İbiza'da Neler Yapılır?

Akdeniz sahillerinin en eğlenceli bölgelerinden biri olan Balear Takım Adaları’nda bulunan İbiza adasında tatil eğlencenizi doruklarda yaşayabileceğiniz etkinlikler, festivaller ve görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Tatil için en çok tercih edilen adalardan biridir, bunun yanında İbiza balayı için tercih edilen bölgelerin de başında gelmektedir. İbiza gezinizi, adanın hakkını vererek gerçekleştirmenin birçok yöntemi bulunmaktadır.

İbiza’da öncelikle festivaller zamanlarına dikkat ederek ve bu festivallere katılarak yurt dışı gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. İbiza’da neredeyse her mevsimde mutlaka görülmesi gereken festivaller bulunmaktadır. Eğer spora ve bisiklete meraklıysanız İbiza’da görmeniz gereken bir festival bulunmaktadır. Her yıl 3 Nisan’la 5 Nisan arasında düzenlenen MMR İbiza Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışına uğramayı unutmayın. 3 Mayıs’ta düzenlenen Mayıs Festivali de sizleri bekliyor olacaktır. Ayrıca İbiza Medieval Festivali, yani bilinen diğer adıyla Ibiza Ortaçağ Festivali’ne giderek İbiza tatilini kültürel etkinliklerle renklendirebilirsiniz. İbiza’nın Dalt Vila bölgesinde her yılın Mayıs ayının ikinci hafta sonuna denk gelen bu festivalde el işi ürünleri satan stantlar ve birçok gösterinin düzenlendiğini görecekseniz. Mayıs ayının son haftasında başlayan Haziran ayının ilk haftasına kadar süren kulüp açılış partileri de mutlaka görmeniz gereken etkinliklerden biridir. Kulüplerin açılış partileri kadar kapanış partileri de görülmesi gerekir. Eylül sonundan Ekim başına kadar süren kulüp kapanış partileri yazın son zamanlarında keyifli olacaktır. 17 Haziran’la 15 Eylül tarihlerinde düzenlenen İbiza Rocks için tatil planlarını ayarlamaya değer niteliktedir. Ağustos ayının ilk haftasında San Criac Festivali sizleri beklemektedir. Bunun yanında 12 Aralık Festa Del Vi Payes’i görmeden dönmeyin.

 

 

 

Passeig de la Mar, San Antonio, Ibiza’da Akdeniz Ortaçağ Festivalini de oldukça güzel bir festivaldir. Akdeniz Ortaçağ Festivali, diğer adıyla Medieval Mediterranean Festival her yıl Eylül ayının belirlenen bir hafta sonunda düzenlenen bu festivalde birbirinden eğlenceli gösteriler ve birbirinden güzel el işi ürünler sizi büyüleyecektir. İbiza’nın Dalt Vila surlarında her yıl Haziran’la Eylül ayları arasında Cuma günleri saat 09.00’da düzenlenen Geleneksel Folklör Dans Gösterileri sizleri İbiza kültürünün hakkındaki bilgileri edinmenizi sağlayacaktır. İbiza tatilini ailecek veya çocuğunuzla gerçekleştirmek istiyorsanız tatil planınızı 15 Temmuz’la 15 Ağustos tarihleri arasına göre düzenlemenizi tavsiye ederiz. Bu tarihler arasında düzenlenen Bloop Kids, Pazartesi günleri hariç birçok çocuklar için etkinlik düzenlemektedir. Bloop Kids’e gitmek isterseniz Ibiza’nın Ses Coves Blanques veya Punta des Moli Feneri bölgesine gitmeniz yeterli olacaktır.

İbiza’nın birbirinden güzel ve birbirinden eğlenceli olan bu festivallerin dışında Akdeniz sahillerinin eşsiz güzellikleri eşliğinde tatilinizi gerçekleştireceğiniz veya denizin tadını çıkartabileceğini plajları, su parkları bulunmaktadır. İbiza’nın özellikle yaz aylarında gelen turistler için vazgeçilmezler listesinde bulunan plajları, koyları sizlerin de İbiza için vazgeçilmezler listesine girecektir. İbiza’nın her bir plajı dünya çapında bilinmektedir. Altın rengi kumları ve doğal güzellikleri sayesinde bu plajların bu kadar ünlü olmalarına şaşırmamak gerekir. İbiza merkezinde bulunan Eivissa Plajları, bu yerlerden biridir. Eivissa Plajları’na Talamanca ve Ses Figueretes plajları örnek olarak gösterilebilir. Ibiza Santa Antonio Plajları’na Platja de s'Arenal, Cala Salada, Cala Gracio, Calo des Moro ve Platja des Pouet plajları örnek olarak gösterilebilir. İbiza’nın meşhur plaj bölgelerinden bir diğeri de Sant Josep Plajları’dır. Playa d'en Bossa, Es Cavallet, Ses Salines, Platges de Comte, Cala d'Hort, Cala Vadella, Cala Bassa, Cala Jondal, Cala Tarida ve Cala Carbo beldelerine gidebilirsiniz. Ibiza Sant Joan Plajları’nda Portinatix, San Miguel, Cala de Sant Vicent yerleri bulunmaktadır. Ibiza Santa Eularia Plajları’nda ise Santa Eularia Kent Plajı, Aigües Blanques, Es Figueral, Cala Boix, Cala Mastella, Cala Llenya, Es Canar, Cala Martina, S'Argamassa, Cala Pada, Es Niu Blau, Cala Llonga belderine gidebilirsiniz. Tüm bu plajların ve koylarının çoğunluğu, denize girilebilecek yerlerin bolluğu tatil bölgeleri ve turist çeken yerler arasında ününü kanıtlar nitelikte olan bir diğer örnektir.

Tüm bu plajlara ek olarak su parkları sayesinde de ününe ün katmıştır. İbiza’da neredeyse her bölgenin kendisine ait bir su parkı bulunmaktadır. Sant Josep Port des Torrent'de Sirenis Aquagames Su Parkı, Playa d'en Bossa'da bulunan Aguamar ve Sant Joan Portinatx'de bulunan El Greco Otel Su Parklarıdır.

 

 

 

Deniz, kum ve güneş üçlüsünün en önemli noktalarından biri olan İbiza’da tüm bu plaj ve su parklarının yanında sporla ilgilenenler ve doğa sporlarını sevenler maceraperestler için birçok etkinlik imkânı bulunmaktadır. İbiza’ya gidip oranın en ünlü ve en popüler doğa sporları aktiviteleri ve macera içerikli etkinlerine bisiklet, at safari, golf ve doğa yürüyüşlerini örnek olarak verebiliriz. Bisikletle gezerek İbiza’nın doğal güzelliklerini, unutulmaz derecede muhteşem olan manzaralarını görebilirsiniz. Doğa Yürüyüşü, Nordic Walking yaparak İbiza’nın doğasını yakından görebilirsiniz. Ecoibiza, Ibiza Mundo Activo, Nordic Walking Associaiton merkezlerine başvurarak doğa yürüyüşüne katılabilir ve yürüyüş rotaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Doğadan çıkıp denizin gizli kalmış güzelliklerini yakından görmek ve deniz sporlarıyla eğlenmek isterseniz, bu isteğinizi gerçekleştirebilecek birçok alan bulunmaktadır. Motorboat, Wake-Board, Banana, Ringo, Jet Ski, Kayak ve Scuba Dalış’ı yapabilirsiniz. 200 km.lik sahil şeridi bulunan bir yerde su sporlarından uzak durmamanız gerektiğinizi düşüneceksiniz.

Tekne turlarının olmadığı bir İbiza tatili düşünülemez.  Mayıs’la Ekim ayları arasında düzenlenen Marina Botafoch'dan düzenlenen tekne turları ve güzergâhları Marina Botafoch-Marina Ibiza-Port of Ibiza-Marina Botafoch şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.  Yine aynı aylar arasında düzenlenen Ibiza Limanı'nda bulunan tekne turları ve güzergâhlarına öğrenebilir ve katılabilirsiniz. Mayıs’la Ekim ayları arasında San Antonio, Passeig de ses Fonts Limanı'nda tekne turları ve güzergâhları bulunmaktadır. Bunların yanında San Antonio’da popüler tekne partilerine katılabilirsiniz. Yes! Ibiza Boat Party, Ibiza Boat Cruises, Pukka Up Boat Party İbiza’nın ünlü tekne partilerindendir.

İbiza’da turistler için düzenlenen tren gezilerine mutlaka katılmalısınız. İbiza araba ile gezmek yerine turistik gezi trenlerine Sant Joan'ın tatil beldesi Portinatx ve Santa Eularia merkezli çevre yerlerine gezmek istiyorsanız, tren gezilerine katılmayı unutmamalısınız. Bu trenler sayesinde farklı bir İbiza turu yaşayacaksınız.

Tüm bu eğlenceli ve dolu aktivitelerin yanında İbiza’nın müzelerini gezerek tarihi geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İbiza’nın plaj, doğa ve macera alanlarındaki ününün yanında müze ve sanat galeleri yönünden de oldukça dolu olduğunu söylemeliyiz. İbiza’nın en iyi müzelerinden olan Puig des Mollins Nekropolü, Ibiza Arkeoloji Müzesi, Puget Müzesi, Ibiza Çağdaş Sanat Müzesi (MACE), Sant Pere ve Sant Jaume Burçları, Ibiza Etnoğrafya Müzesi ve Barrau Müzesi’ne uğramadan İbiza tatilinden dönmeyin.

 

 

 

İbiza’nın bölgelerine göre yapılacak listesi değişmekte ve gelişmektedir. İbiza’nın merkezi olan Eivissa bölgesinde Ibiza Eski Kenti, diğer adıyla Old Town, Kent Merkezi diğer adıyla City Center, La Marina isimli Liman Bölgesi yani, Port of Ibiza, Yat Marina'sına gidebilirsiniz. Santa Eularıa bölgesi de İbiza’nın gidilmesi gereken bölgelerindendir. Santa Eularia Kent Merkezi, Es Puig de Missa, Sant Carles de Peralta, Santa Gertrudis de Fruitera ve Jesus köylerini görmelisiniz. İbiza’nın ünlü bölgeleri San Antonio, Sant Josep ve Sant Joan olarak devam etmektedir. İbiza gezilecek yerler konusunda elinden gelenin fazlasını ortaya koyan bir tatil bölgesidir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer İspanya Kalkışlı Uçuşlar

X
Ibiza Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder