Hamburg Şehir Rehberi

Almanya'nın on altı eyaletinden biri olan Hamburg, ülkenin ikinci büyük şehri olup, yaklaşık 1.800.000 nüfusuyla ülkedeki en kalabalık ikinci kenttir. Ayrıca Avrupa Birliği'ndeki en büyük altıncı metropoldür. Ülkenin dünyaya açılan kapısı olarak bahsedilen şehir, Almanya'nın en büyük limanına sahiptir. Peki, Hamburg nerede? Almanya’nın kuzeyinde yer alan şehir, Hamburg; Elbe, Alster ve Bille nehirlerinin kesişim bölgesinde kurulmuştur. Kuzey ve Baltık denizlerini birbirinden ayıran Jutland Yarımadası’nın güney ucundadır. Adını İmparator Şarlman'ın Slav akınlarına karşı, MS 808 yılında yaptırdığı kaleden alan Hamburg, kent merkezinin Aussenalster ve Binnenalster göllerinin etrafında kurulmuş olması ve su kanallarını birbirine bağlayan birçok köprüye sahip oluşuyla dikkat çekmektedir. Hatta Avrupa’da en çok köprüye sahip şehir Hamburg’tur.

 

 

 

 

19. yüzyılın ortalarında meydana gelen Büyük Yangın nedeniyle ve 2. Dünya Savaşı sonucunda neredeyse yeniden kurulmasından dolayı Hamburg’un genç bir şehir olduğu söylenebilir. Yaratıcı mimarinin dikkat çektiği şehirde yüksek binalar yok denecek kadar azdır. Bu nedenle yürüyerek şehri keşfetmek isteyenler bundan büyük zevk almaktadırlar. Ayrıca deniz ticaretinde dünyanın sayılı şehirlerinden biri olmasının, hem mimaride hem de şehir hayatında etkileri büyüktür. Dünyaca ünlü birçok sanatçı yetiştiren ve çok önemli sanatçılara ev sahipliği yapan Hamburg, Almanya’nın medya merkezi olarak da bilinir. Die Zeit gazetesi ve Almanya’nın en çok satılan Bild gazetesi burada basılmaktadır. Ayrıca ülkenin resmi haber ajansı Deutsche Presse Agentur (DPA)'nın merkezi de bu kenttedir.

 

 

 

 

Hamburg üniversite eğitimi açısından da sayılı şehirler arasında yer almaktadır. Hamburg Üniversitesi, en popüler Avrupa üniversitelerinden biridir. 1919 yılında kurulan Hamburg Üniversitesi, orijinal adıyla Universität Hamburg, özellikle, tıp ve hukuk alanında şöhret sahibidir. Tıp ve Hukuk dışında en çok tercih edilen bölümleri ise Felsefe, İktisat, İşletme, Kimya, Psikoloji, Siyasal Bilimler, Matematik ve Bilgisayar Bilimleridir. Hamburg dili Almancadır. Ülkenin farklı bölgelerinde konuşulan farklı ağızlara rağmen Almanca bilen herhangi biri herkesle rahatça anlaşabilmektedir. Ayrıca ülkede İngilizce iletişim kurmak da mümkündür. Ülkede İngilizce öğrenimine büyük önem verilmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. 

 

 

 

 

Almanya’nın en büyük beşinci havaalanına sahip olduğundan dolayı, ziyaretçiler için ulaşımda en fazla tercih edilen seçenek uçaktır. 10- 20 dk. arayla hareket eden ve 30 dk. sürecek bir yolculukla şehre ulaşabileceğiniz S-Bahn S1 Banliyö hattı ayrıca Hamburg havaalanı ve merkez istasyonu birbirine bağlamaktadır. Havayolu şirketlerinin her gün İstanbul’dan Hamburg’a direkt uçuşları bulunmaktadır ve uçuş süresi yaklaşık 3 saattir. Hamburg uçak bileti erken alındığı takdirde çok uygun fiyatlarla yolculuk etmek mümkündür. Şehir içi ulaşımda, turistik geziler için S-Bahn ve U-Bahn hatları yeterli olmaktadır. Özel olarak merak ettiğiniz yerler için de şehirde; otobüs, feribot ve kiralık bisiklet seçenekleri mevcuttur. Kalabalık bir şehir olmakla birlikte bisiklet kiralamak oldukça yaygındır. Fazla sayıdaki bisiklet durakları sayesinde, bir duraktan kiralanan bir bisiklet, gideceğiniz yere yakın bir durağa bırakılabilmektedir.

 

 

 

 

Hamburg’a seyahat edecek kişilerin, gerekli olması halinde ulaşabilmeleri için;

Hamburg konsolosluk adresi: Tesdorpfstrasse 18. 20148 Hamburg. Deutschland.

Çağrı merkezi numarası: +49 30 30 807090

Telefon numarası: +49-40 44 80 33-0

Faks numarası: +49 40 44 52 58

E-posta adresi: [email protected]’dir.

 

 

 

 

Şehir İle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Almanya

Nüfus: 1.787.408

Resmi Dil: Almanca

Para Birimi: Euro (EUR)

İklim: Ilıman

Saat farkı: 1 saat geri

Telefon Kodu: 40

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Hamburg Alt Başlıklar

X
Hamburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder