Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep’te Gezilecek Ve Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir? 

 

Gaziantep şehrimiz lezzetleriyle akıllara gelir ancak gezilecek pek çok yer de vardır. Gitmek için en büyük sebeplerden biri de Gaziantep’te gezilecek yerler olabilir. Köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep, müzeleri, antik kentleri ve tarihi yapılarıyla her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Yıllar boyu farklı kültürlere, dinlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Gaziantep tarihi dokusuyla misafirlerini büyülemektedir. Şimdi yavaştan asıl soruya gelelim. Gaziantep’e gittiğimde nereleri gezmeliyim? Taş zeminli sokaklarda gezerken bir yandan yıllara meydan okumuş tarihi yapıları görürken diğer yandan bakırcıların sesini duyabilirsiniz. Yazının icadından bile eskiye dayanan geçmişi ve eşsiz kültürel  zenginliğine hayran olacağınız Gaziantep’te gezilecek pek çok yer var. Sizin için bir liste derledik.  Gaziantep'te görülmesi gereken yerleri gelin hep birlikte inceleyelim.

 

Tarihi Antep evleri

Gaziantep’te özellikle şehir merkezindeki dar sokaklarda gezerken karşınıza sıklıkla Gaziantep evleri çıkacaktır. Bunlar yüksek duvarlar arkasında, dışarıdan soyutlanmış avlulu yapılardır. Genellikle iki katlılardır. Mimarisiyle kendine hayran bırakan Gaziantep evleri ziyaretçilerini bekliyor.
 

Bakırcılar Çarşısı

Ayrıca Gaziantep şehir merkezinde, Şahinbey olarak da anılan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, 500 yıllık bir geleneği yaşatmaktadır. Bakır madeninden alet ve eşya yapma sanatını güzümüze taşıyan bakır ustaları erken saatlerde işe başlar. Dar sokaklarda gezerken hem onları çalışırken görebilir hem de yaptıkları çeşitli ürünleri inceleyebilirsiniz.
 

Zeugma Müzesi

Gaziantep'te görülmesi gereken yerler listesinin başında gelir ve şehrin en çok bilinen yerlerinden birisi de Zeugma Mozaik Müzesidir. Zeugma antik kentinden çıkarılan kalıntılar burada sergilenmektedir. Şehrin simgesi haline gelen “Çingene Kızı” da buradadır. Zeugma’nın savaş ve barış tanrısı Mars heykeli en çok ilgi çeken yapıtlardandır. Sizi bu tarihi dokuların içerisinde eşsiz bir gezintiye davet ediyoruz. ucakbileti.com adresinden en uygun Gaziantep uçak biletini alarak siz de Gaziantep’i ziyaret edebilirsiniz.
 

Belkıs Antik Kenti

Belkıs Antik Kenti de birçok tarihi eseri barındırmaktadır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken ve Gaziantep'te gezilmesi gereken yerlerden biridir.
 

Gaziantep Kent Müzesi

Gaziantep Kent Müzesi pek çok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.
Bu saydıklarımız görülecek yerlerden sadece birkaçıdır.  Gaziantep’te gezilecek yerler bunlarla sınırlı değildir.
 

Gaziantep Kalesi

Yerden yaklaşık 25 metre yükseklikte bir tepede olan Gaziantep Kalesi herkesin dikkatini çekmektedir. Şehrin merkezinde ve Alleben deresinin güney kenarındadır. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Yaklaşık 6000 yıllık olduğu düşünülmektedir. Kalede 12 adet kule vardır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi kalenin 36 burcundan bahsetmektedir. Günümüzde ise bunların sadece 12 tanesi görülür. Bünyesinde pek çok tarihi unsuru barındırmaktadır. Mutlaka gitmelisiniz.
 

Ömeriye Camii

Gaziantep'te gezilecek yerler listesinde ilk sıralara kuşkusuz Ömeriye Camii girmektedir. Ömeriye camisi ise şehrin en eski camilerindendir. Kitabesinde Halife Hz. Ömer zamanında yapıldığı ve 3 onarım geçirdiği yazmaktadır. Taş işçiliğini güzel bir şekilde yansıtmaktadır.
 

Fevkani Kilisesi


Bir diğer dini unsur Fevkani Kilisesi ise Nizip ilçesi şehir merkezindedir. Bu yapının da ne zaman kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Bizanslılar döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde boş ve herhangi bir fonksiyonu olmadan durmaktadır.
 

Araban Kalesi

Şehirdeki bir başka kaleden bahsedecek olursak akla Araban Kalesi gelmektedir. Yüksek, düz ve tarih öncesi bir höyük üzerindedir. Günümüzdeki yapı orta çağda yapılmış kale-şehirden kalanlardır. Araban o dönemlerde önemli bir merkez konumundaydı günümüzde ise önemini yitirmiştir. Tarihi yapısı ise görülmeye değer.
 

Şire Hanı


Diğer uğrak noktalardan birisi de Şire Hanıdır. Belediye Hanı olarak da anılmaktadır. Hanın üç ayrı cephesinde bulunan kitabelerden han hakkında bilgi edinmek mümkündür. Mimarı Kirkostur. Klasik Osmanlı mimarisinin birçok özelliğini taşımaktadır. Dikdörtgen planlı olup düzgün kesme taşlarla inşa edilmiştir. Yakın zamanda restore edilmiştir. Avlusunda sevdiklerinizle oturup hoş vakit geçirebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.


Daha önce belirttiğimiz gibi Gaziantep’te gezilecek pek çok yer var. “Gaziantep'te Nereyi gezmeliyim?” sorusunun cevabı uzar gider bu şehirde. Görmeniz gereken belki yüzlerce şey var Gaziantep’te. Hemen web sayfamızdan Gaziantep uçak bileti alarak bu güzellikleri yerinde görebilirsiniz. Gezmek için yola koyulma vakti. Son olarak yukarda bahsettiğimiz gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yerler var tabii. Oyun ve Oyuncak Müzesi, Yesemek Açık Hava Müzesi, Bedestenler, Tarihi İki Kapılı Hamam, Tabak Hamamı, Eski Maarif Hanı, Dolikhe Antik Kenti gibi pek çok yer var eklenecek. En iyisi geriye kalanları yerinde keşfedin. Ucuz Gaziantep uçak biletini hemen alın. Yola çıkın. Gaziantep şehri lezzetleriyle, kültürüyle ve gezilecek yerleriyle size bekliyor. Şimdiden iyi gezmeler.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Gaziantep Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder