Erzurum Şehir Rehberi

Erzurum Şehir Rehberi

 

Doğu Anadolu Bölgesi, güneyde Mezopotamya, doğuda İran, kuzey-doğuda Kafkasya ve batıda da Orta Anadolu bozkırı arasında yer alması nedeniyle bu bölgeler arasında binlerce yıl devam eden kültürlerin bir kavşak ve geçiş noktası olmuştur. Bu sebepten Erzurum Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Doğu Anadolu'nun gelişmiş şehirlerinden biri olan Erzurum, Palandöken Dağı’nın (3600 m) eteğinde kurulmuştur. Erzurum genelde meteoroloji haberlerinde kışın soğuk havasıyla kendini hatırlatır. Dadaşlar diyarı olduğu kadar, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ve elbette Palandöken ve Konaklı Kayak başta olmak üzere kış sporlarıyla hatırlanan bir şehrimizdir.

Erzurum Şehir merkezi haricinde 21 adet ilçe bulunmaktadır. Bu ilçelerden Aziziye, Palandöken ve Yakutiye büyükşehir ilçeleridir. 2015 İstatistiklerine göre 762.230 nüfusa sahip olup geçen yıllara orantılı artış yerini azalmaya bırakmıştır. Palandöken’in eteklerinde kurulu, tarihi yapılarla çevrili bir şehir olan Erzurum’da keşfedeceğiniz pek çok tarihi ve doğal güzellik vardır. Erzurum gezisi yapacaklara, turistik değerleri açısından nispeten zayıf sayabileceğimiz bir seyahat vadetse de, birkaç günlük kısa geçişler için idealdir. Ayrıca Erzurum kar kış eğlencesi için birebirdir. Kültürel geziler ekleyebilme şansı açısından uygun bir destinasyon olduğunu da unutmamak gerek. Palandöken Kayak Merkezi gerek görsel gerekse eğlence bakımından turistik açıdan gelenleri kendine hayran bırakacak kadar güzeldir.

 

 

Erzurum’u ziyarete gelen turistler, kendilerine yörede en meşhur olan Oltu taşı tespih yakınlarına veya arkadaşlarına hediye olarak alabilirler. Piyasaya göre biraz pahalı olmasının nedeni ise halk tabiri ile orjinal olmasıdır. Hemen Erzurum Uçak Bileti adresinden en ucuz Erzurum uçak bileti alın Erzurum güzelliklerini yerinde görün.

İkliminden bahsedecek olursak arazisinin büyük çoğunluğunda, karasal iklim özellikleri egemendir. Kışlar uzun ve sert, yazlar kısa ve sıcak geçer. İl topraklarının kuzey kesimlerinde, yüksekliği yaklaşık 1000 ile 1500 metrelere inen vadi içleriyle çukur sahalarda iklim, büyük ölçüde sertliğini yitirir. Erzurum il merkezindeki meteoroloji istasyonunda 1929’dan bu yana gözlem yapılmaktadır. Yaklaşık 70 yılı bulan gözlem sonuçlarına göre, ilde en soğuk ay ortalaması, -8.6 derece, en sıcak ay ortalaması 19.6 derece, en düşük sıcaklık -35 derece ve en yüksek sıcaklık ise, 35 derece olarak ölçülmüştür. En az yağış kış devresinde düşer. Bu devrenin yağışları kar biçiminde olup, kar yağışlı gün sayısı 50 ve kar örtüsünün yerde kalış süresi ise 114 gün kadardır. En yağışlı devre ilkbahar ve yaz mevsimleridir. Erzurum ilkbaharda yemyeşil, kışın beyaz, yaz ve sonbaharda sapsarı (bozkır) görünümündedir. Orman ve fundalıklar toplam yüz ölçümün % 9’na denk gelir. 19. yüzyıldan itibaren hayvan ve hayvansal ürünlerin satışını yapan Erzurum, bu alanda başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerin önemli bir tedarikçisi konumundadır. Tavukçuluk ve Arıcılığın yaygın olduğu ilde, özellikle sığır, mor karaman ırkı koyun ile keçi de beslenir. Ayrıca, Çoruh Vadisi’nde Akbaba, Kelebek, Boz Ayı, Dağ Keçisi, Yaban Kedisi ve Vaşak bulunur. Vadide 188 kuş türü tespit edilmiştir. İlin ekonomisi ise tarım, hayvancılık, madencilik ve ormancılığa dayalıdır.

 

 

Türkiye'nin önemli ticaret yolları üzerinde yer alır ve özellikle hayvan ticareti konusunda önemli bir merkez konumundadır. İlde yetiştirilen tarımsal ürünler ise; buğday, arpa, şeker pancarı, patates, sebze ve meyvedir. Sebzecilik ve meyvecilik ilin Karadeniz Bölgesi'ne yakın Çoruh Vadisi ile ona açılan küçük vadilerde yoğunlaşmıştır. En başta da dediğimiz gibi Erzurum’da pek çok tarihi eser ve doğal güzellikler vardır. Bunlardan da kısaca bahsedelim. Öncelikle kış turizminin merkezi Palandöken eşsiz güzelliğiyle size muhteşem bir kış tatili sunuyor. Ayrıca Çift Minareli Medrese, kentin sembollerindendir. Yazılı anıtı bulunmadığından dolayı ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu mistik ve arkeolojik harikayı mutlaka görmelisiniz. Üç Kümbetler kentin diğer önemli eserleridir. Mezarlar kesme taşlardan yapılmıştır. Bu mezarların kimlere ait olduğu bilinmemektedir. Bir diğer önemli eser 5. yüzyılda Roma İmparatoru Theodosius tarafından inşa edilen Erzurum Kalesi’dir. 1297 yılında inşa edilen Çobande’de Köprüsü ve Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Rüstempaşa Bedesteni ise kentin diğer önemli tarihi eserlerindendir. Bu eserlerden ve doğal güzelliklerden daha fazlasını diğer yazımızda bulabilirsiniz.

Erzurum hakkında genel bilgi vermeye çalıştığımız bu yazıda Erzurum tarihinden, ekonomik yapısından, güzelliklerinden, ikliminden ve daha fazlasından bahsetmeye çalıştık. Siz de bu tarihi şehri yerinde görmek ve keşfetmek istiyorsanız sayfamızdan en uygun Erzurum uçak bileti alabilirsiniz.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Erzurum Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder