Frankfurt'ta Görülecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Frankfurt Almanya’nın en güzel şehirlerden birisidir. Aynı zamanda Almanya dâhil Avrupa kıtasının iş ve finans merkezidir. Bu şehir çok büyük olmasa da taşıdığı misyon ve sahip olduğu güç son derece büyüktür. Şehir yoğun bir tarihe sahip değildir. Evet, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden birisidir ancak 2. Dünya Savaşı sonunda yerle bir olmuş ve tüm tarihi yapılarını bu savaşla birlikte kaybetmiştir. Şehirde gezerken gözünüze çarpacak olan tarihi yapılar sizi yanıltmasın. Yapıların tümü savaş sonrası asıllarının aynısı olarak yeniden inşa edilmiştir. Buram buram tarih kokan bir şehir olmasa da tüm dünyanın ilgi odağı olmayı başarmış ender şehirlerden birisidir Frankfurt. Örneğin tüm dünyanın takip ettiği en büyük fuarlar her yıl bu şehirde düzenlenir. Bunun yanında Almanya ve Avrupa’nın en önemli ulaşım merkezlerinden birisidir. Almanya’nın ana tren yolları ve otobanlar bu şehirde kesişir. Bu özelliklerinden dolayı o nedenden veya bu nedenden şehre ayak basan insan sayısı hatırı sayılır cinstendir.  

Frankfurt kış mevsimlerini çok soğuk ve yağışlı geçirir. Yaz mevsiminde ise hava çok sıcak ve güneşlidir. Günlük sıcaklık 35 derecelere kadar çıkmaktadır. Bu şehrin en güzel olduğu mevsimler ise şüphesiz ki bahar mevsimleridir. Ancak yaz dönemlerinde her ne kadar sıcak olsa da oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında bu güzel şehri yurtdışı gezi listenizde mutlaka yer almalıdır. Yoğun bir ulaşım trafiğine maruz kalan Frankfurt’a ülkemizden ulaşım havayolu ile sağlanmaktadır. Birçok havayolu şirketinin sefer düzenlediği Frankfurt’a en uygun şartlarda gelebilmek için uçak bileti rezervasyonunuzu tatil tarihinizden çok önce yapmanızı öneriyoruz. Main nehri üzerine kurulmuş olan bu şehir Almanya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında gelir. 2.Dünya Savaşında almış olduğu ağır tahribat sonrasında şehir yeniden yapılanmaya başlamıştır. Bu yapılanma sonucunda ise bugün eski ve yeni yapıların çok güzel entegre olduğu bir şehir ortaya çıkmıştır. Bir yanda müzeler, sanat galerileri ve gotik bir mimarisi, diğer tarafta yüksek gökdelenlerle modernizmin en güzel hali bu şehrin siluetine yansımıştır. Bu zıtlık Frankfurt’u meydana getirmiştir. Tüm bunların yanında şehrin birde dillere destan bir doğa güzelliği vardır. Bu küçük şehirde tüm güzellikleri kısa bir sürede gezip görebilirsiniz. Küçük olması nedeni ile aralarındaki mesafe ve ulaşım oldukça kolaydır. Gökdelenlerin içerirsine gizlenmiş olan doğal güzellikler herkesi etkileyecek boyuttadır. Sizde bu güzellikleri keşfetmek istiyorsanız size kısa bir yol haritası sunalım.  İşte Frankfurt’ta gezilip görülmeye değer en güzel yerler;

Römer Meydanı: Bu meydan eskiçağlardan bugüne Frankfurt’a merkezlik yapmaktadır. Meydanda tamamen Alman mimarisinin en güzel örneklerinden olan 4 veya 5 katlı, sivri çatılı binalar bulunmaktadır. Her ne kadar bu binalar orijinal olmasa da, 2. Dünya Savaşından sonra tekrar inşa edilmiş olsa da aslına uygun olması en büyük özelliklerindendir. Frankfurt belediye binası bu meydanda bulunmaktadır. Yine bu meydan meşhur Frankfurt festivallerinin yapıldığı alandır. Meydandaki binaların arasında konumlanmış olan küçük hediyelik eşya dükkanları ve kafeler soluk almanız için idealdir. Römer meydanına geldiğinizde meydanda yer alan küçük şarap evlerinde Apfelwein denilen elma şarabının tadına bakmayı unutmayın. Çünkü Frankfurt’a özgü bu lezzeti başka hiçbir yerde böyle lezzetli tadamazsınız. 

Kaiserstrasse: Şehrin en işlek caddesini merak edenler için anlatıyoruz. Bu cadde tren garının hemen arkasında yer alıyor. Trafiğe kapatılmış bu alan yeşilliklerle dolu bir cadde. Aynı zamanda şehrin en güzel kafelerini ve mağazalarını cadde boyunca bulabilirsiniz. Bisikletle dolaşan yerli halk ve hatta turistler bu caddeye ayrı bir hava katıyor.

St. Paul Kilisesi: Römer meydanında bulunan bu kilise zamanında Alman Ulusal Meclisi’nin toplandığı bir yermiş. Yine savaş ile büyük hasar gören tarihi yapı daha sonra aslına uygun bir şekilde onarılmış. Bu yapım süreci tam yıl sürmüş ve bugün kilise iki katlı yapısı ile dünyadan gelen ziyaretçilerini karşılıyor.

Main Tower: Avrupa’nın en büyük gökdelenlerin bu şehirde olduğunu biliyor muydunuz? Main Tower’da aslında iş ve finans amaçlı inşa edilmiş gökdelenlerden birisidir. Ancak bu gökdelenin 58. katının sahip olduğu muhteşem manzarası vardır. Panoramik Frankfurt görüntüsü herkesi büyüleyecek bir güzelliktedir. Bu nedenle ziyaretçilere açılmıştır. Bir asansör yardımı ile ulaşabileceğiniz bu yerde müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz. Kuleye çıkış ücretli. Aile olarak, öğrenci olarak veya tek kişilik biletler alarak kuleye çıkabiliyorsunuz.

Zeil Caddesi: şehir merkezinde bulunan bu cadde Frankfurt’un en renkli yerlerinden birisi. En ünlü alışveriş caddesi olarak bilinen alan aslında alışverişin haricinde de çok güzel ve farklı etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Tam olarak şehrin merkezinde bulunan Zeil için Frankfurt’un kalbi demek belki de hafif bile kalıyor. Frankfurt’a geldiğinizde bir gününüzü Zeil’e ayırabilir, doyasıya alışveriş yapabilir ve bu esnada şansınıza bağlı olarak denk geldiğiniz sokak etkinliklerinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.   

Goethe’nin Evi: Dünyaca ünlü yazar Goethe Frankfurt’ta doğmuş ve burada yaşamış. 16. yüzyıldan kalma ve bugün bir müze olarak ziyaretçilere açık olan bu evde büyümüş olan Goethe hakkında merak ettikleriniz varsa burayı ziyaret etmelisiniz. 5 katlı bu bina savaşta şans eseri çok az hasar görmüş ve ufak tarzda bazı tadilatlarla yeniden doğmuştur. Her ne kadar Goethe bu evde yaşarken burayı sevmeyip fare deliğine benzetse de bugün tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiş. 

Brandt Meydanı: Bu meydan sadece Almanya’nın değil Avrupa’nın da finans konusunda merkezi halindedir. Avrupa Merkez Bankası’nın yer aldığı bu meydan Kaisrstrasse Caddesini geçtikten hemen sonra karşınıza çıkıyor. Her tarafını Avrupa’nın en büyük gökdelenlerinin sardığı bu meydanda birde 40 katlı Euro heykeli bulunuyor.

Palmengarten: İnsan isterse her şeyi yapar sözüne siz de inanıyor musunuz? Bu bahçeyi gördüğünüzde sizde buna inanacaksınız. Frankfurt gibi soğuk bir memlekette tropik iklimi yaşayan bu bahçede, palmiyeler ve havuzlar sizi kendine hayran bırakacak. Devasa ağaçların içerisinde yer alan bu bahçede cam bölmelerle korumaya alınmış tüm dünyadan getirilen çok özel bitkiler görülmeye değer. Bu zengin botanik bahçe iki saatinizi ayırıp görmeniz gereken bir güzellikte.

Eıserner Köprüsü: Türkçe anlamı ile demir köprü. Şehrin en önemli sembollerinin aşında gelen Main nehri üzerine kurulmuş olan ve tamamen demirden yapılmış olan Eıserner üzerinde takılı olan binlerce kilit sizi hayrete düşürmesin. Bu köprünün özelliklerden birisi bu, oraya gelen çiftler ve sevgililer aşklarını perçinlemek için köprünün demir parmaklılarına kilit takıyorlar. Ayrıca köprüden inanılmaz güzel Frankfurt manzarası yakalayıp fotoğraflandırmaya da hazır olun.

Opera Meydanı: Bu alan eski opera binasının bulunduğu meydandır. Şehrin simgelerinden olan Opera binası yine savaşta yerle bir olmuş ancak daha sonra aslına uygun olarak inşa edilmiştir. Bu meydan birçok konsere, kongreye ve etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Frankfurt Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder