Erbil'de Neler Yapılır?

Irak’ın bölgesel Kürt yönetimi altında olan Erbil şehri son yıllarda büyük bir kalkınma hamlesi içerisinde ve bu hamle aralıksız gelişime devam ediyor. Şehrin sahip olduğu zengin petrol kaynakları şimdilik Kuzey Irak ve Erbil şehrine büyük bir kazancın kapısını aralamış durumda. Şehrin her yanından geleceğe yönelik yapılan binalar şimdilik boş olarak beklemede. Zira şehirde ve ülkenin geri kalanında tam olarak güvenliğin sağlanamamış olması hem Erbil hem diğer Irak şehirlerinde sanayi ve bilimsel yatırımların yapılabilmesini mümkün kılmıyor. Bu yönü ile oldukça düşük oranda turist potansiyeline sahip. Şehirde bulunanlar genellikle şehre iş amacı ile gelmiş kişiler ya da aileleri olarak dikkat çekiyor. Erbil şehri üzerinde bulunduğu coğrafyaya bakıldığında antik çağdan bu yana yaşama ve medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölge. Bu bölge sırası ile Pers, Roma  ve Osmanlı imparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır. Savaş sonrasında kontrolden çıkan bölge Irak yönetimi altında 100 yıla yakın süre devam etmiş olsa da şimdilerde politik anlamda geleceği netleşmemiş bir coğrafya konumunda. Irak ve Türkiye arasında bir vize mutabakatı söz konusu bu da Türk vatandaşlarının Erbil uçak bileti ile şehre girebilmesinin önünü açıyor. Erbil gezilecek yerler bakımından oldukça geniş bir listeye sahip. Fakat henüz güvenliğin tam tesis edilememesi turistler için birçok bölgenin kapalı ve erişime kapalı olmasını da beraberinde getiriyor. Türkiye ve Irak uzun yıllardır resmi anlamda temsilciler bulunduran iki ülke ve Erbil konsolosluk hizmetleri Türk vatandaşları için şehirde mevcut güvenli bir bölge olarak dikkat çekiyor. Türkiye Erbil konsolosluğuna büyük önem veriyor ve olağan üstü bir koruma konsolosluk ve çevresinde yapılanmış durumda. Erbil de gezilecek yerler konusunda bir liste oluşturacaksanız mutlaka bilmeniz gereken tarihi dokusu ve Osmanlı imparatorluğu eserleri ile ortaçağa büyük bir yolculuğun kapısını aralayacak olduğunuz olmalı.

 

 

 

Erbil kalesi Erbil şehrinin ilk görülmesi gereken noktalarından biri. Zira kale Unesco dünya mirası listesinde yer alıyor. Tam anlamı ile güvenliğin tesis edildiği bölgeler arasında yer alan Erbil kalesi içinde canlı tarihi yaşamanıza olanak tanıyor. İçinde ve dışında birçok heykel bulunan kale içerisi müze olarak hizmet vermekte. Osmanlı dönemi ve Pers imparatorluğu döneminden kalan tarihi zırhlar, kılıçlar, mızraklar, eşyalar ve daha fazlası Erbil kalesi içinde turistlerin beğenisine sunulmuş durumda. Kale içinde hali hazırda akmaya devam eden su çeşmeleri ve etraflarında oluşturulan özel göletler içinde balıklar yaşıyor ve bu gölet akıl almaz manzaraları izlemenize olanak tanıyor. Oldukça küçük olan bu göletler içinde birçok farklı çeşit balığın yaşamasına olanak tanıyor. Erbil kalesine önceden rezervasyon almadan ziyaret edilebilecek alanlar arasındadır. Sabah 09:00’da başladığı hizmete akşam 19:00’a kadar devam eden kale içerisinde tarihi alanları ve eserleri size anlatmak için hazır bekleyen İngilizce ve Türkçe anlatım yapabilen rehberler bulunmakta. Standart prosedürler gereğince gezilerinizi bu tur rehberlerinin yönlendirmesi ile gerçekleştiriyorsunuz. Tarihin antik çağlarından bu yana restore edilerek yaşamını sürdüren Erbil kalesi en büyük önemi Osmanlı imparatorluğu döneminde görmüş ve o dönemde yapılan restorasyon günümüzde ilave bir restorasyona gerek duymaksızın kaleyi ayakta tutmaya yeterli olmuştur. Erbil kalesi içinde sadece silahları bulunduran bir nokta değil ayrıca kale içerisinde kültür müzesi adı ile hizmet veren bir bölümde söz konusu. Bu müze içerisinde 10 bin yıldır devam eden bölgesel yaşamın bütün örneklerini görmek mümkün kılınmış. Yöresel kıyafetler el dokuma halılar süs eşyalar ve mobilyalar kültür müzesi içerisinde yer alıyor. Ayrıca küçük bir hediyelik eşya dükkanı da kale içinde hizmet veriyor ve isteyenler için orijinal ürünlerin satın alınabileceği bir ticaret noktası olmayı sağlıyor. Kültür müzesi içinde bölgede gerek arkeolojik kazılarla gerek günümüze devreden eserlerin korunması ile hazırlanan mutfak araç gereçlerinin de sergilendiği bir alan bulunuyor. Bu alanda Mezopotamya halkının tarihsel gelişimi içinde toprak çömlekleri ve metal eşyaları işleme aşamalarına canlı canlı olarak tanıklık edebiliyorsunuz. Tunç devrinden bu yana işlenen metal bölgeyi dünyanın en eski yerleşim yeri olma unvanını da kazandırmış. Erbil kalesi içinde yer alan kültür müzesi sayesinde yöre halkının kadınlar ve erkeklerin kıyafetlerinin geçen bin yıllık periyodlarda ne denli değişiklikler gösterdiği de gözler önüne seriliyor. Müze içerisinde kadın ve erkek maketleri özel kıyafetlerle giydirilerek turistlerin fotoğraf çekilebilecekleri bir alanda oluşturulmuş.

 

 

 

Adres: Irak Erbil Merkez Erbil Kalesi

Telefon: +96 47 70 16 65 51 30

 

 

Erbil güvenli bölgeleri içinde yer alan ve Saddam Hüseyin döneminden sonra hizmet vermeye başlayan Türk inşaat şirketlerinin yaptığı ve içinde birçok Türk markasının da hizmet verdiği şehrin en büyük alışveriş merkezi Family Mall güvenle alışveriş ve çocuklar için eğlence alanlarını içinde bulunduran en önemli merkez. Bu merkez içerisinde hizmet veren Türk markaları ve elektronik eşya satan mağazalar en çok rağbet gören noktalar zira tekstil ürünler bölgede büyük önem taşıyor. İnsanlar adeta şıklık yarışında ve bölge halkı kıyafetlerine oldukça dikkat gösteriyor. Family Mall hem uluslararası arenada başarı göstermiş ünlü kıyafet markalarını hem ev tekstili anlamında kendini kanıtlamış Türk markalarının oldukça ucuz fiyatlarla satın alınabileceği bir merkeze dönüşmüş durumda. Ayrıca yeni yeni kalkınmaya başlayan Erbil şehri elektronik ve mobil ağlar alt yapısı henüz yeterli gelişmeyi kaydetmemiş olsa da mobil cihazlar bakımından bulunmaz bir pazar,insanlar bu eşyalara oldukça ilgi gösteriyor. Erbil de yapılacak şeyler listenize alışveriş mutlaka eklemeniz gereken maddeler arasında. Alışveriş merkezi içinde 8 salonu ile hizmet veren Türkçe, Arapça, Kürtçe ve İngilizce olarak filmlerin gösterildiği bir sinema salonu da Family Mall içinde hizmet veriyor. İstediğiniz film 4 farklı dil alternatifi ile bölgede gösterime sunulmuş durumda. Çocuklar için oyun alanları, Playstation gibi aktiviteler ile siz alışveriş yaparken onların oyalanması için oldukça büyük bir alternatif oluşturuyor.  Family Mall içinde barındırdığı alışveriş ve oyuncak dünyası yanı sıra dünyanın en önemli mutfağının üyesi olan restoranlarında bulunduğu bir merkez. Ünlü fast food markaları bu merkez içinde hizmet verirken yöresel lezzetleri denemeniz için son derece geniş restoranlar içinde Mezopotamya yemekleri ve tatlılarını deneyebileceğiniz alternatif mekanlarda oldukça büyük bir müşteri kitlesine hitap ediyor. Erbil; alkol ve alkollü ürünlerin satılabildiği bir noktadır. Erbil Family Mall terasında içkinizi yudumlayıp Erbil kalesini ve şehrin diğer noktalarını izlemeniz mümkün. Alışveriş merkezi aracı olmayanlar için her saat başı servis sağlıyor. Böylece merkezden ayrılmak istediğinizde hiçbir güvenlik endişesi olmaksızın otelinize ulaşmanız mümkün kılınmış durumda. Sabah 09:00 da hizmete başlayan merkez akşam 24:00’a kadar hizmet vermeye devam ediyor.

 

Adres: Peshawa Qazi, Erbil, Irak

 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Erbil Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder