Erzurum’da Gezilecek Yerler

Erzurum’da Gezilecek Yerler

 

Erzurum Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Palandöken’in eteklerinde kurulu, tarihi yapılar ile çevrili bir şehir olan Erzurum’da keşfedilecek bir çok doğal güzellik ve tarihi mekanlar vardır. Eğer siz de Erzurum’a bir seyahat planlıyorsanız, Erzurum’da gezilecek yerler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, yazımıza göz atabilirsiniz. Erzurum tarihi ve doğal güzellikleri ile gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerimizden birisidir. Büyükşehir olan Erzurum ili 780.000 nüfusa sahiptir ve Anadolu bölgesinin en büyük illerinden biridir. Şimdi dilerseniz Erzurum’da gezilecek yerler listemize geçelim.

 

Erzurum Kalesi


Erzurum’da gezilecek yerler listemizin başında Erzurum Kalesi var. Bizans imparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilen kale, şehrin gezilmesi gereken yerlerinin başında geliyor.
Erzurum’un tarihsel zenginlikleri arasından kendini gösteren bir yer. Bulunduğu tepede ise hem dış, hemde iç kaleden meydana geliyor. Günümüze kadar dış kalenin bir çoğu yıkılmıştır, dört yöndeki kapıların sadece isimleri kalmıştır. Kalenin duvarları zaman zaman yenilense de kimler tarafından ve ne zaman yenilendiğini belgeleyen bir yazıt bulunmamaktadır.

 

Erzurum Arkeoloji Müzesi


Erzurum’da arkeoloji kazılarda gün yüzüne çıkartılan, tarihi eserler, 1942 yılında çifte minareli medrese’de toplanmaktaydı. Sonraki yıllarda ise yetersiz kaldığından dolayı, yeni bina yapımına başlanmıştır. Arkeolojik kalıntıları görmek için mutlaka gitmelisiniz.

 

Palandöken Kayak Merkezi


Erzurum, kış sporlarının ülkemizdeki en önemli merkezlerinden olan Palandöken Kayak Merkezi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında Palandöken’e binlerce kayaksever geliyor ve keyifli bir kış tatili yapıyor. Eğer sizin de kış sporlarına ilginiz varsa ve kış mevsiminde Erzurum’daysanız Palandöken Kayak Merkezi’ni mutlaka ziyaret edin. Unutulmaz bir kış tatili için hemen ucakbileti.com adresinden en ucuz Erzurum uçak bileti alın Palandöken’in tadını çıkarın.

 

Yakutiye Medresesi


Erzurum’da gezilecek yerler listemizde bir başka durağımız Yakutiye Medresesi. Yakutiye medresesi 1310 tarihinde, Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafınca yaptırıldı. Günümüze kadar gelmiş olan bu tarihi yapı, yabancı ve yerli turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. İl merkezinde bulunmakta olup, 1991 yılında onarılarak, İslami Eserler Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

 

Üç Kümbetler


Yine Erzurum’a gittiğinizde Erzurum’da gezilecek yerlerden biridir. Anadolu’nun Selçuklu mezar yapılarının en güzel örneklerinden biridir Üç kümbetler. Erzurum’un tarihi yapıları arasındaki Üç Kümbetler Çift minareli medresenin güney kısmında bulunmaktadır. Ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığına dair bilgi olmamakla beraber 14. yüzyılda yaptırıldıkları tahmin edilmektedir. Muhteşem bir mimariye sahip olan bu yapılar, şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olup, yerli ve yabancı turistler tarafınca sürekli ziyaret edilmektedir.

 

Nene Hatun Milli Parkı


93 harbi esnasında ele geçirilen Aziziye Tabyasının geri alınması için kadın, erkek herkesin hücumuna önderlik eden Nene Hatun’un adının verildiği parktır. Milli park o dönemlerde, doğuda bulunan Mecidiye ve Aziziye Tabyalarının olduğu alandır. Erzurum’un 10 kilometrelik, bir mesafesinde yer alıyor.

 

Narman Peribacaları


Narman ilçesindeki bu peri bacalarının kökeni 3 milyon yıla kadar uzanmaktadır. Şehrin en çok merak edilen noktalarından olan bu bölgeye ulaşımda kolaydır. Özellikle turistlerin yoğun olarak uğradığı bir bölgedir. Bu bacaların toplam alanı ise yaklaşık 6300 hektartır.

 

Erzurum Atatürk Evi


1984 yılında ziyarete açılan bu bina, 1890 yılında yaptırılmıştır. Ev, tip olarak eski Erzurum evlerine benziyor. 1915 ila 1916 yılında Alman Konsolosluğu, 1918 yılında sonra ise Vali Konağı olarak kullanılmıştır. Atatürk’ün zaman zaman konakladığı bu evde şu anda Cumhuriyet’in kurulması yıllarında evin tanık olduğu eşyalar sergilenmektedir.

 

Tortum Şelalesi


Erzurum’un en güzel yerlerinden biri olan Tortum, aynı zamanda Türkiye’nin en heybetli ve en görkemli şelalesidir.Aynı adı taşıyan Tortum çayından oluşmaktadır. Tortum çayı boyunca farklı güzellikler görebilirsiniz. 20 metre genişliğinde ve 50 metre yükseklikten dökülen Tortum şelalesi, Türkiye’nin en yüksek şelalesi olmasa da oldukça yüksek debisi ile göz dolduruyor. Kesinlikle doğanın eşsiz havasında görmeniz gereken yerlerden biridir.

 

Çobandede Köprüsü


Çoban dede köprüsü, 1297- 1298 yılları arasında Veziri Salduzlu Emir Çoban Noyin tarafınca yaptırılmıştır. Selçuklu ve İlhanlı üslubunun yansıtılmış olduğu köprü Aras nehri üzerinde bulunmaktadır .Gündüz saatlerinde sıradan bir köprü gibi görünse de sabahın ilk ışıkları ile birlikte gizemli bir görüntü oluşturmaktadır. Çoban dede köprüsü, siyah, kırmızı ve gri kesme taşlardan yapılmış olup, belirli dönemlerde bakımdan geçmiştir. Köprü günümüzde kullanılmamaktadır. Erzurum Horosan kara yolu üzerinde 58 kilometre sonra karşınıza çıkan köprü, şehrin tarihi gezi alanlarından biridir.

Bu yazımızda size Eruzurum’da gezilecek yerleri listeledik. Erzurum’da gezilecek yerler bu listeden çok daha fazlasıdır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Erzurum mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Hemen sayfamızdan en ucuz Erzurum uçak bileti alarak Erzurum’da görülecek yerlerin tadını çıkarın.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Erzurum Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder