Didim Şehir Rehberi

Didim Gezi Rehberi

Didim Aydın’a bağlı, 1991 yılında ilçe olmuş olan önemli bir turizm kentidir. Doğusunda Muğla, Güllük Körfezi, Akbük koyu, batı ve güneyinde Ege Denizi, kuzeyinde Menderes Nehri ve Bafa Gölü ile sınırlanmış bir yarımadadır. Eski ismi Yenihisar’dır.

Coğrafi ve doğal güzelliklerinin yanısıra her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamasıyla da oldukça dikkat çekici bir kent olan Didim’e ziyaretleriniz için ucakbileti.com’u ziyaret ederek uygun fiyatlı Didim uçak bileti için şimdiden yerinizi ayırtın!

Didim her ne kadar koyları ve plajları ile meşhur olsa da görmek isteyebileceğiniz birçok doğal güzellikleri de mevcuttur. Listenize şimdiden Didim’i eklediyseniz, siz seyahat severler için detaylı olarak hazırladığımız Didim gezi rehberine göz atmayı unutmayın.

 

 

Didim İklimi

Didim konum itibariyle Ege Bölgesi’nde yer alıyor olsa da Akdeniz ikliminin tipik özellikleri görülür. Yazlar oldukça sıcak geçer, kış zamanı ise yağışlar yağmur şeklinde görülür. Kentin en sıcak ayı Temmuz, en yağışlı ayı ise aralık ayıdır.

Didim’in ayrıcalıklı bir yeri vardır. Şöyle ki, Didim’in Akbük ve çevresinde oksijen oranının yüksek olmasından dolayı solunum rahatsızlıkları olanlara doktorlar kalıcı yerleşimi önermektedir.

Bölgede deniz sezonu Nisan ayı gibi açılıp, Ekim ayı gibi sona ermektedir. Didim’e ne zaman gidilir sorusunun cevabını ise şu şekilde vermek mümkündür; deniz – kum - güneş üçlemesi için gitmek istiyorsanız elbette yaz aylarını, doğal güzellikleri görmek ve daha ılıman bir hava için ise kış ve bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

 

Didim’e Ulaşım

Didim’e Türkiye’nin her yerinden şehirlerarası otobüsler ile ulaşmanız mümkündür. Didim’e bir diğer ulaşım alternatifini ise havayolu oluşturuyor. Tarifeli uçaklar ile Didim’e yakın mesafede konumlanmış olan Milas Havalimanı’na ulaşımlarınızı sağlayarak, buradan şehir merkezine geçiş yapabilirsiniz.

 

 

Didim Şehir İçi Ulaşım

Didim turistik bir kent olduğu için şehir içi ulaşım gece yarısına kadar devam etmektedir. Didim şehir içi ulaşımlarınızı ; otobüs, minibüs ve taksiler ile sağlayabilirsiniz.

Gezeceğiniz birçok yer varsa, şehir içinde araç kiralama servislerinden de yararlanabilirsiniz.

Bir diğer şehir içi ulaşımın ayağını ise tekneler oluşturuyor. Didim’in plaj ve koylarına ulaşmak için, çeşitli yerlerden kalkan tekneler ile bu muazzam koy ve plajlara ulaşmanız mümkündür.

 

 

Didim’de Ne Yapılır?

Didim’e gelen misafirlerin akıllarında “sadece denize mi gireceğiz” gibi bir algı oluşmasın zira Didim’de deniz – kum – güneş harici yapılacak birçok şey bulunmaktadır.

Didim küçük bir kent olmasından dolayı gidilecek yerler birbirlerine yakındır. Dolayısıyla öncelikle meşhur plaj ve koylarına tekneler veya arabalarla ulaşımlarınızı sağlayabilirsiniz.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi bir mimarisinin de söz konusu olduğu Didim’de antik kentler oldukça ilgi çekicidir. Didiyma, Milet, İasos gibi antik kentlere giderek tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Büyük Menderes ve dalyanları flamingoların doğal yaşam alanıdır ülkemizde. Dolayısıyla Didim’in bu kısımlarına geziler düzenleyerek flamingoları fotoğraflayabilirsiniz.

Bir diğer Didim’de ne yapılır sorusunun cevabı ise Bafa Gölü’nde balık tutmaktır. Olta balıkçılığına ilgi duyan misafirler bu nezih gölde balık tutmak isteyebilirler.

Tüm bunların dışında su sporlarını seven misafirler, dalış; adrenalin severler ise yamaç paraşütü yapabilirler.

 

 

Didim’de Alışveriş

Didim’de birbirinden güzel hediyeleri sevdiklerinize ve kendinize almanız mümkün. Bu hediyelerin ilkini ise hiç şüphesiz tarhana oluşturuyor. Yöresel bir tat olan tarhana, Didim’in birbirinden güzel köy evlerinde hazırlanıyor. Bu güzel yöresel lezzeti Didim’in semt pazarı ve çarşılarında bulabilirsiniz.

Didim’in bir diğer yöresel tadı ise yörede adı yemiş olarak bilinen lop incir. Ve elbette bu incirden yapılan yöresel incir reçeli, mutfağınıza konuk etmek isteyebileceğiniz alternatifler arasında.

Didim, üzüm yetiştiriciliği anlamında da oldukça meşhur kentlerimizden biridir. Bölgede bu meşhur üzümlerden elde edilen şaraplar da alınması tavsiye edilen lezzetlerden. Tüm bunların dışında ise yine köy veya semt pazarlarında bulabileceğiniz peynir, zeytin gibi tatları da muhakkak deneyimlemelisiniz.

Didim’de alışverişin en önemli ayağını ise hiç kuşkusuz biblo, magnet, resim, el işi ve takıların oluşturduğu küçük butikler oluşturuyor. Özellikle Didiyma Antik Kenti, bu tarz alışverişleriniz için oldukça uygun bir yerdir.

 

 

 

 

Didim Festivalleri

Didim gezi rehberinin en eğlenceli kısmını ise hiç şüphesiz Didim Festivalleri oluşturuyor. Gideceğiniz zaman Didim festivallerinden birine denk geliyorsa, eğlencenin tadını bu festivallerde doyasıya çıkarabilirsiniz. Belirtmekte fayda var; gitmeden önce muhakkak festival tarihlerine bakarak gitmenizi tavsiye ederiz.

Ağustos ayında düzenlenen Didim Altınkum festivali, çeşitli sanatçıların da katılımıyla misafirlerine unutulmaz bir eğlence yaşatıyor. Bir diğer Ağustos ayındaki Altınkum festivali ise; Altınkum yazarlar festivali. Çeşitli yazarların Didim’e gelerek söyleşiler ve imza günleri yaptığı bu kültürel aktivite, misafirlerine farklı bir eğlence anlayışı sunuyor.

Eylül ayında düzenlenen bir diğer Didim festivali ise, Apollon Monofest. Didim’in merkezinde düzenlenen festival çeşitli motosiklet kulüplerinin katılımı ile gerçekleşiyor. 

Nisan ayında düzenlenen bir başka festival ise Vegan Festivali. Festivalin ana konusunu vegan beslenmenin önemi ve sağlığa olan faydaları şeklinde. 

Didim gezi rehberimizin sonuna geldik. Gönlünüzce, şahane bir tatil geçirmenizi dileriz.

İyi tatiller!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Didim Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder