Helsinki Şehir Rehberi

Finlandiya Cumhuriyeti’ne başkentlik yapan Helsinki, Kuzey yarımkürede, Baltık Denizi’ne kıyısı bulunan bir Kuzey Avrupa şehridir. Helsinki’yi içinde barındıran Finlandiya’da toplam nüfus 338.000 metrekareye yayılmıştır. Ülkede yıllık nüfus artışı % 0,3 olmakta ve bugün yaklaşık olarak toplam 5.500.000 kişi yaşamaktadır. Finlandiya’da nüfus güneyde yoğunlaşır, kuzeye gittikçe ise azalır. Helsinki nerede diye bakacak olursak; Helsinki, Finlandiya’nın güneyinde ve Finlandiya körfezinde konuşlanmış bir kenttir.

Kent, yaklaşık 600.000 nüfusu ile aynı zamanda Finlandiya’nın en büyük ve en kalabalık şehridir. Kent nüfusunun % 83 ü Fince, % 11’i diğer dilleri, % 6’sı da İsveççe konuşmaktadır. Helsinki’de İsveççe ve Fince resmi dil olarak kabul edilmektedir. Şehir aynı zamanda Finlandiya’nın kültür ve sanat şehridir. Tarihi İsveç ve Rus işgalleri ile geçen Finlandiya’nın 1917’de bağımsızlığını ilan etmesinden beri başkent Helsinki’dir. Helsinki’nin komşu şehirleri Espoo, Vantaa ve Kauniainen olup, buraya başkent bölgesi adı verilir. Başkent bölgesinin toplam nüfusu ise yaklaşık olarak 1.000.000 kişidir. Yani diyebiliriz ki; Finlandiya’da her 4 kişiden biri başkent bölgesinde yaşamaktadır.

Coğrafi olarak Helsinki neresi öğrendikten sonra biraz da tarihinden bahsetmek gerekirse; şehir 12 Haziran 1550 tarihinde o zamanlar İsveç Krallığına bağlı olan Finlandiya’da, İsveç Kralı Kustaa Vaasa tarafından bir ticaret merkezi olması amacıyla şimdiki Vanhakaupunginkoski’nin sahiline kurulmuştur. Aslında bugün Estonya’nın başkenti olan Talinn şehri ile yarışacak bir ticaret şehri kurmak isteyen Kral’ın bu isteği gerçek olur ve İsveç’in Talinn’i işgal etmesiyle Helsinki tarihte çok önemli bir rol üstlenmiştir. 1640 yılında ise Helsinki şehir olarak, şimdiki yerine yani Vironniemi’ye taşınır. Tarihi boyunca pek çok kez Rusya ile savaşan Helsinki, 1809 yılında özerlik elde ederek Rus Çarı 1. Alexander tarafından Finlandiya’nın yeni başkenti olur. Helsinki başkent olduktan sonra 1828 yılında bugünkü adı ile Helsinki Üniversitesi, Turku’dan Helsinki’ye taşınır. Rus işgali boyunca şehirde çok sayıda dükalık kurum binası ve imparatorluk stilinde bir şehir binaları yapılır. 1917 yılında ise Rusya’dan ayrılarak bağımsız olan Finlandiya Cumhuriyeti’nin başkenti olan şehir, 2. Dünya Savaşı’nda Hitler tarafından bombalansa da çok iyi hava koruma sahası olduğu için fazla zarar görmez. Günümüzde Helsinki kurtuluş günü, şehrin kurulduğu gün olan 12 Haziran’da her sene büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

1995 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan Finlandiya’nın para birimi, 1 Ocak 1999 yılından beri AB ortak para birimi olan Euro’dur. 2006 yılında ise Finlandiya, AB başkanlığı yapmıştır. Helsinki ise şehir olarak ticaret, finans, moda, tıp, eğlence, eğitim ve kültürde Finlandiya’nın ana merkezi konumundadır. Şehirde çok sayıda müze, sergi galerileri, saray, opera ve bale sahneleri mevcuttur. Ayrıca şehir, Finlandiya’nın en fazla yabancı nüfusa ev sahipliği yaptığı şehridir. Bugün Helsinki’de çoğunluğu Rus, Eston, İsveçli, Sırp, Çinli ve Alman vatandaşları olmak üzere 130 ülkenin vatandaşı yaşamaktadır.

Finlandiya’da nüfusun %92’si Evangelist-Lutheryen, %7’lik kısmın büyük bir bölümü ise Rus-Yunan Ortodoks’tur. Kalan % 1’lik bölüm ise Hristiyan ve Müslüman nüfustan oluşur. 7 ile 15 yaş arasında eğitim mecburi olduğu için Finlandiya’da okuma yazma bilmeyen yoktur. Yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Finlandiya’nın kuzeyinde yaşayan Laponlar ise nüfusun % 0,3 lük kesimini oluşturur ve bu bölgede Laponca konuşulur. İstanbul’dan Helsinki Vantaa havalimanına pek çok havayolu firmasının direkt uçuşu bulunmaktadır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Finlandiya Kalkışlı Uçuşlar

X
Helsinki Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder