İzmir'de Alışveriş

İnsanlar yeni bir şehre gittiklerinde alışveriş yapmak istemektedir. Yaptıkları seyahate dair birkaç anı olması ve yakınlarına hediye olarak aldıkları küçük şeyleri sunabilmeleri adına alışveriş yapmak isteyenlerin, gittikleri şehirde nereden alışveriş yapacaklarını önceden bilmeleri uygun bir durum olacaktır. İzmir’e seyahat amacı ile gelenlerin ve daha önce bu şehri ziyaret etmemiş olanların nerede alışveriş yapabileceklerine dair merakları olacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda öncelikle İzmir alışveriş yerleri hakkında bilgi vermek doğru olacaktır.

 

Kemeraltı

İzmir’in tarihi çarşısı olan Kemeraltı, alışveriş sevenlerin kendilerini kaybedecekleri yerlerden bir tanesidir. Şehrin en canlı ve hareketli bölgesi olarak da kabul edilmekte olan çarşı içerisinde tezgahlara sadece kısaca bir göz atmak isteyenlerin dahi oldukça zaman harcayacakları bir gerçektir. Satılmakta olan ürünlerin genel ortalamalara göre oldukça hesaplı oldukları belirtilmelidir. Fakat yine de takı ve giysi ürünlerinde bir miktar daha fazla bir ödeme yapılması durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu ürünlerin alışverişinde pazarlık yapılması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca Konak Meydan’ından Anafartalar Caddesine doğru yürürken de birbirinden güzel mağazalar göze çarpmaktadır. Antika ve el yapımı çömlek gibi ürünler almak isteyenlerin Kızlarağası Han’ına uğramaları tavsiye edilmektedir. Bu han genel olarak İstanbul’da bulunmakta olan Kapalıçarşı’ya benzetilmektedir. Tabi Kapalıçarşı’dan bir hayli küçük olduğunu söylemek de gerekecektir.

 

 

Alsancak

İzmir’in nezih semtlerinden bir tanesi olan Alsancak’ta lüks markaların ürünlerine daha çok rastlanmaktadır. Kemeraltı’nın hareketli ortamından hoşlanmayanların adresi olan Alsancak’ta lüks markaların yanı sıra gelinlik mağazaları oldukça fazladır. Buraya alışveriş amacıyla gelecek olan kişilerin, harcamalar konusunda yüksek miktarlar ile karşılaşacaklarını bilmeleri gerekmektedir.

 

 

Bornova

Bornova’da alışveriş yapmak denildiği anda alışveriş merkezlerinden söz edildiği bilinmelidir. İzmir’in en büyük alışveriş merkezlerinden Forum Bornova ve Park Bornova burada bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri dışında Bornova ilçesinde her hafta Çarşamba ve Pazar günleri kurulmakta olan halk pazarları da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Taze sebze ve meyvenin dışında giysi, mutfak eşyaları ya da el yapımı ürünleri ile de insanların dikkatini çekmekte olan bu pazarlar; fiyatlar açısından uygun olması sebebiyle oldukça rağbet görmektedir.

 

İzmir hediyelik eşya alışverişinde bulunmak isteyenlerin, pazarda kurulmakta olan el işlerini tezgahlarını değerlendirebileceklerini de belirtmek gerekecektir. İzmir’de alışveriş merkezlerine uğramadan cadde ve çarşı gezmeleri ile zaman geçirenlerin, pazarlık yapmak konusunda istikrarlı olmaları tavsiye edilmektedir. Bu şehirde pazarlık, alışverişin değişmez bir kanunu olarak göz önüne gelmektedir. Ayrıca hediyelik eşya alışverişinde bulunacak olan kişilerin, çarşılarda bulunmakta olan el yapımı çömleklere ya da çinilere de göz atmaları gerekmektedir.

İzmir’in alışveriş merkezleri açısından oldukça zengin bir şehir olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Şehrin sıcak havasının altında halk pazarlarını ya da çarşıları gezmek istemeyen kişilerin tercih edebilecekleri alışveriş merkezleri hakkında bilgi vermek yararlı olacaktı.

 

 

Agora Avm

Balçova’da bulunmakta olan Agora Avm’nin isminin anlamı, Antik Çağlardan gelmektedir. Bu alışveriş merkezi, alışveriş tutkunları için deyim yerindeyse tam bir cennettir. 89.000 metre kare açık alana ve 29.400 metre kare kapalı alana sahip olan Avm, şehrin en büyük alışveriş merkezin’den biri olarak kabul edilmektedir.

Agora Avm giyimden aksesuara, ev tekstil ürünlerinden kozmetiğe kadar pek çok alanda mağazayı bünyesinde bulundurmaktadır. İzmir alışveriş merkezleri arasında en çok yabancı mağazaya sahip olan Agora Avm’de, dolaşmakta sıkılanlar için kafe ve restoran seçenekleri de bulunmaktadır. Türk ve dünya mutfağından eşsiz tarifleri deneyimlemek bu restoran seçeneklerinde mümkün olabilecektir.
Adres: Mithatpaşa Caddesi. No: 1446 Balçova/ İzmir
Tel: 0232 277 25 25

 

 

Forum Bornova

Ege Bölgesinin ve İzmir’in ilk açık hava alışveriş merkezi, Forum Bornova olarak bilinmektedir. Eğlencenin ve değişimin keyifle harmanlandığı noktalardan bir tanesi olan bu alışveriş merkezi, ferah yapısı ile insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Açık alışveriş merkezi olması sebebiyle, kapalı alanlarda çok fazla duramama sorunları yaşayanların rahat edecekleri de belirtilmektedir.

Konum olarak şehrin Kuzey Doğusunda yer almakta olan alışveriş merkezi, Ege Üniversitesi’nin de hemen yanında bulunmaktadır. Ulaşım açısından hiçbir sıkıntı yaşanmayan bu alışveriş merkezi bünyesinde IKEA ve Cinemaximum sinema salonları bulunmaktadır. Alışverişin yanı sıra eğlenceli zaman geçirmek isteyenlerinde, burada mutlu olacakları tahmin edilmektedir. Ayrıca bu alışveriş merkezinin 3000 araç kapasitesine sahip olan bir otoparkı da bulunmaktadır.
Adres Kazımdirik Mahallesi 372. Sokak Bornova/ İzmir
Tel: 0232 396 00 38

 

 

İzmir Park

İzmir alışveriş merkezi seçenekleri arasında yer almakta olan bu Avm, Konak Meydanı’na bir buçuk kilometre bir mesafede bulunmaktadır. Şehrin en yoğun iş ve yerleşim alanına kurulmuş olması sebebiyle dikkat çekmektedir.

Oldukça geniş bir mağaza yelpazesine sahip olan bu alışveriş merkezi, İzmirliler ile yeni buluşmuştur. Hazır giyimden elektroniğe, sinema salonlarından oyun merkezilerine kadar insanların her türlü ihtiyacına hizmet vermekte olan Avm, misafirlerini fazlası ile mutlu etmektedir. Restoran, kafe ve zincir yemek mağazaları ile insanların dinlenme ihtiyaçlarını da gidermelerine vesile olan bu alışveriş merkezi, alışverişin tadına varılmasına olanak sağlamaktadır.
Adres: 515/4 Sokak Konak/ İzmir
Tel: 0232 250 01 36

 

 

Park Bornova Outlet Center 

Aydın otoyolu ve Ankara karayolu üzerinde bulunmakta alışveriş merkezi aynı zamanda İstanbul karayolu ve Bornova merkeze oldukça yakın bir konumdadır. Geniş bir otopark alanının bulunması sebebiyle gelen misafirlerin park sorunu yaşadıkları görülmemektedir. Ayrıca tek katlı, yüksek tavanlı bir alışveriş merkezi olması insanların ferah bir ortamda vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Alışveriş tutkunlarının outlet mağazalara oldukça önem vermelerinin de etkisiyle en çok ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden bir olarak kabul edilen Park Bornova; yemek ve dinlenme alanları ile de oldukça kaliteli hizmet sunmaktadır. Ayrıca çocuklar için eğlence alanlarının bulunmakta olması, çocuklu aileler için oldukça mutluluk vericidir.
Adres: Park Bornova Outlet Center Ankara Asfaltı. No: 192 Bornova/ İzmir
Tel: 0232 373 75 76

 

İzmir, insanların saygı içerisinde yaşadıkları şehirler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Bu sebeple şehirde alışveriş yapmanın keyfini çıkarmak oldukça kolay olmaktadır. Gezilecek yerler arasında ilerlerken birbirinden güzel mağazalar ile karşılaşılabilecek bu şehirde, butik mağazalar insanların görmekten en çok memnuniyet duydukları yerler olmaktadır.

Birbirinden farklı hediyelik ürünlerin ya da otantik çalışmaların bulunmakta olduğu  bu mağazalardan alışveriş yapmak, genele göre farklı ürünler elde edilmesi açısından etkileyici olacaktır. İzmir hediyelik eşya mağazaları arasında dolaşmak isteyenlerin de bu butik mağazaları ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Hem şehrin dokusuna uygun olan hem de oldukça gösterişli ürünlerin bulunmakta olduğu bu mağazalar, fiyatlar açısından büyük meblağların harcanmasına da neden olmamaktadır.

Özellikle Kemeraltı’nda bulunmakta olan hediyelik eşya satan mağazalardan, fiyat üzerinden pazarlık yapılması sonucunda uygun fiyatlı ürünler almak mümkün olacaktır. Alınacak ürünlerin hem tatilcilere bir anı olması hem de onların sevdiklerine bir armağan olacak olması sevindirici durumlardan bir tanesidir.

Alışverişe kendini kaptıranların, şehrin tarihi dokusunu göz ardı etmemeleri ise sıklıkla hatırlatılması gerekecek durumlardan olmaktadır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
İzmir Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder