Fildişi Sahilleri'nde Alışveriş

Fildişi Sahilleri'nde Alışveriş

 

Fildişi sahilleri Afrika kıtasında var olduğu günden bu yana alışverişin en uğrak noktalarından olmuştur. Zira koloniciliğin ilk yıllarında başlayan fil ticareti günümüzde etkisini tamamen kaybetmiş olsa da Fildişi sahilleri alışveriş alanlarının açılması ile ticari potansiyelini devam ettirmiştir. 1960 yılında bağımsızlığını ilan eden bu Afrika ülkesi sahip olduğu 515 kilometrelik atlas okyanusu sahili ile en çok deniz ve balık ürünlerinin ticaretinin yapıldığı bir merkez olarak düşünülse de kakao ticareti bakımından dünyanın zirvesine ulaşmayı başarmıştır. Ülke henüz gelişmemiş ülkeler sınıfındadır. Uzun yıllar süren iç savaşın ülkeyi eğitim ve sanat anlamında oldukça geri bıraktığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Ülkemizden Fildişi sahilleri uçak bileti aracılığı ile ülkeye gidiş yolculuğunda 9.5 saatlik bir mesafe de Türkiye’den kalkan uçaklar bu sürenin ardından Abidjan hava alanına ulaşıyor. Hava alanı oldukça renkli ve kendinize Fildişi sahili ne alınır? Sorusunu soruyorsunuz. Zira hava alanı için Fildişi sahilleri alışveriş dünyasına ışık tutuyor. Bu nokta da aradığınız her şeyi bulmak mümkün. Elektronik cihazların en üst seviye modellerine sahip olabilirsiniz. Fakat fiyatlarda cezbeden bir avantaj söz konusu değil. Fildişi sahilleri alışveriş merkezi anlayışı genellikle tekstil ve yiyecekler üzerine kurulmuş durumda. Ülke gelişmekte olan ülke olmanın sıkıntılarını yakından hissediyor. Fildişi sahilleri sıtma hastalığı ile mücadele ediyor ve her yerde elinizi dezenfekte edebilmeniz için temizleyici jeller satılıyor. Alışveriş merkezlerinde bir şeylere dokunmadan önce mutlaka kendinizi bu jeller ile dezenfekte etmeniz öneriliyor. Zira ülkede kim hasta kim değil ayrımı henüz tam manası ile tespit edilebilmiş değil. Gerek sosyal yaşamda ötekileştirilme korkusu gerekse kişisel endişeler insanların tedavilerden korkmasına ve uzak durmasına neden oluyor. Fildişi sahilleri uzun yıllar Fransa yönetimi altında kalmanın bir getirisi olarak Fransızca resmi dil üzerinden iletişim kuruluyor. Fakat ülkede konuşulan yerel diller Fransızca ile birleşerek anlaşılması epeyce güç olan bir Fransız lehçesinin ortaya çıkmasına neden olmuş. Ülke alışveriş dünyası ile ilgili bilmeniz gereken en temel konu ücretlerin siyahlar ve beyazlar için farklı uygulandığı. Alışverişe başlamadan önce mutlaka imkanınız varsa yerli halktan biri ile bu serüvene çıkmanız sizin cebinizi koruyacaktır. Fildişi sahillerinin ilginç çalışma prensipleri bulunmakta. Bunlardan en ilginç olanı öğlen yemek araları. Ülke 12:00 da başlayan öğlen yemeği arasını tam 2 saat sürdürüyor ve 14:00’da tamamlıyor. Bu ülkenin bütün noktalarında aynı uygulanıyor. Fildişi sahilleri yerel halkı bu saatlerde uyumayı tercih ediyor. Bu yüzden alışverişe havanın da etkisi göz önünde bulundurulduğunda 17:00’dan sonra çıkmanız daha uygun alışveriş yapmanıza olanak tanıyor. Zira 17:00’dan sonra umudunu kaybeden tüccarlar fiyatları normal seviyelere çekerek bir an önce elindeki ürünleri bitirme telaşına kapılıyor. Fildişi sahilleri çok tanrılı dinlerin bulunduğu bir yer ve nereye baksanız bu tanrıları sembolize eden figürlerde ağaçtan oyma heykeller karşınıza çıkabiliyor. Hepsinin kendine has bir özelliği ve kendine has bir ismi var. Fildişi sahillerinin ateşleyici gücünü kadınları oluşturuyor. Sosyal yaşam içinde iş yaşamı içinde kısacası hayatın olduğu her alanda kadınlar aktif olarak rol alıyor. Genelde erkeklerin çalışmayı pek sevdikleri söylenemez. Alışveriş ve el sanatları stantlarında bayanlar daha ağır basıyor. Yabancı dil bilme oranında yine bayanların daha önde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

 

Fildişi sahilleri Türkiye’de olan alışveriş merkezleri ile kıyaslanamayacak kadar küçük alışveriş merkezlerine sahip genelde bu merkezler 10 ya da 15 dükkanlık noktalar oluyor. Fakat içinde satılan ürünler dünya modasının izlerini taşıyan ürünlerden oluşuyor. Comptoir Des Artisans Fildişi sahillerine Abidjan şehrinde bulunan bir merkez ve merkez içerisinde hediyelik eşyalardan tekstil ürünlerine hatta mücevhere kadar her şeyin bulunması mümkün. Oldukça pahalı olan bu ürünler genellikle fildişi sahillerinin yerel halkını amaçlıyor. Ülkede kravat ve takım elbiselere çok önem veriliyor. Bunda Avrupa kökenli iş adamlarının ve televizyonun büyük etkisi var. Fildişi sahilleri halkı genellikle çok şık ve kaliteli giyiniyor. Kadınların daha günübirlik yöresel kıyafetler giydikleri ülkede giyim endüstrisi tamamen erkeklere yönelik tasarlanmış durumda.  Kumaşların canlı renkleri ve Afrika usulü işlemeler Avrupa’dan gelen turistleri cezp etmese de yinede büyük ilgi ile satın alınıyor. Bu ürünler ülkeye Fransa’dan gelen tekstil ürünleri. Ülke üzerinde ticaret Lübnanlı iş adamlarından sorulsa da ürünler genellikle Fransız imali olarak göze çarpıyor. Bu alışveriş merkezi içinde Fransız şaraplarını kumaşlarını hatta yiyeceklerini bulabileceğiniz noktalar mevcut. Ayrıca alışveriş merkezi içerisinde bir de Afrika’nın yerel müzik aletlerinin profesyonelce işlenmiş imal edilmiş örnekleri de raflarda yerini almış durumda. Ülke de altın ticareti çok yaygın ve hemen hemen her fildişi sahilleri kadınının koluna altın bileziklere ya da boynunda altın kolyelere rastlamak mümkün. Fakat bu kolyeler sadece altın suyu ile işlenmiş kaplamalar yani hakiki altın değiller bu yönü ile oldukça ucuz olan bu aksesuarları gerçek altın aldığınızı düşünerek alırsanız büyük bir hata yapmış olursunuz. Fildişi sahilleri alışveriş dünyasında satılan ürünlerin geri alınması durumu ya da garanti durumu söz konusu değil özellikle büyük şirketlerin defolu ürünleri fildişi sahilleri ve genel Afrika pazarına gönderdiği düşünüldüğünde elektronik cihazlar kesinlikle büyük risk taşıyan ürünler arasında yer alıyor. Comptoir Des Artisans içinde çok güzel tabloların bulunabildiği bir mağazaya da ev sahipliği yapıyor.  Eğer Fildişi sahilleri ressamlarının elinden çıkma bu şahane tabloları yakından görmek ve satın almak isterseniz fiyatları son derece cazip ve kaliteli bir çalışmayı üzerinde barındırıyorlar.

 

 

 

Adres: 15 rue du Lycée Technique,Abidjan, Fildişi Sahili

Telefon Numarası: +225 78 22 22 08

 

 

Fildişi sahillerinin yerel halk pazarı olarak da bilinen fakat bütün stantların bir nokta içinde topladığı alışveriş merkezlerinden biri de Cava- Centre Artisanal de la Ville bu merkezde genellikle el işçiliği ürünler satılıyor. Merkezi özel yapan son derece güvenilir fiyatlar sunması. Yani beyazlar ve siyahlar için farklı fiyat etiketlendirmesi söz konusu değil. Bu merkezde Fildişi sahillerinin en iyi çömlek ürünlerine sahip olmanız mümkün olduğu gibi merkez içerisinde rengarenk Afrika renklerini taşıyan kumaşlarda alıcıların beğenisine sunulmuş durumda. Açık hava alışveriş merkezi olarak hizmet veren bu çarşı İstanbul kapalı çarşı ile benzerlik gösterse de büyüklük bakımından kıyaslamak söz konusu olmayacaktır.  Alışveriş merkezi içerisinde bütün stantlarda nerdeyse kadınlar için takılar ve aksesuarlar bulunmakta. Ayrıca dünyanın en büyük kakao ihracatçısı konumundaki Fildişi sahilleri ulusal ürününü bu merkezde hediyelik olarak satın almanız da mümkün. İçinde bir hastalık taşımadığından emin olabilirsiniz. Zira merkezde çalışan herkesin sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılıyor ve kesinlikle çıplak elle ya da açık hava da yiyeceklerin muhafaza edilmesi söz konusu olmuyor. Sadece teşhir ürünleri açıkta bulunurken satın almaya karar verdiğiniz ürün soğutucu dolaplardan çıkartılarak sizlere sunuluyor. Ülkenin yerel kumaşlarını ve tatlarını satın almak isterseniz  Cava- Centre Artisanal de la Ville sizin için en uygun yer olacak.

 

 

               

Adres: Treichville | Coin - Rue Du Canal,Abidjan, Fildişi Sahili

Telefon Numarası: 0022505058253

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Fildişi Sahilleri Kalkışlı Uçuşlar

X
Yamoussoukro Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder