İzmir'e Ne Zaman Gidilmeli

Türkiye sınırları içerisinde ve Ege Bölgesinde yer almakta olan İzmir, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bir şehirdir. Yazları kurak ve sıcak kış ayları ise ılık ve yağışlı olma özelliklerini barındırmakta olan Akdeniz ikliminin, tüm özellikleri bu şehirde kendisini göstermektedir.

                Bu şehre seyahat edecek olanların İzmir hava durumu hakkında bilgi sahibi olmaları göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Kış aylarının en yoğun günlerinde dahi kar ve don olaylarının görülmediği bu şehre gelmek isteyenlerin, arzu ettikleri herhangi bir zaman dilimini seçmeleri yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra yine tüm yıl göz önüne alındığında yaklaşık olarak 150 gün kadar 30 derece ve üzerinde hava sıcaklıkları yaşandığı da bilinmektedir.

 

 

                İzmir meteoroloji bilgileri hakkında araştırma yaparak elde edilecek sonuçlara göre seyahat’e çıkılması, her zaman her duruma hazırlıklı olunmasını sağlayacaktır. Yıllık yağış miktarı açısından bakıldığında 750- 1200 mm arasında bir sonucun gözükmesi ve yaz aylarında yağış olasılığının azlığı sebebiyle tatilciler bu ili tercih etmeye daha yatkın durmaktadır.

                Yaz aylarında sıcaklığa rağmen serinliğin yaşanması, imbat rüzgarlarının bir sonucudur. Deniz ve karanın gece-gündüz arasında olan soğuma- ısınma farklarından meydana gelmekte olan bu rüzgar sadece İzmir ilinde görülmektedir. Serinletici etkisi sebebiyle tatilcilerin rahatlamalarına vesile olan iklim özellikleri arasındadır.

 

 

                İzmir seyahat etmek isteyenlerin tüm tatil arzularını karşılayabilecek bir şehirdir. Yılın her zamanında seyahat edilme imkanı bulunmasına rağmen Mayıs ile Eylül ayları arasında daha çok rağbet gördüğü bilinmektedir. Hem tarihi dokusunu yaşamak hem de bu tarihi tatları alırken denizin ve kumsalın tadını çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği şehir, her yıl bir diğerinden daha çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

                Yerli turistlerin genel olarak denizin ve plajların tadını çıkarmak için tercih ettiği şehirde deniz suyunun sıcaklığı, bilimsel verilere göre ortalama olarak 18,5 olarak bilinmektedir. Bu sıcaklık değeri, deniz tatili yaşamak isteyenlerin görmek istedikleri değer olarak söylenebilecektir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
İzmir Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder