İbiza Şehir Rehberi

İbiza, İspanya’ya bağlı bulunan Balear Takımadalarından biridir. Haritaya baktığınız zaman İbiza’yı Batı Akdeniz’de Nao Burnu’nun yüz kilometre doğusunda bulabilirsiniz. İbiza nerede bulunur, sorunuzu yanıtladıktan sonra bir de toplam nüfus yoğunluğuna bakalım. İbiza’nın toplam nüfusu 67.340 tır. Ancak İbiza’nın nüfus yoğunluğu neredeyse hiçbir zaman yerel halk nüfusu toplamı kadar olmamıştır. Turist bakımından oldukça hareketli bir bölge olan İbiza’nın özellikle yaz aylarında nüfusu oldukça fazla artmaktadır. İspanya’nın özerk olan adalarındandır.

 

İbiza adası’nda tahıl, sebze, üzüm, zeytin, portakal ve limon üretilebilmektedir. Bitki örtüsü Akdeniz bitki örtüsüdür. Bu bitkileri ve çalılıkları İbiza’nın yüksek tepelerinde görebilmeniz mümkündür. İbiza adası nerededir, sorusunu soruyorsanız Balear Takımadalarına bakmanızı tavsiye ederiz. Balear Adaları İspanya’ya bağlı olan; ancak özerk olan irili ufaklı adaların birleşimi sonucunda oluşmuştur. Balear ada topluluğunun en önemli ve büyük beş adası şunlardır: ; Minorka, Mayorka, Cabrera, Ibiza ve Formentera'dır. İbiza Balear adaları arasında turistlere en çok hitap eden bölgelerinden biridir. İbiza’nın nüfusunu oluşturan halkın üçte biri köylülerden oluşmaktadır. Turizm başkenti olan İbiza’da ekonomiye katkı sağlayan daha birçok alan bulunmaktadır. İbiza’da deniz tuzu, ticarette önemli bir yeri vardır. Senede yetmiş bin ton deniz tuzu ihracatı yapılmaktadır. Balear adaları birçok yardımcı bölgelere ayrılmıştır. Balear büyük adalarından biri olan İbiza, altı ayrı yardımcı bölgeye ayrılmıştır. İbiza’nın da ait olduğu Balear adalarında iki bin altı yüz senedir insanlık tarihini barındırdığı bilinmektedir. 2600 senedir üzerinde insan barından bu adalar topluluğu tarihi açıdan büyük bir birikime sahiptir. Bu kadar uzun zamandır insanları üzerinde bulunduran bir bölge olmasının etkisiyle birçok medeniyetin istediği bölge olmuştur. M.Ö. 122 yıllarında Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. Bu durum Vandalların eline geçene kadar devam etmiştir. 466 yılında Romalıların elinden çıkmış ve Vandalların hâkimiyeti altına girmiştir. Bu iki devlet arasında mücadele durmadan devam etmiştir.  Vandallarla Doğu Roma İmparatorluğu arasında geçen bu mücadeleler sonucunda Doğu Roma İmparatorluğunun hâkimiyeti altına girmiştir. Bu adalar sekizinci yüzyıl civarlarında Arapların eline geçmiştir. Hatta İbiza, Yabisah arap kelimesinden gelmektedir. 903 yılında Emevi Devleti hâkimiyeti altına girmiştir. Balear adaları dört yüz yıllık bir süre boyunca Müslümanların elinde kalmaya devam etmiştir. Adalar 1230 yıllarında Aragonlar tarafından işgale uğramışlardır. Adalar İngilizlerin oldukça ilgisine çekti; ancak adaları egemenlik altına almayı bir türlü başaramadılar. 1802 yılında yapılan antlaşma sayesinde İspanya’ya bağlı özerk bir bölge haline gelmiştir.

 

 

İbiza yerleşkesi bakımından birçok dil konuşulduğu görülmektedir. İspanyolca ve Katalanca, Balear Adalarının resmi dilleridir. İbiza’ya gittiğiniz zaman, ülkenin resmi dillerinden birkaç kelimeyi ezberlemekte yarar vardır. Çevrenizdeki insanlara ve yerel halka Merhaba demek için Ola, yine aynı şekilde çevrenizdekilere Nasılsınız, demek için Com Esta, Teşekkürler demek için Gracies sözcüklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca insanlara İngilizce konuşup konuşamadıklarını sormak için Parla Angles diyebilirsiniz. Beğendiğiniz bir ürünün fiyatını sormak için de Quant Val ya da Quant Es sözcüklerini kullanabilirsiniz. İbiza’nın para birimi Euro’dur. İbiza nasıl gidilir, sorunuzu yanıtlamak için Türk Hava Yolları’ndan (THY) ve İberia uçak firmalarından yararlanabilirsiniz. Ülkemizden İbiza’ya gidiş süresi beşle altı saat arasında değişmektedir. Türkiye’den İbiza’ya direk uçuş bulunmamaktadır. Ancak Türk Hava Yolları (THY) ve İberia uçuş firmalarından Madrid aktarmaları sayesinde İbiza’ya ulaşabilirsiniz. İbiza çok geniş bir alana sahip bu nedenle adada yürüyerek bile gezebilmeniz mümkündür. Ancak yürümek istemiyorsanız şehir içinde bulunan otobüslerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında araç kiralama ve taksi seçenekleri de ulaşımı sağlamak için tercihleriniz arasında bulunabilir. Ancak siz bisikleti de tercih edebilirsiniz.

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: İbiza,İspanya

Nüfus: 132.637

Resmi Dil:  Katalanca ve İspanyolca

Para Birimi: Euro

İklim: Akdeniz

Saat Farkı: GMT +1

Telefon Kodu: +34

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Ibiza Alt Başlıklar

Diğer İspanya Kalkışlı Uçuşlar

X
Ibiza Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder