Fildişi Sahilleri

Afrika Fildişi Sahili, konum olarak Atlas Okyanusu bölgesinde yer almaktadır. Fildişi sahili nerede, sorusunu cevaplamak istiyorsanız Fildişi Sahili’nin sınır komşularının batıda Gine ve Liberya, kuzeyindeyse Mali ve Burkina Faso olduğunu bilmelisiniz. Ülke Afrika kıtasının batısında yer almaktadır. Fildişi Sahili’nin başkenti Yamoussoukro’dur. Bölgede bulunan fillerin çoğunluğu ve fildişi ticaretinin oldukça çok sayıda görülmesinden kaynaklı buraya Fransızcada Fildişi Sahili anlamına gelen ismi verilmiştir. Afrika’nın göz bebeklerinden biri olan bu bölgeye ziyaret düzenlemek istiyorsanız en kısa zamanda Fildişi Sahilleri uçak bileti almanızı tavsiye ederiz.

 

Fildişi Sahili Fransızların kolonisi olarak uzun yıllar geçirmişlerdir. Bölgede önemli ticaret noktaları kurulmuştur. Fildişi Sahili, fil dişi ticaretinde de önemli bir noktası bulunmaktaydı. Bölge uzun yıllar boyunca koloni hayatı yaşamak zorunda kaldı. Ancak 1956 yılında özerk bir yapıya kavuştuktan sonra bağımsızlığı yavaşça elde etmeyi başardı. Fildişi Sahili kakao bakımından da büyük bir öneme sahip bölgedir. Bölgenin en önemli geçim kaynakları arasına kakao dışında palmiye yağı, kahve, muz, pirinç, manyok, patates, şeker, kauçuk, kereste ve pamuk girmektedir. Ülkenin ihracatının %33 gibi bir kısmını elinde bulunduran kakao, bölgede büyük bir öneme sahiptir. Ancak halen gelişmekte olan bir ülke olmasından kaynaklı Fildişi Sahili’nin yıllık kazancında her sene mevsime göre değişiklikler görülmektedir. Ülkenin ilk Anayasası 3 Kasım 1960 yılında kabul edilmiştir. Bu Anayasa 27 Haziran 1998 senesinde yeniden düzenlenmiştir. Fildişi sahillerinde resmi dil Fransızca olsa da bölgede en çok konuşulan dil Dioula’dır. Bu dilin dışında bölgede altmış farklı yerel dil ve lehçe konuşulduğu bilinmektedir. Fildişi sahiline gittiğiniz zaman Hepatit A aşısı olmayı unutmayın. Bölgenin doğal iklim koşullarından oldukça fazla etkilendiğini belirtmeliyiz. Bu nedenle doğal korumasının da olmamasından kaynaklı bölgenin yüksek dalgalara maruz kaldığını belirtebiliriz. Yağışın bol olduğu dönemlerde ise bölgede su baskınları yaşandığını görebilmekteyiz. Fildişi sahili para birimi Batı Afrika CFA frangı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

Ülkenin bir kısmı yurtdışında çalışmaktadır. Bu oranın ne kadar olduğuyla alakalı kesin bir bilgi bilinmemektedir. Bunun nedeniyse kaçak yollarla gidenlerin sayısının bir hayli fazla olmasından kaynaklıdır. Ancak yurt dışında çalışmaya giden bu nüfus ülkede bulunan ailelerine para göndermektedir. Bu nedenle yurt dışından gelen para akışı sayesinde ülke içinde de para akışı sağlanabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak yurt dışına kaçak yollarla gidenlerin üzerinde pek fazla durulmamaktadır. Fildişi sahillerinin doğal güzellikleri, ormanları, hayvanları ve sahilleri sizleri etkisi altına alacaktır. Bölgeye gelen ziyaretler genel olarak vahşi hayatın doruk noktası olan ormanları ziyaret etmek için gelen kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Eğer sizde bu güzellikleri yakından görmek istiyorsanız yakın zamanda Fildişi vize işlemlerine başlamanızı tavsiye ederiz. Fildişi hükümeti umuma mahsus, yani bordo pasaportlar için vize şartı koymaktadır. Ancak bu durum hususi, hizmet ve diplomatik pasaportlarda geçerli değildir. 90 gün içerisinde vizeden muaf tutulacaklardır. Ülkenin uzun seneler boyunca koloni olarak ayakta durmaya çalışmasından kaynaklı bağımsızlığın öneminin farkındalardır. Bu nedenle Fildişi sahilinin en önemli günü 7 Ağustos’ta düzenlenen Bağımsızlık günüdür. Bu günün dışında bölgede film, müzik gibi sanatın birçok farklı alanlarına ait festivaller düzenlenmektedir.

 

Ülkeyle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Fildişi Sahili

Nüfus: 20,32 milyon

Resmi Dil: Fransızca

Para Birimi: Batı Afrika CFA frangı

İklim: Kıyı bölgeleri Tropikal İklim yapısına hâkimken kuzey bölgelerinde yarı karasal iklim tipi görülmektedir.

Saat farkı: Fildişi sahilleri ülkemizden üç saat geridedir.

Telefon Kodu: +225

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Fildişi Sahilleri Alt Başlıklar

Diğer Fildişi Sahilleri Kalkışlı Uçuşlar

X
Yamoussoukro Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder