Dubrovnik

Ortaçağdan günümüze açılan bir pencere olan Dubrovnik, Hırvatistan’ın güneyinde, Adriyatik Denizi’nde yer almaktadır. Dubrovnik’in eski adı Ragusa’dır. Şehrin kuruluş tarihi yedinci yüzyıla kadar değinmektedir. Dubrovnik para birimi Hırvat Kunasıdır (HRK). Ancak bölge oldukça yoğun turist akımına uğradığından kaynaklı bazı yerlerde Euro geçebilmektedir. Oldukça köklü bir geçmişe dayanan Dubrovnik’i yakından görmek istiyorsanız en kısa sürede Dubrovnik uçak bileti almanızı tavsiye ederiz. Dubrovnik tatiline çıktığınız zaman bölgenin mimari dokusu, sizleri kendinizden geçmenize neden olacak, adeta şehir tarafından büyüleneceksiniz. Bu kadar büyülü bir atmosfere sahip bölgenin geçmişine de bir göz atmakta yarar olacaktır.

 

 

Dubrovnik, oldukça eski bir kuruluş tarihinin olmasının yanında birçok ülkenin de ilgisini çekmiş bir bölgedir. Dubrovnik’in 1365 yılında kurulu bir şehir devleti olan Ragusa Cumhuriyeti, I. Murat zamanında önceleri koruma altına alınmıştır. Daha sonra Osmanlıya bağlı hale getirilip vergiye tabii tutulmuştur. Ancak daha sonra 1808 yılında şehre Fransızlar girmiştir. Şehir devletine son vermiş ve bölgeyi ele geçirmiştir. Daha sonra 1815 yılında Viyana Kongresiyle Avusturya’ya verilen bölgede, artık Osmanlı hâkimiyeti tamamen sona ermiştir. 1991 yılında bölgede hâkim olan iç savaş nedeniyle Yugoslavya’nın egemenliği artık son bulmuştur. Hırvatistan bu iç karışıklıklar neticesinde Dünya sahnesine çıkmış bir ülkedir. Dubrovnik havaalanı’na indiğiniz zaman göreceksiniz ki bölgede sizleri sıcacık bir Akdeniz İklimi bekliyor. Eğer sizlerde Ortaçağ’dan kalma en güzide örneklerden biri olan şehri doyasıya gezebilir ve en çok ziyaret edilen bölgeleri gönlünüzce gezebilirsiniz. Dubrovnik bölgesi küçük bir alandır. Bu sebeple şehir içi ulaşımınızı oldukça basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bölgenin ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Ulaşım ağından yararlanarak şehir içi yolculuğunuzu Dubrovnik Card sayesinde oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında şehir içi ulaşımınızı özel araçlarla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bölgede park ücretlerinin oldukça yüksek fiyatlarda olduğunu hatırlatarak özel araç ulaşımının sizlere oldukça pahalıya patlayabileceğini hatırlatırız. Şehre geldiğiniz zaman sizlerde fark edeceksiniz ki bölge tipik bir Ortaçağ şehridir. Çevresi surlarla çevrilidir. Bu surların içerisinde kalan bölgede saraylar, manastırlar, müzeler, çeşmeler, kiliseler ve daha birçok özelliğiyle sizleri tarih sayfalarında zaman yolculuğu yapmış gibi hissetmenize neden olacaktır.

 

 

 

Dubrovnik bölgesi Bizans, Venedik, Osmanlı, Fransa hâkimiyetleri altına girmiştir. Ancak bölge özgürlüğünü ülkede iç savaş yaşanmasına kadar elde edememiştir. Durmadan elden ele dolaşan şehir, 1991 yılında kendi bağımsızlığını elde etmiş ve Dünya üzerinde güzide şehirlerden biri olmuştur. Kendi hâkimiyetini elinde tutması için epey zaman geçmesi gereken bölge UNESCO tarafından korunmaktadır. 1971 yılında bölgenin korunması için askerden arındırılan bölge olan Dubrovnik’in son bir kez daha bir sınavı atlatması gerekiyordu. Bu sınavda 1991 yılında ülkenin yıkılması sonucunda Sırp güçleri tarafından bölgede büyük tahribata yer açılmıştır. Ancak daha sonra hasar görmüş bölgeler restorasyon aşamasından geçmiş ve böylece Dünya üzerinde en iyi Ortaçağ duvarlarına sahip bir şehirlerinden biri olmuştur.  Dubrovnik tarihi birçok açıdan ilgi çekmiş, tüm dünyaca tanınan ünlü dizilerin, filmlerin çekim alanı olmuştur. Eskiden Dubrovnik’e gitmek için vize şartı bulunmamaktaydı. Ancak Avrupa birliğine girdikten sonra 1 Temmuz 2013 senesinde, Dubrovnik vize olmadan ülkeye alım yapmamaktadır.

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Hırvatistan

Nüfus: 42.615

Resmi Dil: Hırvatça

Para Birimi: Hırvat Kunası (HRK)

İklim: Akdeniz İklimi

Saat farkı: Dubrovnik, ülkemizden bir saat geridedir.

Telefon Kodu: 385

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 günde gezilebilir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Hırvatistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Dubrovnik Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder