İzmir Şehir Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında sayılmakta olan illerden bir tanesi İzmir’dir. Ege Bölgesi’nin ortasında ve Anadolu Yarımadası’nın ise batısında yer almakta olan İzmir şehri aynı zamanda İzmir körfezi çevresinde bulunmaktadır. Bir liman kenti olma özelliğini taşımakta olan şehir, yüz ölçümü olarak Türkiye illeri arasında yirmi üçüncü sırada yer almaktadır. Batısında Ege Denizi ve Ege adalarının bulunmakta olduğu İzmir ayrıca güneyinde Aydın, doğusunda Manisa ve kuzeyinde Balıkesir ile çevrilidir.

 

 

                Şehir içerisinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta olan Efes Antik Kenti’nin de yer alıyor olması insanların bu şehri görmek için arzu duymalarına neden olmaktadır.  Roma İmparatorluk devrinde dünyanın en büyük kenti olarak bilinen Efes Antik Kenti, her sene milyonlarca yerli ve yabancı turistin bu şehri ziyaret etmesinin sebebi olmaktadır.

                Hem tarihi dokusu hem eşsiz güzellikteki yapıları hem de plajları ile dikkat çekmekte olan şehrin, yerleşim tarihi olarak 8000 yıl kadar öncesine gidilmesi gerektiği düşünülmektedir. Özellikle Victor Hugo’nun “İzmir bir prensestir.” sözünün de göz önünde bulundurulduğunda, bu şehrin tüm güzelliklerinin asırlar öncesinde fark edilmeye başlandığı söylenebilecektir.

 

                İzmir ilçeleri arasında bulunmakta olan Çeşme Yarımadası, şehrin en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Plajları ve termal merkezleri sebebiyle büyük bir kesimin tatil için tercih etmekte olduğu bu ilçe, her zaman dikkatleri üzerinde toplamaktadır. İzmir Büyükşehir belediyesine bağlı olan Çeşme dışında 29 ilçe daha bulunmaktadır.

                Bu ilçelerden en çok bilinenlerin başında Çeşme gelmektedir. Ardından ise Konak’tır. İzmir Büyükşehir Belediye’sinin de Konak ilçesi sınırları içerisinde bulunması sebebi, İzmir denildiği anda akla ilk gelen ilçelerden biri olmaktadır.

                Göztepe, Karşıyaka, Bornova, Buca, Aliağa, Foça, Dikili, Kınık, Torbalı, Urla , Bergama gibi ilçelerin Türkiye’de yaşamakta olan herkes tarafından muhakkak duyulmuş olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu şehrin turizm endüstrisinin merkezlerinden biri olması sebebiyle sadece Türkiye’de değil dünyada da pek çok kişi tarafından bilindiği unutulmamalıdır. İzmir iline bağlı olan hemen her ilçenin, şehri ziyaret edecek olan yabancı turistler tarafından bilindiği yadsınamayacak bir gerçektir.

                İzmir posta kodu genel kullanım olarak 35000 iken aşağıda bazı ilçelerin kendi özel posta kodlarını da belirteceğiz:


                Aliağa Posta Kodu: 35800

                Balçova Posta Kodu: 35330

                Bornova Posta Kodu: 35030

                Buca Posta Kodu: 35370

                Çeşme Posta Kodu: 35930

                Karşıyaka Posta Kodu: 35520

                Selçuk Posta Kodu: 35920

                Torbalı Posta Kodu: 35860

                Urla Posta Kodu: 35430

                Yukarıda belirtilmiş olan posta kodlarına sahip ilçeler İzmir iline bağlı bulunmakta olan ilçelerin sadece bir kaçıdır. 2015 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre Bornova, Buca, Karabağlar ve Konak ilçeleri nüfusun en çok toplandığı ilçelerdir. Yine 2015 yılı nüfus sayım sonuçlarına göre İzmir Nüfusu 4.168.415 olarak belirlenmiştir.

                İzmir ili hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin öncelikle turizm alanında adı geçen bir il olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra ticaret sektöründe de oldukça ilerleme göstermiş, gelişmiş şehirlerden bir tanesi olduğu da unutulmamalıdır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
İzmir Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder