Frankfurt'a Ne Zaman Gidilir

Almanya’nın en büyük beşinci şehri olan Frankfurt, Main Nehri kıyısında yer alan kozmopolit bir kenttir. Dünyaca ünlü fuarların gerçekleştiği şehir, Avrupa’nın en yüksek gökdelenleriyle birlikte çok sayıda iş merkezi, Almanya Merkez Bankası ve Frankfurt Borsası gibi önemli yapılara ev sahipliği yapar. Nüfusu 690.000’in üzerinde olan şehirde farklı kültürlerden insanlar bir arada yaşamaktadır. Özgün mimarisi, gökdelenleri, etkileyici fuarları ve müzeleriyle ilgi odağı olan Frankfurt’a gitmeyi düşünüyorsanız, şehrin iklimi ve şehre ne zaman gidileceği hakkında ufak tüyolar almanızda fayda var. Bu konuda karar vermenizi kolaylaştıracak birkaç bilgiyi bir araya getirdik.

Frankfurt İklimi: Frankfurt ilinde sıcak ve ılıman iklim hakimdir. Yazlar güneşli ve ılık, kışlar ise soğuk ve sert geçer. Almanya’nın diğer şehirlerine göre burada daha nemli bir iklim görülür. En kurak aylarda bile yağış eksik olmaz. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 10.0'dır. Yazın sıcaklık en fazla 27 dereceye çıkarken, kışın oldukça soğuk geçer ve genelde sıcaklıklar 0 derecenin altında seyreder.

En sıcak ve yağışlı aylar: Şubat ayı 40 mm yağışla yılın en kurak ayı olurken, Temmuz ayı ortalama 19.2 sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Yılın en soğuk dönemi ise sıcaklığın ortalama 0.9 olduğu Ocak ayıdır. Yıl boyu yağışlı geçen şehirde en fazla yağış Haziran ayında görülür. Haziran ayında ortlama yağış miktarı 70 mm’ye ulaşırken, yıllık ortalama yağış miktarı 648 mm’dir. Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı ise 30 mm’dir. 

Ne zaman gitmeli?: Frankfurt şehri ılıman bir iklime sahip olduğundan ilkbahar ve yaz ayları diğer dönemlere göre daha ılık geçer. Kış aylarında ise keskin soğuklar ve yağışlar görülür. Bu durumda şehri ziyaret etmek için en uygun dönem bahar veya yaz ayları olacaktır. Gezi amaçlı gidecekseniz bu dönemi tercih etmenizi öneririz. Frankfurt dünyanın önemli fuar şehirlerinden biri olduğundan buraya iş için gitmeniz de gerekebilir. Yalnız fuar dönemlerinde otellere fazla talep olduğundan otel fiyatları artabiliyor. Bunun için eğer katılmak istediğiniz bir fuar veya organizasyon yoksa, konaklamayı uyguna getirmek için seyahatinizi fuar dönemleri dışında planlayabilirsiniz. Şehirde yıl boyunca pek çok fuar, festival, sergi gibi etkinlikler gerçekleşmektedir. Sektörel fuarların yanı sıra herkese hitap eden genel fuarlar da oluyor. Şehrin en ünlü fuarları bu yıl 19-23 Ekim arası düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı ile Eylül ayında gerçekleşen Otomobil Fuarı’dır. Bu tür etkinliklerin çoğu Messe Frankfurt GmbH adlı fuar merkezinde yapılır. Binlerce kitapseveri buluşturan Frankfurt kitap fuarı dünyanın en büyük kitap etkinliği olarak bilinir. Siz de bir kitap tutkunuysanız, Ekim ayı için şimdiden uçak bileti alıp bu renkli etkinliğe katılabilirsiniz. Dünyanın en önemli otomotiv fuarlarından biri olan Frankfurt Motor Show ise binlerce otomobil tutkununu bir araya getirir. Otomotiv sektöründe çalışıyorsanız veya arabalara meraklıysanız, seyahat tarihinizi bu etkinliğe göre ayarlayabilirsiniz. Frankfurt’a ucuz uçak bileti bulmak için şimdiden araştırmalara başlamanızda fayda var. Şehirde hemen her ay bir festivale rastlamak mümkündür. Nisan ayında düzenlenen Müzeler Gecesi ile Mayıs ayında gerçekleşen Frankfurt Grand Prix baharda Frankfurt’a gitmek için iyi bir neden. Haziran’da Opernpatz Fest olarak bilinen müzik ve yemek festivali ,Temmuz’da World Footbag Şampiyonası, Ağustos’ta “Museum Embankment Festival” adlı kültür ve sanat festivali ve Ekim ayında Frankfurt Maratonu şehirde görülmeye değer festivallerdendir. Bu tür etkinliklerden ilgi ve iş alanınıza uygun olanların tarihlerini öğrenip Frankfurt gezinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Frankfurt’a gideceğiniz tarihi ne kadar erken belirlerseniz, uygun fiyata uçak bileti bulma şansınız o kadar artar. En iyisi bir an önce planınızı yapıp ucuz bilet arayışına geçin. Bu anlamda online bilet sorgulama sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Frankfurt Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder