Diyarbakır'da Ne Yenilir Ne İçilir?

Diyarbakır'da Ne Yenilir Ne İçilir?

 

Diyarbakır tarih boyunca Süryani, Arap, Yahudi, Türk, Kürt birçok halktan insanları bünyesinde ağırladığı için mutfağı hem önem hem de çeşitlilik arz ediyor. Lebeni’den Meftune’ye , Hıllorik’ten Karpuz’a  ziyaretçilerine enfes lezzet yelpazesi sunan Diyarbakır’da ne yenilir ne içilir dedik ve sizler için bir liste oluşturduk.

 

Diyarbakır Karpuzu

Listenin en başında elbette Diyarbakır’ı Diyarbakır yapan karpuza yer vermek istedik. Yaz aylarında Güneydoğu Anadolu sıcaklarında serinlemek isteyenlerin, karpuz severlerin ve yemek üstüne tatlıcıların tadını damağında bırakan karpuzu, memleketinde tatmalısınız.

 

Nardanaşı

 

Diyarbakır’da lezzeti ile sıkça adını duyacağınız nardanaşı, köftelik bulgur, yağsız kıyma, nar ekşisi ve baharatlar ile yapılan sulu bir yemek. Üzerini süslemek amaçlı nar taneleri kullanılıyor.

 

Duvaklı Pilav

Duvaklı Pilav da en az diğer Diyarbakır yemekleri kadar ünlü bir yemek. Badem ve kıymalı sosla karıştırılan pirinç pilavının üzeri açılmış yufkayla kaplanıyor ve afiyetle yeniyor.

 

Pıçık

 

Diğer adı Hıllorik olan bu nefis Diyarbakır yemeği, küçük bulgur toplarının üzerine bol yoğurt dökülerek servis ediliyor. İsteğe göre üzerine salçalı ve tereyağlı sos da konulabilir.

 

Meftune

 

Kabak veya patlıcanla yapılan bir başka Diyarbakır yemeği ise Meftune. Kuzu etiyle yapılanı makbul olan meftunenin içindeki ekşiliği ise sumaktan geliyor.

 

 

Ayva Kebabı

Diyarbakır mutfağında bir hayli yer tutan et yemeklerinden bir başkası Ayva Kebabı. Soğan ve kuzu etleri yumuşayınca kadar kavruluyor. Yumuşayan etlerin yanına ayvalar diziliyor ve 1 saat kadar daha pişiriliyor. İsteğe göre kayısı ile veya bademle de yapılabiliyor.

 

Paluze Tatlısı

Bu kadar tuzlu yemek yedikten sonra  tatlısız olmaz diyenler için Paluze Tatlısı biçilmiş kaftan. Kökeni Osmanlı mutfağına dayanan bu tatlı ceviz, üzüm ve pekmezli bir tatlı.

 

Sizin için hazırladığımız Diyarbakır’da ne yenilir ne içilir listemizin sonuna geldik. Diyarbakır’a gitmişken bu lezzetleri denemeden dönmeyin diyor ve iyi tatiller diliyoruz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Diyarbakır Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder