Gaziantep'te Ne Yenir?

Gaziantep’te ne yenir? Gaziantep'in Meşhur Yemekleri Nelerdir?

 

Ülkemizin her yöresinde birbirinden lezzetli ve çok çeşitli yemekler bulunmakta fakat Gaziantep şehri diğerlerinden ayrılıyor. Efsanevi lezzetlere ev sahipliği yapan Gaziantep UNESCO tarafından “Dünya Gastronomi Şehri” seçildi. Gelin beraber Gaziantep’te ne yenir ne içilir bir göz atalım. Öncelikle tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep'te çeşitli kültürlerin buluşmasından dolayı oluşan zengin mutfakta yaklaşık 252 çeşit yemek türü yer alıyor. Kebaplar Gaziantep'te yenmesi gerekenler listesinde başı çekiyor tabiki. Bizce gittiğinizde aşağıdaki kebapları mutlaka yemelisiniz.
 

Tike

Kuşbaşı et ile yapılan kebaba Gaziantep'te tike kebabı denir. Sade, terbiyeli ve altı ezmeli olarak farklı şekillerde de yapılır.

 

Küşleme

Bir koyunun omurgasının etrafından yalnızca iki tane çıkan etten yapılan nefis bir yemek.

 

Soğan


Kıyma ve soğan kullanılarak yapılan oldukça lezzetli bir kebaptır.

 

Sarımsak

Soğan kebabı ile benzerlik gösteren kebap, Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahiptir.

 

Simit

Islanmış bulgurun üzerine, kıyma, dövülmüş sarımsak, karabiber, nane, kırmızı biber ve tuz ilave edilip yoğrulmasıyla yapılır. Ardından şişe takılarak ateşte pişirilir.Şehrin birçok noktasında bulunan kebapçılarda bu lezzetleri tatmanız mümkün. Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen meşhur yemekleri arasında bulunan saydığımız kebap çeşitleri dışında yeni dünya, sebzeli, ayva, elma, firenk, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ve tas kebapları olmak üzere 32 türde daha yapılıyor. Diğer türlerden bahsedecek olursak mutfakta 26 çeşit köfte, 27 çeşit pilav, 15 çeşit dolma, 26 çeşit etli yemek, 15 çeşit turşu ve 22 çeşit helva bulunuyor. Yoğurt yemeklerinin de azımsanamayacak yeri olan Antep mutfağında çağla aşı, orman, çiğdem aşı, sahte yuvarlama, elma aşı, fasulye, bakla, bezelye, kabak, keme, köfte, mantar, patates, soğan ve yuvarlama, ilk akla gelen yoğurtlu yemeklerdir. Bu nefis yemekleri yerinde tatmak için acele edin. Siz de Gaziantep Uçak Bileti adresinden en uygun Gaziantep uçak biletinizi alarak eşsiz lezzetleri tadabilirsiniz. Gaziantep mutfağından Gaziantep'te yemeniz gereken yemeklerden bahsettik, önerdik. Ancak tatlılardan bahsetmemek olmaz. Yemekleri kadar tatlıları da ön planda Gaziantep şehrimizin. Aşağıda ise tatlı önerilerimiz var. Gaziantep'te hangi tatlıları yemelisiniz?

 

Baklava


Gaziantep denince akla gelen tatlı baklava. Gaziantep'te mutlaka yemeniz gereken tatlıların başında gelmektedir. Mutlaka yerinde yemelisiniz.
 

Şöbiyet


Yine Gaziantep’e has tatlılardan birisidir. Şerbetli tatlılara göre hafif olmasıyla bilinir.
 

Burma Kadayıf


Çıtır çıtır fıstıklı veya cevizli olmak üzere taze bir burma kadayıfa hangimiz hayır diyebiliriz ki.
 

Katmer


Katmeri Gaziantep’e gittiğinizde mutlaka yemelisiniz. Bol antepfıstığı kullanılarak yapılan katmeri mutlaka tatmalısınız.
 

Antep Fıstığı Tatlısı


Gaziantep'te yemeniz gereken lezzetlerden en önemlisi de bolca antepfıstığı kullanılarak yapılan bu tatlıdır. Gaziantep’te pek çok yerde bulunur.
 

Hepsini tatmak ciddi zaman istiyor ama buna değecektir. Taze fıstıkların ve tereyağının bir araya gelmesiyle oluşan nefis tatlıları mutlaka denemelisiniz. Gaziantep mutfağından onlarca çeşit nefis tatlıları şehirde birçok noktada bulmanız mümkün. Hemen ucakbileti.com adresinden ucuz Gaziantep uçak biletinizi alın yerinde tadın. Yemeğiyle tatlısıyla tam bir gastronomi şehri olan Gaziantep muhteşem lezzetleriyle büyülüyor. Türkiye’de de birçok restauranın menüsünü oluşturan Gaziantep mutfağı sizleri bekliyor. Bizden tavsiye mutlaka bu lezzetleri tadın. Şimdiden iyi tatiller!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Gaziantep Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder