Dubrovnik'te Neler Yapılır?

Türkiye için çok tanıdık topraklar olan balkan toprakları ve ülkeleri Osmanlı imparatorluğunun hakimiyetinde geçirdikleri uzun yıllar ardından balkan savaşları ve birinci dünya savaşı sonrasında tam manası ile bağımsızlığını kazanmış olsa da bölge ülkeler ve şehirleri uzun süre süren balkan iç çatışmaları Çekoslavakya ve Yugoslavya’nın dağılma sürecinden sonra zor zamanlar geçirmiştir. Bölge tarihsel anlamda medeniyetin ve sanayinin merkez noktaları ticaretinde liman şehirleri ve tarım alanları ile uğrak durakları olma özelliğini uzun süre korumaya devam etmiştir. Tüm Hırvatistan olduğu gibi Dubrovnik şehri de uzun süre Osmanlı imparatorluğunun himayesi altında büyük bir ticaret noktası olma özelliğini taşımıştır. Şehir eski ve yeni olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Eski şehir olarak betimlenen nokta daha çok eski tarihi kalıntıların yer aldığı bölgedir. Hırvatistan ve Dubrovnik şehri Avrupa birliği üyeliği öncesinde Türkiye vatandaşları için Dubrovnik uçak bileti ile gidilip görülebilen bir nokta olsa da birlik üyeliği sonrasında vize işlemleri ve ulaşım biraz daha zahmetli bir konuma ulaşmıştır. Ülkemizden sık sık düzenlenen Hırvatistan Dubrovnik turları genellikle uygun fiyatlar sunmuş olsa da ne yazık ki başvuranların büyük çoğunluğu Avrupa birliği vizesi sorunlarından dolayı Dubrovnik turu için zaruri beklemeye geçmek durumunda kalmaktadır. Hırvatistan’ın önemi ticari limanlarından olma özelliğini günümüzde de korumaya devam eden Dubrovnik gezisi gezi planlarınız içinde mutlaka bulunması gereken adreslerden biri olacaktır. Şehrin genel yapısına daha yakından baktığımızda Osmanlı döneminden kalan kaleler ve saraylar öne çıkmaktadır. Tam bir Osmanlı mimarisi ile yapılan binalar ayrıca Hırvatistan modern mimarisini özellikle binaların ve evlerin içinde göz önüne çıkarmaktadır. Hırvatistan Fatih sultan Mehmet döneminde himayesine girdiği Osmanlı imparatorluğu ile bağlantısını 1815 yılında önce Fransa ardından Avusturya-Macaristan imparatorluğuna vasıtası ile kopmuştur. Daha sonra Yugoslavya ile birlikteliğini sürdüren şehir üç büyük imparatorluk ve 5 büyük medeniyetin izlerini ülkenin ve Dubrovnik şehrinin her bölgesine yayılmasına neden olmuştur. Bu yönü ile bakıldığında şehrin gezilecek ve görülecek yerleri için minimum bir haftalık bir gezi planlamanız uygun olacaktır.

 

 

 

Şehrin gezilecek yerleri arasında en büyük önemi Dubrovnik şehrinin surları almaktadır. Zira 3 imparatorluğa ve 5 farklı ülkenin hakimiyetine rağmen ayakta kalmayı başaran surlar olağan üstü dayanıklılık gerektiren bir mimariyi de içinde bulundurmaktadır. 1667 yılında bölgeyi değim yerindeyse yerle bir eden deprem surlara büyük zarar verememiştir. Eski Dubrovnik bölgesinde yer alan surlar tam olarak Osmanlı imparatorluğundan şehri korumak için inşa edildiği düşünülmekte olup söz konusu surlar Dubrovnik içinde 2 kilometrelik bir alan üzerinde uzanmaktadır. Şehrin içinde yer alan surlar bir müze ya da bir kuruluş tarafından kontrol edilmemekte olup sadece bütünlüğünün bozulmaması için güvenlik ekiplerinin görev aldığı bir noktadır. Günün 24 saati ziyaretin mümkün olduğu surlar gece saatlerinde olağan üstü ışıklandırma altında muhteşem fotoğraflar çekmeniz için iyi bir nokta olacaktır. Hırvatistan mevsimleri genel itibari ile uçlarda yaşayan bir ülke olması yazların çok aşırı sıcak olmasını ve yer yer sıcaklığın 39 dereceye kadar yükselebilmesine olanak tanımaktadır. Bu yüzden şehre yapacağınız gezi yaz mevsimine denk geliyorsa surların kapladığı 2 kilometrelik alan göz önünde bulundurulduğunda gezinizi öğren 17:00’dan sonra yapmanız sağlığınız ve tarihi keyif alarak izlemeniz için en ideal saatler olacaktır.

 

Dubrovnik Kalesi surları ve burçları ile bütünlüğü sağlanmış şehrin limanını ve denizden girişini tam olarak kontrol altına almış olan bir noktaya inşa edilmiştir. Yerden yüksekliği tam olarak 38 metreyi bulan kale olağan üstü deniz saldırılarını göğüslemeyi başarmasından dolayı gazi kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Sert kayalar üzerine inşa edilmiş olan kale gemilerin çok yaklaştığında vuramadıkları fakat kaleden açılan ateşlerle vuruldukları çok uzaklaştıklarında ise menzil yetmediği için ancak kayalıkları isabet alabildikleri muhteşem bir stratejik üstünlüğü sunması bölgenin deniz yönünden kuşatılmasını imkansız kılmıştır. Şehir el değiştirdiği tüm savaşları karasal yönden aldığı saldırılar sonunda yaşamıştır. Tam olarak kaç tarihinde yapıldığı bilinmeyen bu kale hakkında yazılı kaynaklar 1300 yılını işaret etmekle birlikte söz konusu belge içinde anlatılan olay kale kumandanının kaleyi yaptırmayı düşündüğü tarih hakkında bilgiler sunmaktadır. Bilgiler ışığında ortalama tarihin 1040 yılına denk geldiği düşünülmektedir. Geçen bin yıllık sürecin ardından kale hala ilk günkü sağlamlığını ve bütünlüğünü koruyan mutlaka görülmesi gereken alanlardan biridir. Kale müze olarak hizmet vermekte olup içinde Osmanlı imparatorluğu başta olmak üzere Avusturya-Macaristan imparatorluğu Fransa ve Yugoslavya döneminden kalan askeri eşyalar silahların sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür. Sabah 09:00 da çalışmaya başlayan ve müze içerisinde İngilizce olarak bilgiler aktaran rehberler eşliğinde başlayan turlar akşam 22:00’a kadar devam etmektedir. Ayrıca müze üzerinde saat 24:00’a kadar açık olan bir bar kafe karşımı mekanda hizmet vermektedir.

 

 

Adres: 20000, Hırvatistan

Telefon Numarası: + 38 25 06 38 800

 

 

Dubrovnik şehri uzun süre Osmanlı yönetimi altında kalmış olmasına rağmen din değiştirmesi konusunda bir baskı görmeyen şehirdir. Zira Osmanlı kanunları esas alınarak yönetilen şehir 150.000 bin altın karşılığında bu hakkı elinde bulundurmuştur. Dubrovnik şehri Hristiyan halk ve Müslimanlığı seçen halkın birlikte uzun süre uzun süre yaşamış olduğu ve Osmanlının bölgeden çekildiği tarihe kadar sürdürdüğü bir şehirdir. Sonrasında dini çatışmaların sık yaşandığı bir şehir olan Dubrovnik içinde çok önemli Hristiyan ibadet noktalarını da bulundurmaktadır. Franciscan Manastırı 14 yüzyıl içinde yapılmış olana ve şehirde bulunan en eski Hristiyan ibadet noktası olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca katedral bahçesi içinde yer alan dünyanın en eski 3 eczanesi olma özelliğini taşıyan nokta da burada bulunmaktadır. Bu manastır uzun süre tüm balkan şehirlerinin din adamlarını yetiştiren hem din hem de bilim noktası olmayı başarmıştır. Zira eczanenin tarihi bu bilimsel ilerlemeler karşı ilgilisini saklayamayan din adamlarının manastıra dönemin bilim adamlarını davet ederek dersler almaya ve ilaçlar üretmeye başlamasına yol açmıştır. Manastır içinde özel bir bahçe içinde Zelenci heykelleri yer almaktadır. Dubrovnik manastırı Avrupa ülkelerinde kilise baskılarının en yoğun olduğu dönemlerde tersine bir politika uygulayarak din ve bilime önem gösteren bir oluşum içinde bulunmuşlardır. Bu durum Dubrovnik kuşatmasında bölge yönetimini Avrupa kilisesinin desteğini görmemesine ve şehrin kısa sürede el değiştirmesine sebep olarak gösterilmiştir. Franciscan kilisesi Osmanlı imparatorluğu geldikten sonra da çalışmalarına devam edip Osmanlı imparatorluğu için çok önemli ilaçlar üretmeye hatta Osmanlı imparatorluğu bütçesinden pay almaya devam etmiştir. Sabah 10:00 da ziyarete açılan Francis Manastırı günümüzde de içinde ibadete olanak sağlaması ve aynı zamanda müze olarak hizmet vermesi ile akşam 22:00’a kadar İngilizce rehberlerin sunduğu bilgilerle devam etmektedir. Ülkenin en çok fotoğrafı çekilen köşelerinden olan Dubrovnik Francis Manastırı içinde Avrupa’nın en eski incilini korunduğu bir din adamları kişisel eşyaları sergisini de ziyarete açmıştır.

 

Adres: 20000 Dubrovnik Hırvatistan

Telefon Numarası: + 38 52 03 23 459

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Hırvatistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Dubrovnik Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder