirilmekte.

Varlığını sürdürebilmesi konusunda bir tehlikenin var olduğu sakız ağacının yetişmesi için en elverişli yer olarak Çeşme kabul edilmektedir. Bu sebeple bu bölgedeki ağaçlar koruma altına alınmış bulunmaktadır.

 

 

Alaçatı Yel Değirmenleri

İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin Alaçatı ilçesini görmek için büyük bir istek duymaktadır. En gözde tatil mekanlarından biri olarak kabul edilmekte olan bu bölgenin, hem plajları hem de tarihi yapıları ile dikkat çektiği gözlenmektedir. Özellikle sokakları ve evleriyle insanların televizyon ya da diğer basın organları sayesinde bilgilendikleri bu bölge de, yel değirmenlerini görmek mümkün olmaktadır. Alaçatı simgesi olarak kabul edilmekte olan Yel değirmenlerinin restore edilmesinin ardından kafe olarak kullanılması sebebiyle insanların burada vakit geçirmeleri mümkün gözükmektedir.

 

 

Kordon’da Fayton Turu

İzmir şehrine gelenlerin burayı gezerken her ilçesinde farklı bir tat alacaklarını unutmamaları gerekmektedir. Tarihi yapıları ile göz doldurmakta olan şehirde başka aktivelerden de yararlanmak gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi ise İzmir’in Kordon ilçesinde fayton keyfi yapmak olacaktır. İzmir’in göz bebeği olarak kabul edilmekte olan Kordon’dan Alsancak Limanına doğru bir fayton gezintisine çıkmak insanların hayallerindeki tatili yaşamalarına sebep olacak aktivitelerdendir.

Özellikle İzmir’in sıcak havasından bunalanların bu bölgede hissedilmekte olan imbat rüzgarı eşliğinde fayton seyahati yapmaları keyifli bir deneyim olacaktır. Bir fayton turuna çıkmanın bedeli ise sadece 20 TL olarak belirlenmiştir.

Bu şehre gelenlerin İzmir fuarı veya bir diğer ismi olan İzmir Enternasyonal Fuarı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İzmir’in en köklü fuarlarından bir tanesidir.

İlk olarak 17 Şubat 1923 yılında henüz Cumhuriyet ilan edilmeden kurulmuştur. O  zamandan bu yana düzenlenmeye devam edilen fuar aynı zamanda Türkiye’nin en kapsamlı fuarı olarak da bilinmektedir. Sadece bir sektör ile sınırlı kalmaması sebebiyle önemini giderek arttırmakta olan fuar içerisinde 1950 yılından itibaren eğlenceli faaliyetlerde yapılmaya başlanmıştır. 1950’li yıllardan çok kanallı televizyonların çıkışına kadar geçen sürede insanların en çok tercih ettikleri etkinlik fuar gazinolarını ziyaret etmekteydi.

 

 

 

Günümüzde fuar süresince birçok sektörün ürünleri ve sektörlerin önde gelen isimleri sergilenmektedir. Bunun yanı sıra eğlence ve dinlence arayışında olanlar için de bir seçenek olan fuar, her sene yaklaşık olarak bir buçuk milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

 

 

İzmir seyahatine çıkan kişilerin bu şehirde yapabilecekleri pek çok şey bulunmasına rağmen bir kesimin sadece deniz turizminden faydalanmak isteğinde olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda değerlendirilecek olan seçeneklerin en gözdeleri Çeşme ve Alaçatı’dır. Her iki ilçenin de beach club tarzında plajları olması sebebiyle İzmir etkinlik planları yapan kişilerin ihtiyacını karşılayabilecek niteliktedir. Gündüz denizin ve kumsalın keyfine varılmasının ardından, gece beach club’larda düzenlenmekte olan konser ve festivallere katılmak mümkün olacaktır. Bu etkinlikler içerisinden kendilerine en uygun seçenekleri tercih edecek olan kişilerin, bunları yapabilmeleri için beach club’lara ödeme yapmaları gerektiğini unutmamaları tavsiye edilmektedir. Bir miktar pahalı olabilecek bu alanlarda yapılan etkinlikler, İzmir’in keyfini çıkarabilmenin en güzel anları olarak da kabul edilebilir. Özellikle hemen her gece bir konser olması ve bunlara katılabilmek için büyük bir zorluk çekilmemesi insanları mutlu eden durumlardandır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
İzmir Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder