Didim’de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Aydın’ın şirin bir ilçesi olan Didim, dört mevsimde de yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Didim, epey eski bir yerleşim yeridir. Yöredeki ilk izler M.Ö 8000 yılına kadar dayanmaktadır. Günümüze kadar gelmiş olan antik kentlerde bu izleri hâlâ görmek mümkündür.

Didim bir turizm kenti olduğu kadar gezip görülecek tarihi yerleri de mevcuttur. Didim seyahat listenizde yer alıyorsa, sizler için detaylı olarak hazırladığımız Didim’de gezilecek yerler listesi, sizlerle…

 

Apollon Tapınağı

Didiyma antik kenti içerisinde yer alan Apollon Tapınağı, ilk olarak görmeniz gereken yerlerden biridir, diyebiliriz. Dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olma rolüyle de oldukça önemli olan Apollon Tapınağı’nın UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi için çalışmalar devam etmektedir. M.Ö 8.yüzyılda inşa edilmiş olan tapınak her şeyden önce kutsal bir mekân olma özelliği taşır. Tapınak, İyonyalılar tarafından yaptırılmıştır. Antik çağlarda kehanet merkezi olarak da kullanılan tapınak günümüzde, Didim şehir merkezinde konumlanmıştır.

 

Milet Tiyatrosu

Şehir merkezinde bulunan bir diğer antik eser ise Milet Tiyatrosu. Tiyatro, Helenistik dönem izleri taşısa da Roma döneminin de izlerini taşımaktadır. İyonyalılar tarafından yaptırılıp, Roma İmparatoru tarafından onarılan tiyatro, görkemli duruşu ve basamaklarının hiyerarşik sırasıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor.

 

Altınkum Plajı

Didim şehir merkezine 2 km mesafede bulunan Altınkum plajı, Didim’in en meşhur plajlarından biri olma özelliği taşıyor. Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan araçlardan biri olan minibüsler ile plaja ulaşımlarınızı sağlayabilirsiniz. Altınkum plajı mavi bayraklı bir plajdır. Gönül rahatlığıyla tatilinizin keyfini çıkarırken Ege’nin serin suları yorgunluğunuzu almaya yetecek.

 

Manastır Koyu

Didim şehir merkezine yakın olan bir başka koy ise Manastır Koyu. Çocuklu ailelerin de oldukça tercih ettiği bir koy olan yer, Altınkum plajına göre daha sakin ve sessiz. Denizi kum ve sığ olan plaja giden yol biraz zahmetli olsa da sizi karşılayan manzara çektiğiniz yola değiyor.

 

Didim Aqua Park

Değişik bir alternatif isteyenler için, Didim şehrine girişte konumlandırılmış olan Didim Aqua Park, köpüklü havuz başı partileri, büyük su kaydırakları ile eğlenceye yeni bir soluk katıyor. Tesis yetkilileri sezonuna göre giriş ücretlerini 35 – 50 TL arası değiştiriyor. Didim merkezden hareketli tesis servisleri veya kendi aracınızla bu eğlence merkezine ulaşabilirsiniz.

 

Sağtur (Akkum) Plajı

Didim’in en sakin ve sessiz plajı olan Sağtur plajı, deniz severlerin göz bebeği olan bir yer. İsmini alan beyaz kumları her ne kadar kara kısmında görmeyi bekleseniz de beyaz kumlar denizin içinde yer alıyor. Kamp yapmak isteyenlerin de oldukça tercih ettiği bir yer olan plaja dilerseniz günübirlik de gidebilirsiniz. Plaj içinde bir tesis veya ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz büfe tarzı yerler yok dolayısıyla hazırlıklı gitmenizde fayda var.

 

Akbük Plajı

 

Altınkum plajından sonra en çok tercih edilen yer olmasıyla bilinen Akbük plajı, merkeze 20 km mesafede yer alıyor. Her ne kadar merkeze uzak olsa da plaj, ziyaretçi akınına uğruyor. Denizinin temizi ve sakinliğiyle de oldukça tercih edilen bir yer olan plajı çok seveceksiniz.

Didim küçük bir turizm kenti olduğu için Didim’i gezmek için 3 veya 4 gününüzü ayırabilirsiniz. Bir kere gittikten sonra her sene tercih etmek isteyeceğiniz bir yer olan Didim, ziyaretçilerini epey memnun ediyor. Didim’e gidişleriniz için ucakbileti.com’u ziyaret ederek, avantajlı Didim uçak bileti fırsatlarımızdan yararlanmak isteyebilirsiniz.

Keyifli tatiller dileriz! 

 

 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Didim Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder