Fildişi Sahilleri'nde Ne Yenir

Fildişi Sahilleri'nde Ne Yenir Ne İçilir?

 

Afrika üzerinde yaşantısını 1960 yılından bu yana sessiz bir şekilde sürdüren Atlas okyanusunun 515 kilometre kare ile en büyük komşularından olan ülke sahip olduğu deniz kıyısı ile deniz ürünlerinin en bol tüketildiği noktalardan biri olmaktadır. Fildişi sahilleri restoranları ülkenin genel yapısının aksine oldukça gelişmiş ve başta Fransız mutfağı olmak üzere dünyanın en kaliteli yiyeceklerinin bulunabildiği bir konuma ulaşmıştır. Fildişi Sahilleri ne içilir? Düşüncesi kafanızda bir yerlerini kurcalıyorsa bilmeniz gereken bu ülkede uluslararası bütün içkilerin restoranlarda ve barlarda yerini almış olduğu buna ek olarak Fildişi sahillerinin sahip olduğu kahve ve kakao gibi ürünlerinde ülkenin her köşesinde bulunabildiğidir. Fildişi Sahilleri yemekleri maymun eti bulunabilen çok geniş bir et dünyasından oluşmaktadır. Ayrıca Ebola virüsünün maymun etinden bulaştığı düşünüldüğünde mutlaka dikkat etmeniz gereken yiyecekler arasında maymun eti en başta olmalıdır. Fildişi sahilleri sahip olduğu restoranlar yanı sıra sokakta yiyecek satışının yapıldığı bir ülkedir. Tavuk eti balık eti maymun eti timsah eti gibi ürünler Fildişi sahilleri restoranları içinde bulunabildiği gibi ayrıca sokakta satılan ürünler arasında yer almaktadır.

 

Fildişi Sahilleri ne yenir? Sorusuna cevap bulduktan sonra artık ülkeye nasıl ulaşacağınız konusuna ışık tutmak gerekmektedir. Zira ülke Türkiye’ye vize uygulamaktadır. Bu yönü ile Fildişi sahilleri uçak bileti erişimi çok kolay olsa da ülkeye girişiniz ve bu yerel lezzetleri denemeniz için zorlu bir süreçten geçmeniz gerekmektedir. Eğer vize almayı başarıp Fildişi sahilleri restoranlarına adım attıysanız bu şahane lezzetleri yerinde deneyip tatma şansınız oluşacaktır. Fildişi sahillerinde şarap Fransız mutfağı etkisi ile neredeyse her yemek ile birlikte içilen içkilerin başında gelmektedir. Bira Fildişi sahillerinde günlük hayatta oldukça sık tüketilen içecekler arasındadır. Bu yönü ile bakıldığında su sorunları yaşayan ülke de sentetik içecekler kola bira ve benzeri içeceklerin daha kolay erişilebilir olduğu görülmektedir. Fildişi sahilleri maymun timsah eti yanı sıra balık ve kanatlı hayvanların yani hindi deve kuşu tavuk gibi beyaz etinde oldukça etkili kullanıldığı bir mutfak anlayışına sahiptir. Ayrıca sığır ve antilop eti de ülkede bulunabilen diğer et çeşitleridir. Bu kadar geniş bir menüyü müşterilerine sunan Fildişi sahilleri restoranların oldukça uygun fiyatla hizmet vermektedir. Ülke genellikle Avrupalı turistlerin akımına uğramaktadır. Gelen turistler ise yiyeceklerini kendileri avlayıp pişirmek için ülke içinde oldukça geniş av partilerine katılmaktadır. Yasal olarak serbest olan bu durum restoranların rekabete girmesine ve fiyatları düşürmesine sebep olmaktadır. Başken Abidaj içerisinde çok önemli ve saygın restoranlar bulunmakla birlikte sokakta yiyecek satan seyyar mutfaklar da şehrin caddelerinden kolayca bulunabilmektedir. Fildişi sahilleri içinde tehlike olan bir başka hayvan olan sıçan etinin de servis edilebildiği bir ülkedir. Bu yüzden eğer inançlarınız doğrultusunda yemek kültürünüz varsa mutlaka yemek siparişi vermeden önce içindeki bütün maddeleri öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır. Fildişi sahilleri yer fıstığı yağı içinde pişirilerek servis edilmektedir. Yemek yanında şarap yanı sıra muz en popüler yiyeceklerden olarak bilinmektedir. Fildişi sahillerinde eğer yemeklerle ilgili bir sorun yaşarsanız restoranların meyve menüleri oldukça geniştir. Ülkenin dört bir yanından gelen meyveler bu restoranlarda sürekli olarak taze olarak müşterilere servis edilmektedir. Ülkenin en önemli kenti olan Abiadij restoranlarına yakından baktığımızda personellerin iyi derece de Fransızca ve İngilizce bildikleri göze çarpmaktadır. Uzun süre Fransız yönetimi altında kalan ülke resmi dili olan Fransızca ve yerel dili olan Zulu dilinin konuşulduğu ayrıca İngilizce’nin de okullardan verilen eğitimle sağlandığı çok dilli bir ülkeler konumuna erişmiştir.

 

 

 

 

La Taverne Romaine Fildişi sahillerinin Abiadej şehri içinde yer almaktadır. Yepyeni bir bina içinde hizmet veren bu restoran her noktasında Fransız sanatının izlerini taşımaktadır. Özellikle duvarlarda bulunan resimler ve masalardaki sade şık zarafet tam anlamı ile yemek öncesi sanatsal manada ruhunuzu doyuracaktır. Restoran Fransız aşçıların çalıştığı ve şehrin en çok tercih edilen restoranları arasında yer almaktadır. En kaliteli Fransız şaraplarının servis edildiği restoranda masalar ve mobilyalar son derece rahat ve yine beyaz bir görünüme sahiptir. Bu yönü ile bakıldığında düğün salonları gibi görünse de masa üzerinde her gün yenilenen canlı Fildişi sahilleri çiçekleri restoranın şıklığını tamamlamak için düşünülmüş çok özel ayrıntılardandır. Genellikle Fildişi sahillerinin zengin aileleri ve yüksek bürokrasi üyelerinin tercih ettiği La Taverne Romaine zaman zaman Fransız ve batı müziğinin canlı ezgileri ile konuklarına gece kulübü havasında bir akşam yemeği vaat etmektedir. Özellikle en yoğun dönemi olan akşam yemeği saatlerinde randevu almadan mekanda yemek yemek neredeyse imkansızdır. Randevulu saatler akşam 17:00’da başlayıp gece 24:00’a kadar devam etmektedir. Avrupa ve Amerikalı turistlerin en çok tercih ettiği mekanda yiyecekler Fransız aşçıların elinden çıktığı için sıçan timsah ve maymun eti örnekleri bu mekan içinde bulunmamaktadır. Zaten restorana girdiğinizde yiyecekler hakkında kısa bir bilgilendirme sizlere verilmektedir. Fildişi sahillerinde pizza özleyenler için mekan İtalyan pizzalarını da ulaşılabilir kılmıştır. İtalyan pizza ustaları ile tanışıp aynı zamanda mekan içinde müthiş İtalyan pizzasını La Taverna Romaine içerisinde tatmanız mümkündür.

 

Adres: Blvd Lagunaire, Le Plateau

Telefon: + 225202189951

 

 

 

Montparnasse Abidjan şehrinin önemli lezzet duraklarının daha çok tatlılar ve deniz ürünleri üzerine yoğunlaşmış mekanlarından biridir. Bu mekanı özel yapan deniz ürünlerinin pişirilmesinden önce istediğiniz ürünü canlı olarak görmek ve seçmek hakkınızın bulunmasıdır. Bu yönü ile hem müşterilerin güvenini hem de ilgilisini çekmeyi başaran mekan Avrupa özellikle Fransa’dan aşçı getirme geleneğini içinde bulundurmaktadır. Her tür tatlının bu restoran içinde bulunması mümkündür. Ayrıca özel bir isteğiniz varsa belirtmeniz ve kısa süre sonra hazır olması mümkün kılınmıştır. Montparnasse içinde dondurma bulunabilen ilginç fildişi sahilleri restoranlarından biridir. Birçok tatlı üzerinde muz sosu ve dondurma birlikte yer almaktadır. Ayrıca ülke içinde yetişen her meyvenin bu restoranda dondurması bulunabilmektedir. Otel sadece dondurma servisi için özel bir ekip çalıştırmaktadır. Ahtapot ve köpek balığının da bulunduğu çok geniş bir menüden seçme hakkı sunan restoran çok kibar çalışanları yanı sıra yabancı dil bilen çalışanlar ile turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış bir noktadır. Tamamen rezervasyon ile gidebileceğiniz mekan her müşterisi ile özel ilgilendiği için hem çok önemli lezzetlerin ortaya çıkmasına hem de uzun bir rezervasyon listesine sahip olmalarını da beraberinde getirmektedir. Cumartesi ve Pazar günleri full doluluk oranı gösteren mekan dilerseniz randevunuzu alıp sıranız gelmeden 20 dakika öncesinde sizi restorana davet edebilmektedir. En hareketli saatlerini 16:00 ile 24:00 arasında geçiren mekan saat 16:00’dan önce rezervasyonsuz hizmet vermektedir. Montparnasse Abidjan şehri için pahalı sayılabilecek bir hizmet noktasıdır. Bu yönü ile bakıldığında mekan içinde Fildişi sahilleri yerel halkından insanların sadece çalışan olarak görülebilmesini mümkün kılmıştır. Abidaj şehri son yıllarda yükselen turizm potansiyelini Avrupa usulü gıdalar ile güvenilir kılmayı amaçlayan bir politika izlemektedir.

 

Adres: Rue Pierre et Marie Curie/ Zone 4 Abidjan

Telefon: +21 3435 019975

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Fildişi Sahilleri Kalkışlı Uçuşlar

X
Yamoussoukro Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder