Erbil'de Alışveriş

Irak’ta yer alan Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Erbil, sanılanın aksine oldukça hareketli ve eğlenceli bir yaşantıya sahiptir ve Erbil uçak bileti alarak Erbil’e seyahat eden kişileri hayal kırıklığına uğratmamaktadır.

 

Bulunduğu ülke ve medya nedeniyle oldukça korkulan, sadece savaş merkezi sanılan Erbil, Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenlik çemberi içerisinde oldukça rahat bir yaşam sürmektedir. Yaklaşık olarak 700 adet büyük ve küçük çaplı otele sahip olan Erbil’in, geleceğin Dubai kenti olarak karşımıza çıkması için tüm bölge halkı ve işadamları özveriyle çalışıyor.

 

Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin, turizm cenneti olmaya aday başkenti Erbilden ne alınır sorusunun cevabı olarak; Erbil’den alabileceğiniz en iyi ürün, teknolojik ve elektronik cihazlar çünkü Erbil, teknolojinin ve teknolojik ile elektronik cihazların da adeta başkenti ve bu alanda da gittikçe daha iyiye gidiyor. Son zamanlarda Erbil alışveriş cenneti olarak da biliniyor çünkü burada, başta teknolojik ve elektronik cihazlar olmak üzere neredeyse tüm ürünler oldukça ucuz. Ürünlerin çok ucuz fiyatlardan satışa sunulması ise Erbil’de vergi uygulamasının olmamasından kaynaklanıyor. Bir diğer ucuzluk sebebi de Euro ve Dolar farkından kaynaklanıyor.

 

 

Erbil’de alışveriş yapabileceğiniz belli başlı birkaç mekan var fakat bununla birlikte Erbil alışveriş merkezleri açısından da oldukça zengin bir başkent ve sayısız alışveriş merkezi var. Erbil’de hemen her dakika farklı bir alışveriş merkeziyle karşılaşabiliyorsunuz. Hizmet vermekte olan sayısız alışveriş merkezinin dışında en az bir düzine de inşaat hâlinde olan alışveriş merkezi temelleri bulunuyor. Bu alışveriş merkezleri arasında en öne çıkanlar Vana Mall, Royal Mall, Majidi Mall ve Family Mall alışveriş merkezleri oluyor. Royal Mall en son inşa edilen alışveriş mağazalarından biriyken Majidi Mall ise en lüks alışveriş merkezi olarak hizmet veriyor.

 

Özellikle alışveriş merkezlerinin içerisinde olmak üzere birçok yerde ünlü markaları ve dünya markalarını bulabiliyorsunuz. Giyim sektöründe çok fazla marka bulunmasa da dekorasyon, beyaz eşya ve mobilya sektöründen birçok markayla karşılaşabiliyor ve ucuz bütçelerle mobilya sahibi olabiliyorsunuz. Taç, Merinos, İstikbal, Kütahya Porselen, Kale Seramik, Beko, Vestel gibi markaların mağazaları bu ürünler arasında yer alıyor.

 

Erbil’de alışveriş merkezlerinin oldukça önemli alışveriş noktaları olduğunun bir diğer göstergesi de alışveriş merkezi içerisinde yer alan yine ünlü işletmeler oluyor. Pek çok alışveriş merkezi içerisinde Türkiye’nin en önemli işletmeleri arasında yer alan Robert’s Coffee, Mado gibi işletmeler de yer alıyor. Market zincirlerine sahip olan Carrefour da yine Erbil’de rastlayabileceğiniz işletmelerden bir tanesi. Erbil’de alışveriş yapabileceğiniz başlıca alışveriş merkezlerinden birkaç tanesi;

 

 

Family Mall: Erbil’in en iyi alışveriş merkezleri arasında yer alan Family Mall alışveriş merkezi, Erbil’de oldukça popüler bir konumda olan alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. Düzenli bir iç dekorasyona sahip olan Family Mall içerisinde Türkiye’de de bulunan birçok marka ve işletme yer alıyor. Lunapark’a da sahip olan Family Mall, daha çok eğlence amaçlı ziyaretçileri konuk etse de, alışveriş yapılabilecek birçok markayı ve işletmeyi de en ucuz fiyatlardan müşterilerine sunuyor. DKNY, Timberland, DeFacto, LC Waikiki, Atasay, Koton gibi markalara ait mağazaların ve Carrefour hipermarketinin yer aldığı Family Mall’de Empires sinemaları ile 9D ve 5D sinema salonları da bulunuyor. Family Mall’de Ada Cafe, Azad Cafe, Mawawil, Digital City Cafe, Saquella Cafe, Marpop, Bay Doner, Maysoun Sisha, Mado ve Robert’s Coffe olmak üzere toplam 10 adet restoran ve kafe bulunuyor. Family Mall’de sahip olunan Family Card ile de Family Mall içerisindeki restoran, kafeterya ve mağazalardan indirimli alışverişler yapılabiliyor.

 

 

 

Sabah saat 11’den gece yarısı 12’ye kadar açık olan Family Mall, Erbil sakinleri ve turistler tarafından oldukça yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Family Mall Adres: 100 M. Street, Erbil, Irak

 

 

Majidi Mall: Erbil’in revaçta olan bir diğer alışveriş merkezi ise Majidi Mall. Türk markalarının baskın şekilde öne çıktığı Majidi Mall’in taş yapısı ve dış dekorunda yer alan saat kulesi Majidi Mall alışveriş merkezini, son teknolojiyle inşa edilen diğer alışveriş merkezlerinden farklı bir atmosfere sahip olmasıyla farklılaştırıyor. Ramsay, Versace, Süvari, DeFacto, US Polo Assn., Victorinox, Swiss, Hotiç, KFC, Pizza Hut, Padişah Tantuni, Adidas, Atasay, Collezione, Flormar, Nike, Puma, Levi’s, Mavi, Kanyon Optik gibi birçok markaya ev sahipliği yapan Majidi Mall’de çeşitli yetişkinler ve çocuklar için gösteriler, konserler, çekilişler ve oyunlar da düzenlenerek müşterinin beğenisine sunuluyor. Erbil’in lüks alışveriş merkezleri arasında sayılan Majidi Mall alışveriş merkezi, fiyatlar açısından çok fazla bir katkı sağlamasa da yine de en çok tercih edilen alışveriş merkezleri arasındaki yerini koruyor.

 

 

 

Majidi Mall Adres: Koya Street, Erbil, Irak

 

 

Royal Mall: Royal Mall, Erbil’in en yeni alışveriş merkezleri arasında yer alıyor ve diğer revaçtaki alışveriş merkezlerine göre oldukça yeni esintilere sahip olan bir alışveriş merkezi olarak hizmet veriyor. Oldukça geniş bir alana kurulu olan Royal Mall’de sadece sinema salonu olarak bile 5 adet salon bulunuyor. 70 adet alışveriş mağazası bulunan Royal Mall’in ayrıca çocuklar için bir oyuncak alanı da bulunuyor. 2012 yılından bu yana hizmet veren Royal Mall’in 400 adet araç kapasiteli bir otoparkı ve 8 adet de kafeteryası bulunuyor.

 

 

Sabah saat 10’da açılan Royal Mall, kapılarını gece yarısı saat 12’de kapatıyor.

Royal Mall Adres: Jalil Khayat Mosque, Erbil, Irak

 

 

Bazaar: Bazaar isimli bu pazar alanı, Erbil’de bulunabilecek sıra dışı ürünlerin tek uğrak adresi olarak hizmet veriyor. Çok fazla bilinmeyen ve bu nedenle de çok fazla turist görülmeyen Bazaar’da birçok baharat, mücevher, hediyelik eşya ve daha fazlası bulunuyor. Geleneksel alışveriş yapabileceğiniz en önemli adreslerden biri olan Bazaar’da ürünlerin fiyatları da oldukça düşük rakamlardan oluşuyor. İrili ufaklı birçok farklı kategoride mağaza bulunan Bazaar’da folklorik mağazalarda bulunuyor. Alışveriş mağazalarının dışında restoran ve kafe de bulunuyor. Yardımsever ve dost canlısı esnafı ile de müşteri beğenisini kazanan Bazaar, otantik atmosferiyle de bir alışveriş alanından çok sanat müzesini andırıyor.

 

 

Bazaar Adres: Qalat St, Erbil, Irak

 

 

Vana Mall: VANA Holding’e ait olan Vana Mall alışveriş merkezi de yine diğer alışveriş merkezleri gibi yoğun bir şekilde tercih edilen alışveriş mağazaları arasında yer alıyor. Geniş bir alanda yer alan Vana Mall’de Erbil’in alışveriş simgesi olarak bilinen teknolojik ve elektronik cihazlar, dünya markalarına ait mağazalar, restoran ve kafeler bulunuyor.

 

 

Vana Mall Adres:  Barzany Namr, Erbil, Irak

 

Erbil’de, yine pek çok dünya markasına ait mağazaları bulunan ve elektronik ile teknolojik cihazları uygun fiyatlardan bularak alışveriş yapılabilecek diğer alışveriş merkezleri ve alışveriş mağazaları arasında Tablo Mall, Hawler Mall, New City, Qaisary, Nishtiman Shopping Center, Euro Beauty Germany Shop, HD Electronics, Mega Mall, Maxi Mall, Kurdistan Mall, Carrefour ve Mamosta Karam yer alıyor. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Erbil Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder