Hamburg'da Neler Yapılır?

Mimarisi, kültür sanat etkinlikleri, eğlence hayatı ve muhteşem doğasıyla Hamburg mutlaka gezilecek şehirlerarasındadır. Hamburg’a gittiğinizde rehber yardımı ile Hamburg turu yapabilir ya da gitmeden önce bir Hamburg gezilecek yerler listesi yapabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Avrupa’nın ikinci büyük limanı olan Hamburg Limanı geliyor.

 

 

 

 

Fischmarkt: Pazar günleri 05.00-10.00 arası, kış aylarında ise 07.00-10.00 arasında açık olan balık pazarı günde 70.000 civarı turist ağırlayan, adının balık pazarı olmasına rağmen taze sebze meyve, kıyafet gibi birçok öğeyi barındıran büyük bir pazar. Hava durumu ne olursa olsun burada aşırı bir kalabalıkla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Cumartesi gecesi eğlencesinden kalanlar Fishauktionshalle’de canlı müzik eşliğinde bira ve balık ile kahvaltılarını yapıp evlerine dönmektedirler.  Fischmarkt ziyaretinden sonra limana kadar yapılan bir yürüyüş de yüksek binaların yok denecek kadar az olduğu Hamburg’da tavsiye edilecekler arasındadır. Adresi: Fischmarkt 1, 22767 Hamburg.

 

HafenCity: Hamburg'un liman bölgesi HafenCity, eski bir ambar üzerine inşa edilen Elbe Filarmonik Orkestrası Salonu, çağdaş ve yaratıcı mimarisiyle Unilever ve Oval Am Kaiserkai binaları, Hamburg Akvaryumu, park alanları ve alışveriş merkezleri ile şehrin en canlı bölgesi. Adresi: HafenCity, 20457 Hamburg.

 

 

 

 

Elbtunnel: St. Pauli kıyı köprülerinde bulunan bina, 1911 yılından beri insan ve araçları taşıyan dört büyük asansör barındırmaktadır. Araçları ve insanları yaklaşık 24 metre derinliğe taşıyan asansör mekanizması, oradan da iki tünel borusuyla Elbe nehrinin güney kıyısına, Steinwerder’e gitmektedir. Araçlar için hafta içi 05.30-20.00 saatleri arasında, Cumartesi günleri 16.30’a kadar açık, Pazar ve tatil günlerinde kapalıdır. Yayalar ve bisikletler için 24 saat açık ve ücretsizdir.

 

Speicherstadt: Ambar Şehri, dünyanın en büyük deposudur.  Deichtorhallen ve Baumwall arasında Freihafen’da bulunan Ambar Şehri, Speicherstadt, kakao, kahve, çay, baharat, tütün, bilgisayar ve dünyanın en büyük şark halısı deposudur.

 

Blankenese: Elbe nehri kıyısındaki Blankenese semti kendine özgü huzur verici yapısıyla, liman turu sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

 

 

 

 

Rathaus ve Rathausmarkt: Şehir merkezi aynı zamanda şehrin tarihi merkezi konumundadır. Hamburg Belediye Binası’nın bulunduğu bölge olan Rathausmarkt, Hamburg’un turistler tarafından en çok görülmek istenen yerlerinden bir tanesidir. Rathaus,  yani Hamburg Belediye Binası, Martin Haller tarafından tasarlanmıştır ve bu bina neo-rönesans mimariye iyi bir örnektir. Şehre gelen konukların belediye binasının önünde fotoğraf çektirmesi bir gelenek haline gelmiştir. Adresi: Rathausmarkt 1, 20095 Hamburg.

 

St. Michaelis: Şehir merkezinin manzarası St.  Katharinen, St. Petri gibi birçok kilisenin kuleleriyle şekillenmektedir. Bunlardan en önemlisi ve Hamburg’un simgesi olan St. Michaelis kilisesidir. Kuzey Almanya’da bulunan en ünlü kiliselerden biri olan ve tarihi 17. yüzyıla dayanan St. Michaelis kilisesi barok tarzda yapılmıştır ve şehirde bulunan en önemli yapılardan biridir. Kilisenin kulesine çıkarak tüm şehri, kanalları ve göl manzarasını izlemek mümkün. Adresi: Englische Planke 1, 20459 Hamburg.

 

 

 

 

Alster Gölü: 13. yüzyıldan bu yana küçük Alster nehri ve daha küçük kollarının sularından birikerek oluşan Alster gölü, günümüzde yelkenciler, kayıkçılar, kürekçiler, dinlenmek ve koşu yapmak isteyenler için popüler bir yer haline gelmiştir. Hamburg ne yapılır diye merak edenlere su üzerindeki şehir turu tavsiye edilebilir.

 

St. Pauli: Hamburg limanına yürüme mesafesinde olan St.Pauli Hamburg’un eğlence bölgesidir. St. Pauli'deki Reeperbahn Avrupa'daki en sıra dışı eğlence merkezlerinden biridir. St. Pauli’ye U3 U-Bahn metro hattında St.Pauli durağında inerek ulaşılabilmektedir.

 

 

 

 

Reeperbahn Caddesi: Reeperbahn Caddesi St.Pauli bölgesinde bulunuyor. Bu bölgede çok sayıda gece kulübü faaliyet göstermektedir. Bölgedeki ara sokaklar genellikle erkek ziyaretçilere hitap etmektedir. Güvenliği sağlamak amacıyla bu bölgede cam şişe ile gezmek ve silah taşımak yasaktır. Caddede sürekli olarak polisler bulunmaktadır. Cadde, Beatles grubunun ilk sahne aldığı yerin burada olması nedeniyle de büyük bir öneme sahip. Reeperbahn Caddesi 23.00’den sonra kalabalıklaşmaya başlıyor ve bu saatlerde oldukça kalabalık ve eğlenceli bir yer halini alıyor.

 

St. Marien Domkirche: Mimaride romanesk tarzını yansıtan bu katolik katedrali Sankt George bölgesinde yer almaktadır. Buraya U1 Lohmühlenstrasse durağında inilerek ulaşılabilmektedir. Adresi: Am Mariendom 1, 20099 Hamburg.

 

 

 

 

Planten un Blomen: Planten un Blomen, Bitki ve Çiçek Parkı, Dammtor demiryolu yakınlarında bulunmaktadır. Burada Japon Bahçeleri’ni, Eski Botanik Bahçesi'ni ve birçok çocuk oyun alanını ziyaret edebilirsiniz. Adresi: Holstenwall, 20355 Hamburg. Çalışma saatleri: 07.00-23.00’tür.

 

Town Ramparts Park: Bitki ve çiçek parkının doğu bölümünden Town Ramparts Park’a diğer adıyla Wallanlagen Park’ına geçebilirsiniz. Dammtor ve St. Pauli arasında, şehrin surları ve hendekleri boyunca uzanan yeşil bir koridor olarak betimleyebileceğimiz Wallanlagen, çok sayıda çocuk parkı ve dinlenme alanını bünyesinde bulundurur.

 

 

 

 

Hamburg's Kunsthalle: Ülkenin en büyük sanat müzesi olan Hamburg's Kunsthalle, kent merkezinde yer almaktadır. Müze, yeraltından birbirine bağlı iki binadan oluşmaktadır. Ortaçağ ve 20. yüzyıl klasiklerinden oluşan bir koleksiyona sahiptir. Müzenin çağdaş sanat koleksiyonuna Galerie der Gegenwart binası ev sahipliği yapmaktadır. Adresi: Glockengießerwall, 20095 Hamburg. Çalışma saatleri: 10.00-21.00’dir.

 

Mellinpassage: Dünyaca ünlü tasarımcıların mağazalarının bulunduğu Mellinpassage, 1846’da inşa edilmiştir. Özellikle tavan resimleri için ziyaret edilmektedir. Adresi: Neuer Wall 11 Hamburg.

 

Görtz Sarayı: 1712 yılında barok tarzda inşa edilen saray, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ayakta kalmayı başaran yapılardan biridir. Mellinpassage’nin yanında bulunmaktadır.

 

 

 

 

Miniatur Wunderland: Dünyanın en büyük demiryolu minyatürü olan model, el yapımı 930 tren, 14.450 vagon, 335.000 ışık, 228.000 ağaç ve 215.000 insan figüründen oluşmaktadır. Gerrit and Frederik Braun tarafından inşa edilmiştir. 6.500 m2’lik minyatürde Avrupa, Amerika ve İskandinavya’dan coğrafyaların ve günlük hayatın, çok ayrıntılı bir şekilde sunulduğunu görebiliriz. En küçük modelin bile yapım aşaması aylar sürmektedir. Bu konuya hiçbir ilgisi olmayan kişiler bile burada çok eğlenceli zaman geçireceklerdir. Adresi: Kehrwieder 2, 20457 Hamburg.

 

St. Pauli FC: St. Pauli U-Bahn istasyonu yakınında Budapesterstraße’yi takip ederek bulabileceğiniz St. Pauli Futbol Kulübü’nün stadyumu yer almaktadır. Çılgın ve sadık taraftarlarıyla tanınan kulübün stadyumunu Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 12.30’da, Cumartesi ve Pazar günleri 10.30’da başlayan turlara katılarak gezebilirsiniz. Eğer Hamburg’a gittiğinizde St. Pauli Futbol Takımının bir maçına gitme gibi bir planınız varsa, bu büyük ihtimalle gerçek olmayacak çünkü takımın maçlarına bilet bulmak neredeyse imkânsızdır.

 

 

 

 

Adı geçen yerlerde yapılacak Hamburg turları ve gezintilerinin yanında Hamburg, dönemsel etkinlikleri ile de görülecek yerler arasındadır. Hamburg Limanı Festivali (Mayıs), Japon Kiraz Çiçeği Festivali (Mayıs), Hafengeburtstag, Harbor Birthday Festivali (Mayıs), Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali (Haziran), Uluslararası Dragonboat Festivali (Haziran), Hamburger Dom, Heiligengeistfeld  fuarı (Temmuz-Ağustos) bunlardan bazılarıdır.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Hamburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder