İzmir'de Ne Yenir Ne İçilir

Türkiye, pek çok milletten insanın tarih boyunca beraber yaşadığı bir ülkedir. Bu sebeple her  şehrinde kendine özgü yemekleri bulunmasına rağmen farklı kültürlerin esintisini de bu yemekler üzerinde görmek mümkündür. İzmir mutfağı ise bu farklı kültürlerin etkileşime geçmiş oldukları özelliklere sahiptir. Genel anlamda Ege mutfağının özelliklerinin görülmekte olduğu İzmir yemeklerinde vazgeçilmez ögenin zeytinyağı olduğunu belirtmek gerekecektir.

İzmir söz konusu olduğunda deniz ürünleri akla ilk gelecek yemek seçeneklerindendir. Sonrasında ise birbirinden farklı ve güzel ot seçeneklerinin düşünülmesi gerekmektedir. Ege yemeklerinin asıl lezzetini sağlayanın otlar olduğu bilinmektedir. Farklı çeşitlerdeki otların mümkün olduğunca az haşlanması iyi bir sonuç alınmasını sağlamaktadır. Hafif diri kalacak bu haşlamaların üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirerek enfes lezzetler ortaya çıkacaktır.

 

Bu şehri ziyaret edenlerin, yemekler konusunda tadım yapmak istemeleri mümkündür. Bu aşamada İzmir yemekleri hakkında birkaç bilgi vererek, ilgilenenlere yardımcı olmaya çalışacağız;

 

 

Revani

İzmirlilerin en çok sevdiği tatlı revanidir. Temel olarak yoğurt ve irmikten yapılmakta olan bu tatlı, hafif olması sebebiyle tercih edilmektedir. İzmir’in oldukça yüksek hava sıcaklarını yansıtması sebebiyle fazla ağır tatlıları tercih edenlerin sayısı oldukça azdır. Zira sıcak havalarda şerbetli tatlıların hastalıklara sebep olması mümkündür.

 

Oldukça hafif olan bu tatlının evde uygulanabilecek bir tarifi tabi ki vardır. Fakat şehri ziyaret edenlerin, bu tatlıyı yerinde tatması ayrı bir keyif  verecektir.

 

 

Boyoz

1492 yılında Türkiye’ye yerleşen Seferadlar tarafından İzmir mutfağına katılmış eşsiz bir lezzettir. Mayasız bir hamur işi olması en önemli özelliğidir. Boyoz İzmir dışında hiçbir şehirde ticari amaçla satışa sunulmamasından dolayı, İzmir böreği olarak kabul edilmiştir. Boyoz hamurunun en önemli özelliği ise un, çiçek yağı ve tahin karışımında yapılmakta olmasıdır. Ayrıca tuzlu olması da lezzetine ayrı bir güzellik katmaktadır.

 

 

 

Keşkek

İzmir’e gelenlerin keşkek yemeden şehirden ayrılmak istemeleri mümkün olmayacaktır. Genellikle düğün ve bayram yemeği olarak kabul edilmesine rağmen, turistler için bu yemeklerin servis edildiği restoranlar bulunmaktadır.

Taşta dövülerek kabuğu çıkarılmış olan buğdayın, koyun etiyle kazanlarda pişirilmesiyle hazırlanan bir yemektedir. Bol odun ateşinde uzun zamanda pişirilmesi, lezzeti arttırıcı bir unsur olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kalaylı bakırlarda ikram edilmekte olan bu yemeğin üzerine salçalı yağ yakmakta güzel bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

 

 

Kumru

Tamamen öz bir Ege lezzeti olan Kumru İzmir’i ziyaret edenlerin tatmak istediği yemeklerin başında gelmektedir. Dünyanın bildiği ve tatmak için İzmir’e kadar geldiği bu lezzetin tarihi 19.yy dayanmaktadır. Makedon göçmenler tarafından bu tarifin uygulanması sonucunda Ege’de var olmaya başladığı rivayet edilmektedir. Kumru, bir ekmek çeşidi olarak hazırlanan hamur işidir. 1960’lı yıllarda sadece Pazar günleri, taş fırınlarda yapılan bu ekmeğin içerisine İzmir tulumu ve domates konularak yenildiği bilinmektedir. Günümüzde ise içerisine çeşitli malzemelerin koyulabilmesi durumu söz konusudur. Bu yemeğe kumru denmesinin sebebi ise şeklinin kumru kuşunu andırmasından gelmektedir. Kumru ekmeğinin bol susamlı olması ise lezzetin en önemli yapı taşlarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

 

Lokma

İzmir yemekleri söz konusu olduğunda Lokma’dan bahsetmeden geçmek olmayacaktır. Mayalı hamurun kızgın yağda kızartılmasının ardından üzerine şekerli şurup dökülmesiyle hazırlanan Lokma lezzeti ile insanların akıllarını başından almaktadır. İzmir’e seyahat edenlerin bu enfes lezzeti tadacakları pek çok yer bulmaları mümkün olacaktır. Evde yapanların ise mayalı hamuru kızartmalarının ardından şerbet aşamasına geçtiklerinde dikkat etmeleri gereken bir nokta bulunmaktadır. Bu ise soğumuş şerbetin kullanılmasıdır. Aksi taktirde hem görünüm hem de lezzet olarak istenilen sonucun alınması mümkün olmayacaktır.

İzmir birbirinden güzel yemeklerin vatanı olarak kabul edilmesinin yanı sıra, bu lezzetlerin müşterileriyle buluştukları restoranlarla da dikkat çekmektedir. Bu eşsiz yemeklerin hazırlanarak sunumunun yapıldığı mekanların bazılarından bahsederek, bölgeyi ziyaret edeceklere fayda sağlamaya çalışacağız;

 

 

Kumrucu Şevki

İzmir’in en meşhur kumrucularından bir tanesi olan bu restoran birçok şubeye sahiptir. Hafif acıkmış olanların bir kumru alarak karınlarını doyurabilecekleri bu mekan, yorulan insanlarında durak noktası olmaktadır. Çoğunlukla şubelerinin önünde uzun sıralar uzanmaktadır. Kumruyu turşuyla servis etmekte olan bu restoranın fiyatlarının oldukça uygun olması dikkat çekmektedir.

Kumrucu Şevki Alsancak Adresi: Kültür Mahallesi Ali Çetinkaya Bulvarı No:2 Konak/ İzmir
Kumrucu Şevki Karşıyaka Adresi: Cengiz Topel Caddesi no:9 Bostanlı 35540 Karşıyaka/ İzmir
Telefon: 0232 330 86 00

 

 

Midyeli

Bu mekan şehrin en güzel midyelerine, dünya mutfağı dokunuşları yapmasıyla dikkat çekmektedir. Anadolu mutfağı tatlarını da unutmamakta olan mekanın başarısı zaman içerisinde burayı İzmir’in en iyi restorandı yapmıştır. Restoran sadece klasik midye dolma servisinde bulunmamaktadır. Yurt dışı gezilerinde insanların sıklıkla tercih ettikleri midye yemeklerini de sunmakta olan restoran, ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Sahanda soslu ,salma, güveçte midye, şaraba yatırılmış tencere gibi yemek seçenekleri ilk kez ziyaret edecek olanlara önerilecek yemeklerdir.

Deniz havasının da hissedilmekte olduğu bu mekanda içecek olarak tabi ki de bira tercih edilmektedir. Bira dışında başka içecek seçeneklerinin de bulunmasına rağmen, midye yemeklerinin yanında tamamlayıcı olan tadın bira olduğu unutulmamalıdır.
Adres: İrfan Boyuer Sokak ( Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Özsüt Sokağı)
Tel: 0232 422 22 26

 

 

Söğüşçü Hüseyin Usta, Hüseyin Usta Kelle Paça

İzmir’in meşhur yemeklerinden olan kelle söğüşün, yerinde yenilmesi için İzmir restaurant seçenekleri arasından Söğüşçü Hüseyin Usta’nın muhakkak değerlendirilmesi gerekmektedir. Kelle söğüş, lavaş arası soğuk kelle, dil ve beyin gibi sakatatların, dilimlenerek maydanoz ve baharatlarla harmanlanmasıyla hazırlanan yemeklerin sunulduğu bu restoran oldukça rağbet görmektedir. Sakatat ürünlerini herkesin tercih etmemesi sebebiyle, lüks lezzetler arasında saymak yanlış olacaktır. Buna rağmen tadına bakılmasının ardından vazgeçilmezlerden olacağı da unutulmamalıdır. Fiyatların uygun olması ise bu lezzetleri denemek isteyenler için çekici bir noktadır.

Adres : Alsancak, 1444. Sokak 11/E, Konak/ İzmir

 

 

Sipari Restaurant

İzmir’e gelenlerin deniz mahsullerinin tadına bu şehirde varmadan dönüş yapmaları mümkün gözükmemektedir. İzmir balık yemekleri açısından pek çok seçeneğe sahip olmasının yanı sıra en lezzetli ürünleri sunmasıyla da bilinmektedir. Lezzetli bir balık yemek isteyenlerin Sipahi Balık Restoran’a uğramaları tavsiye edilmektedir. İş ya da arkadaş toplantılarının da yapılabileceği  bu restoran, deneyimli ekibi ile müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarmıştır. Günlük taze ürünlerle oluşmakta olan menüsü ve lezzetli mezeleriyle insanların zaman geçirmekten pişman olmadığı görülmektedir.

Ayrıca yemeğin ardından sebze ve meyve servisi bulunmaktadır. Tatlı tercih edecek olanların ise; incir tatlıları, sakızlı muhallebi ya da dondurmalı irmik gibi lezzetli seçenekleri değerlendirme imkanları bulunmaktadır.
Adres : İzmir Levent Marina Tesisleri, Haydar Aliyev Bulvarı No: 4 İnciraltı/ İzmir
Tel: 0232 259 59 58 – 0232 277 88 77

 

 

Kordon’da Bira Keyfi

İzmir’de insanların en çok karşılaştıkları durumlardan bir tanesi, Kordon’da çimler üzerinde yayılarak bira içen insanlar olmaktadır. Şehri ziyaret edenlerin Kordon’da eşsiz manzaraya karşı, herhangi bir tekelden temin edecekleri biralardan yudumlamaları güzel birer anı olabilecektir.

Ayrıca sokaklarda satılmakta olan simitlerin lezzetine de muhakkak bakmak gerekmektedir. İzmir halkının gevrek dediği bu simitlerin lezzetinin eşsizliği dillerde dolaşmaktadır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
İzmir Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder