Gaziantep Şehir Rehberi

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Akdeniz bölgesi arasında bulunan tarihi kentlerimizden biri Gaziantep’dir. Konumu sebebiyle karasal iklim ve akdeniz ikliminin karışımı görülür. Suriye, Kilis, Kahramanmaraş, Osmaniye, Şanlıurfa, Hatay ve Adıyaman’a komşu olan Gaziantep, tarih boyunca farklı uygarlıkların, kültürlerin ve inançların harmanlandığı bir çekim merkezi olmayı başarmıştır. Ayrıca Türkiye’nin, nüfus yoğunluğu bakımından en yoğun sekizinci şehri olan Gaziantep, hâlâ yaşanılan en eski şehirler listesinde yer almaktadır. Sizler için hazırladığımız Gaziantep şehir rehberine gelin hep birlikte göz atalım.

Mezopotamya ile Fırat’ın orta yerinde tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Gaziantep, müzeleri, hamamları, taş konakları ve doğal güzellikleri ile Doğu’nun Paris’i olarak anılır. Özellikle tarihiyle, zengin mutfağıyla ve alışveriş imkanlarıyla Gaziantep Türkiye’nin gözde turizm şehirlerindendir. Gaziantep mutfağı baklava, fıstık, lahmacun, kebap gibi pek çok lezzete ev sahipliği yapmaktadır. UNESCO tarafından 2015 yılında “Dünya Gastronomi Şehri” olarak seçilmiştir. Ayrıca halk arasındaki adıyla Antep, yaratıcı şehir üyeliği kazanmıştır. Gaziantep'in simgeleri ise Gaziantep Kalesi, baklava ve antepfıstığı olarak sayılabilir. Bunların dışında Gaziantep sanayisi ve ticari hacmiyle bölgenin ekonomik kalkınmasında önemli bir paya sahiptir. Ülkemizin en büyük sanayi sitesi bu şehirde bulunur. 

 

 

Gaziantep, uluslararası havalimanı, demiryolu ve otobana bağlı karayolları ile gelişmiş ulaşım ağına sahiptir. Türkiye’nin Ortadoğu’yla olan ticaretinde önemli bir merkez haline gelmesinin yanında artan yatırımlarla bir sanayi şehri, son yıllarda artan kültür ve turizm yatırımları ile de turizmde öncü bir şehir haline gelmiştir. Türkiye'nin en tarihi şehirlerinden biri olan Gaziantep'i görmek ve dünyaca ünlü mutfağının tadını çıkarmak için geç kalmayın. En uygun Gaziantep uçak biletini ucakbileti.com'dan satın alarak hemen keyifli bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

Fıstık denince akla gelen ilk şehir Gaziantep’dir. Ancak Antep’de antepfıstığı kadar zeytin ve üzüm gibi önemli tarım ürünleri de bulunmaktadır. Bu şekilde Gaziantep, tarımsal açıdan da çok gelişmiştir. Tarım kadar olmasa da hayvancılık da Gaziantep ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Kentte mera alanları vardır ancak daha çok küçükbaş hayvan yetiştirilir. Kentte en çok yetiştirilen hayvan koyundur. Ancak verimli ırk olmadıkları için yeterince ürün elde edilememektedir. Ayrıca şehrimizden Arap ülkelerine çok sayıda canlı hayvan ihraç edilir. Mutfağıyla, ekonomisiyle, tarihiyle öne çıkmasının yanı sıra birçok el sanatlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişte Gaziantep'teki en yaygın el sanatları dericilik, bakırcılık, kilimcilik, el işlemeciliği ve kuyumculuktur. Bunlardan el işlemeciliği, bakırcılık ve kilimcilik önemini günümüzde de korumaktadır. Özellikle Gaziantep'in kendine özgü motifleri olan kilimleri ve bakır ürünleri çok ünlüdür. Gaziantep'e özgü kilim çeşitleri Baklava dilimleri, Habbap ayağı, Kuş Kanadı, Zincir Göbek, Dirsek göbek, Pençe Göbek, Çarkı felek, Parmak göbek ve Atom Göbek'tir. Ayrıca hanımların nerdeyse her evde yaptığı Antep işi, örgü ve dantel gibi değişik el sanatları da mevcuttur.

 

 

Geleneksel zenginliği bunlarla sınırlı olmayan Gaziantep’de yöreye özgü çok çeşitli türküler vardır. Bu türküler kahramanlık, aşk, göç, ağıtlar ve oyun türküleri olarak sayılabilir. Bu türkülerden Karayılan, Ezo Gelin, Bahçalarda Mor Meni, Evlerinde bir İpekten halı var, Bahçalarda Zerdali ve Deriko en bilenenlerden birkaçıdır. Ayrıca Gaziantep, halk oyunları yönünden de çok zengindir. Bu oyunlara ağır halaylar, oynak halaylar ve mizanseli oyunlar gibi örnekler verilebilir.

Gaziantep’de birçok doğal güzellik ve gezilecek yer de vardır. Ülkemizin en büyük hayvanat bahçesi burada bulunur. Dülük mevkiinde bulunan ve Gaziantep'in en yüksek yerlerinden olan Dülükbaba Tabiat Parkı, her mevsim yemyeşil kalan Hızır Yaylası, il merkezine oldukça yakın olan ve Güneydoğu Torosları'nın bir parçası olan Sof Dağı üzerinde bulunan Sof Dağı Yaylası gezilmeye değer yerlerden yalnızca birkaçıdır. Siz de bu güzellikleri yerinde görmek için Gaziantep Uçak Bileti sayfasından ucuz Gaziantep uçak bileti alabilirsiniz. Gaziantep hakkında genel bilgiler vermeye çalıştığımız Gaziantep gezi rehberi sayfamızda size Gaziantep’e hemen gitmenizi tavsiye ediyoruz. Tarihi eserleri, doğal güzellikleri, dünyaca ünlü mutfağı, el sanatları, halk oyunları gibi saymakla bitmeyen güzellikleri yerinde deneyimlemeye davetlisiniz. Ucuz Gaziantep uçak biletinizi hemen alın karlı uçun.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Gaziantep Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder