İstanbul'da Ne Yenir

Adem Baba Balık
Boğaz’da taze, kaliteli balığı ve deniz ürünlerini makul fiyata yiyebileceğiniz az sayıda yer arasında. Balık çorbası efsane gibi. İçki servisi yok. 
Adres: Satışmeydanı Sok. No:2 Arnavutköy / İST. Merkez Tel : (0212) 263 29 33
 
Ali Baba Köftecisi 
Yıllarca seyyar köftecilik yapan Ali Baba’nın 1980 yılında Arnavutköy’de açtığı 5 masalı küçük köfteci kısa sürede bir İstanbul klasiği olur. Yine aynı sokakta yeni yerinde
Adres: Arnavutköy Mah. 34345 Beşiktaş/İstanbul
 
 
 
 
 
 
Asmalı Cavit
Asmalımescit’in Yakup ve Refik’ten sonra en ünlü meyhanesi. Özellikle edebiyatçıların ve yazarların buluşma mekanı. Mezeleri çok başarılı. 
Adres: AsmalımescitMahallesi, Asmalımescit Caddesi, No 16/D, Tünel, Beyoğlu, İstanbul
 
Boğaziçi Borsa
İstanbul’da Türk Mutfağını ‘Fine Dining’ konseptle sunan ilk örneklerden biri. Özelikle Lütfi Kırdar Kongre Sergi Sarayı’ndaki Boğaziçi Borsa İstanbul’un klasikleri arasındadır. 
Adres: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Ve Sergi Sarayı Harbiye, Gümüş Cad. No:4, 34367 Harbiye / Şişli/İstanbul, Türkiye
 
 
 
 
 
 
Çukur Meyhane
Galatasaray Turnacıbaşı Sokak’teki Çukur küçük, salaş ama kaliteli meze ve yemek sunan meyhane geleneğinin son temsilcilerinden biri. Kalite makul fiyatla bir araya gelince her daim dolu.
Adres: Kuloğlu Mahallesi, Turnacıbaşı Caddesi, Kartal Sokak, No 1/A, Beyoğlu, İstanbul
 
Filibe köftecisi
Sirkeci’de Balkan köftesi geleneği 1893’ten beri sürüyor. Köfteler, piyaz, turşu ve salata 40 yıldır aynı ustanın elinden çıkıyor. 
Adres: Hocapaşa Mh. Ankara Cd. No:34 34110 Fatih, İstanbul, 34110
 
 
 
 
 
 
Hacı Abdullah Lokantası
1888’de Karaköy Rıhtım’da Abdullah Efendi olarak lokanta 1915’te İstiklal Caddesi’ne geçer. 1958’den beri Ağa Camii’nin yanındaki yerinde. Osmanlıdaki ahilik geleneğini sürdüren lokanta usta çırak geleneğine göre işletiliyor. Osmanlı mutfağının en zengin temsilcisi lokantada her gün birbirinden lezzetli 100 çeşit yemek çıkıyor. 
Adres: Ağa Camii Atıf Yılmaz Cad. (Eski Sakız Ağacı Cad.) No: 9/A 80070 Beyoğlu – İstanbul / Türkiye
 
Kanaat Lokantası
Adı Üsküdar semtiyle özdeşleşen Kanaat, İstanbul’da esnaf lokantası geleneğinin en ünlü temsilcilerinden. 1933 yılından beri aynı yerde hizmet veriyor. Fiyat-kalite dengesini bozmayan lokantalar arasında ilk sıralarda yer alır. Özbek pilavı, kuzu tandır, kuzu ciğer sarma, Elbasan tava ve dondurması tadı unutulmaz yemekleri arasında. 
Adres Sultantepe Mahallesi, Selman-ı Pak Caddesi, No 9, Üsküdar, İstanbul
 
 
 
 
 
 
 
İsmet Baba Restaurant
Kuzguncuk Vapur İskelesi’nin hemen yanı başındaki İsmet Baba, balıkları, mezeleri, patatesli böreği ve muhteşem boğaz manzarasıyla İstanbul’un en özel balıkçı meyhanelerinden biri. Fiyatlar makul, balıklar taze. 
Adres: Çarşı Caddesi No:1/A 34674 Kuzguncuk - İstanbul
 
Mabeyn Restaurant
2001 yılımda Üsküdar Kısıklı'da iki katlı bir köşkte açılan Mabeyn tam bir kebap cenneti. Başlangıç olarak gelen haşlanmış içli köfte, Gavurdağı salatası, fındık lahmacunuyla da ünlüdür. Ancak Mabeyn'e analı kızlı, şiveydiz ve yuvalama gibi Antep yöresinin yemekleri için de gidenlerin sayısı az değil.
Adres: Burhaniye Mh. Eski Kısıklı Cd. No:7 Kısıklı / İstanbul
 
 
 
 
 
 
 
Mikla Restaurant
Pera Marmara Oteli’nin en üst katında yer alan Mikla İstanbul’da az sayıda şef restoranlarının en başarıları arasında. İskandinav mutfağının yalınlığı, pişirme yöntemleri ve Türk mutfağının malzemelerini, geleneksel yemeklerini harmanlayarak kendine has bir mutfak yarattı. Hem iyi yemek ve hem de manzarada iddialı. 
Adres: The Marmara Pera Meşrutiyet Caddesi No:15, 34430 Beyoğlu, İstanbul

Pandeli
Mısır Çarşısının içindeki tarihi kadılık binası 1940’lardan beri lokanta olarak hizmet veriyor. Pandeli yemekleri kadar çinilerle bezeli dar merdivenleri, Galata Köprüsü, Eminönü ve Mısır Çarşısı manzarasıyla da eşsiz. Bir kez görülmesi gerekli yerlerden. Sadece öğle servisi var. 
Adres: Mısır Çarşısı, Rüstem Paşa Mahallesi, Ragıp Gümüşpala Caddesi, No 1, Fatih, İstanbul
 
 
 
 
 

Set Balık
Kireçburnu’nda denizin kıyısında abartısız fiyatlarla ve tazeliğine güvenerek balık yiyebileceğiniz bir lokanta. Yıllardır kimsenin güvenini sarsmadı. Kalabalıktır, özellikle hafta sonları gürültülüdür ama yine de mutlu ayrılırsınız.
Adres: Haydar Aliyev cd. No:18, Tarabya 34467 İstanbul 
 
Sunset
Barış Tansever’in üniversiteden yeni mezun bir genç olarak açtığı Sunset İstanbul’un tartışmasız en popüler restoranı. İtalyan, Japon ve Türk mutfağından yemekler sunuyor. Özellikle yazları rezervasyonsuz yer bulmak mümkün değil. Yazları 450 kışları 150 kişi kapasiteli restoran şarap kavıyla da iddialı. 
Adres: Ulus Park, Kuruçeşme, Yol Sk. No:2, Ulus / Beşiktaş/İstanbul
 
 
 
 
 
 
Dokuz Ece Aksoy
Yeme-içme dünyasının adıyla marka olmuş ismi Ece Aksoy’un Asmalımescit oteller sokağında açtığı dokuzuncu mekanı. Semti değişse de Ece’nin mevsiminde otlarla, sebzelerle adeta dans ettiği mezeleri, yemekleri hep aynı lezzettedir. İstanbul’da en keyifli rakı içilen meyhanelerinden. 
Adres: Asmalımescit Mahallesi, Oteller Sokağı, No 9, Beyoğlu, İstanbul
 
Yanyalı Fehmi
İstanbul’da üçüncü kuşağın iş başında olduğu, yüzyıllık geleneği sürdüren ender lokantalar arasında. Kadıköy Balık Pazarı’nın girişinde yer alan Yanyalı Fehmi’de her gün birbirinden lezzetli yüze yakın yemek çeşidi ve pide sunuluyor. Margarin kullanmıyorlar. Yanya köftesi, Acem pilavı, badem tatlısı ve daha niceleri
Adres: Osmanağa Mah. Yağlıkçı İsmail Sok. No:1 Kadıköy / İstanbul
 
 
 
 
 

Vefa Bozacısı
Sur içinin güzide semti Vefa’yı Vefa yapan Türkiye’deki nadir işletmelerden bir tanesidir Vefa Bozacısı. Dile kolay kuruluşu 1876. Türkiye’nin nadir 100 yıllık markası vardır, bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Vefa Bozacısıdır
Adres: Vefa Cad., No:66, Mollahüsrev, 34134 Fatih/İstanbul, Türkiye

Tarihi Meşhur Kuru Fasulyeci Erzincanlı Ali Baba
En ünlü kuru fasulyecilerden biri olan Ali Baba, 1924’ten beri Süleymaniye Cami’nin tam karşısında hizmet veriyor. Erzincan’da yetişen ünlü dermason fasulyesini bakır kazanda pişirip, kömür ateşinde dinlendiriyorlar. Kuru fasulye-pilav-turşu üçlü kombinasyonundan sonra tahinli kabak tatlısını da yemeden kalkmayın.
Adres: Süleymaniye Mahallesi, Profesör Sıddık Sami Onar Caddesi, No 7, Fatih
 
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
İstanbul Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder