Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da Gezilecek Yerler

 

Dalaman; doğası, huzuru ve tarihi gezme yerleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Dalaman kıyı ve koyları ile ünlü bir ilçe olsa Dalaman’da gezilecek yerler yalnızca kıyılar ve koylar ile sınırlı değildir. Ulaşımın da kolaylığı ile sizin için derlediğimiz yerlere kolaylıkla gidebilir, bu güzel yerleri sevdiklerinizle deneyimleyebilirsiniz.

 

 

Sarıgerme Plajı

 

Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan, 7 km uzunluğuna sahip ve Dalaman Havalimanı’na çok yakın olan Sarıgerme Plajı, çevresindeki konaklama, denizinin güzelliği, nadir yetişen kum zambakları; suyunun ılık, berrak ve temiz oluşuyla Türkiye’nin en meşhur plajlarından biridir. Dalaman’a gelmişken de buraya uğramadan geçmeyin. Muhteşem doğa manzarasına ev sahipliği yapan bu plajın etrafındaki çam ağaçlarıyla dolu orman sizi huzura, sakinliğe ve dinginliğe davet edecek. Sarıgerme plajı ; Türkiye Çevre Eğitim vakfının öncülük ettiği ve plajların, koyların, gerekli temizlik ve güvenlik koşullarına sahip olduğu gerekçesiyle verilen mavi bayrak sahibi bir denizdir. Plajın büyük bir kısmı oteller tarafından kullanılıyor. Otellerin müşterileri harici dışarıdan giriş ise ücretli. Sezona göre kişi başı giriş 15-20 TL arası değişiyor. Şezlong ve şemsiyeler için ise 20-25 TL arası bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Plajın ziyaret saatleri sabah 07:00 ‘den akşam hava kararıncaya kadar. Plajın, duş, restoran gibi olanakları da mevcut. Dilerseniz yiyecek ve içeceklerinizi dışarıdan kendiniz de getireblirsiniz. Sarıgerme Plajı’na ulaşımınızı havalimanından özel araç kiralayarak yapabilirsiniz. Muğla şehirlerarası otobüs terminalinden ve Dalaman’dan, Ortaca’ya giden otobüsler bulunmaktadır. Buradan bineceğiniz minibüs veya otobüsler ile plaja 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile gelmek isterseniz Dalaman’a kadar geldikten sonra yol üzerinde Ortaca tabelalarını takip ederek, Sarıgerme Halk plajına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

 

Gökgemile Koyu

 

Dalaman konum itibariyle Türkiye’nin en güzide koylarını bünyesinde barındırır. Bunların bir diğeri Gökgemile Koyu’dur. El değmemiş güzelliğe sahip olan bu koy, Kapıdağı yarımadasının batı yakasında bulunur ve keşfedilmeye değer bir koydur. Hamam (Manastır) Koyu’ndan yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle veya Fethiye’den kalkan tur tekneleriyle varılan Gökgemile Koyu, el değmemişliği ve sessizliği ile ruhunuza çok iyi gelecek. Koyun yakınında kurulan tesislerde temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, muhteşem denizine girerek serinleyebilirsiniz.

 

Sarsala Koyu

 

Bozulmamış doğasının, manzarasının ve denizinin güzelliğiyle Sarsala Koyu… Dalaman’a bağlı Kapukargın köyünde bulunan koy, adeta cennetten bir parça gibi. Tekne turlarının sığınma noktası olan koyun her ne kadar denizi taşlı olsa da, suyu soğuk olmadığı için bahar aylarında da denizden yararlanmak mümkün. Restoran, can kurtaran, duş gibi servisleri olan plajın ücretleri de oldukça uygun fiyatlı. Plaja giriş için 2.5 TL gibi bir fiyat ödemeniz yeterli. Plajdaki şezlonglar ve şemsiyeler de ücretli. Dalaman’da kara yolu ile ulaşımlı tek koy burası olduğu için, yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Bu yüzden yaz aylarından ziyade sezon henüz başlamamışken veya sezon sonu olan Mayıs ve Eylül aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Koya ulaşabileceğiniz en yakın havalimanı Dalaman’da bulunduğu için Dalaman’a uçak bileti nizi istediğiniz zaman için ayırtabilir, tatilinizin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz. Koya ulaşımınızı havalimanında çeşitli firmaların sunduğu araçları kiralayarak veya belediyeye bağlı lokal ulaşım imkanları ile sağlayabilirsiniz.    

 

 

Dalaman Çayı

 

Adrenalin ve eğlenceyi bir arada severler için Dalaman Çayı biçilmiş kaftan. Turistik mekânlara yakınlığı sebebiyle yerli ve yabancı turistler tarafından her sene ilgiyle ziyaret edilmektedir. Çayın etrafındaki butik oteller, konaklama konusunda sıkıntı yaşamamanızı sağlıyor. Size renkli ve olağandışı bir tatil tecrübesi sunan bu çay, Marmaris ve Fethiye arasında yer alır ve uzunluğu 229 kilometredir. Temelinde doğal kireçtaşı olan çayın suyu her daim berrak ve turkuaz rengindedir. Çayda her mevsim rafting yapılabilmektedir fakat suyun seviyesi eylül ve ekim aylarında yükselir. Çaya ulaşım Fethiye, Dalaman Havalimanı, Turunç ve Dalyan ilçelerinden sağlanmaktadır.

 

 

Ekincik Koyu

 

Köyceğiz’de yer alan Ekincik Koyu ; masmavi denizi ve muhteşem doğası ile Dalaman’da gidilecek yerlerden başka bir tanesi. Son yıllarda adını haberlerden sıkça duyduğumuz Ekincik Koyu, Göcek ve Marmaris arasında uzanıyor. Huzuru ve temiz oluşundan asla ödün vermeyen bu koyun çevresindeki otel ve pansiyonlarda konaklayabilir; deniz-kum-güneşten arta kalan zamanlarınızda çevreyi keşfe çıkabilir, koy kenarındaki restoranlarda yöresel tatları tadabilirsiniz. Şehirlerarası otobüslerle gelen ziyaretçiler Fethiye otobüslerine binip Köyceğiz’de inerek, buradan, taksi veya dolmuşlar ile koya ulaşabilirler.

Kendi aracınız varsa  ;

Fethiye yönünden gelen ziyaretçiler; Köyceğiz içinden Köyceğiz Gölü’ne doğru gitmeleri gerekmektedir. Köyceğiz merkezde yol ikiye ayrılır ve sağdan devam ederek 45 dakikalık bir yolculukla Ekincik’e ulaşılır.

Marmaris-Muğla yönünden gelen ziyaretçiler ; Fethiye’ye gelmeden 13 km önce görecekleri Ekincik – Sultaniye – Kaunos tabelalarını takip ederek 45 dakikalık, oldukça virajlı bir yolda seyahat ederek Ekincik’e ulaşabilirler.

Havayolu ile gelen ziyaretçiler Dalaman Havalimanı’ndan Havaş kullanarak Köyceğiz’e ulaşabilirler. Yine buradan kalkan taksi veya dolmuşlar ile koya ulaşım sağlanabilir.

 

 

Günlüklü Koyu

 

Adını çok özel ve nadir bulunan Günlüklü(Sığla) ağaçlarından alan Günlüklü Koyu atmosferi ile adından çokça söz ettiren bir koy. Yemyeşil Günlük ağaçlarının yaydığı koku ile büyülü bir atmosfere sizi davet eden koyun suyu çakıl – kum karışımı olup, sığ denizi yüzme bilmeyenlerin de denizden faydalanmasına olanak tanır. Koyda kamp yapma olanağı da mevcut . Kamp yapanlar için temel ihtiyaç olan su ve elektrik, yöreden sağlanıyor. Koya 150 metre mesafede bulunan konaklama yerlerini de isteğinize göre tercih edebilirsiniz. Koyda yeme – içme imkanları sunulmaktadır. Giriş için ufak bir ödeme yaparak bu yemyeşil doğa harikasının tadını dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

Koya ulaşım; Dalaman Havalimanı’ndan yerel otobüs hatları veya Havaş kullanarak Fethiye merkezde inip Günlüklü dolmuşları ile sağlanıyor. Buradan 45 dakikalık bir yolculukla Günlüklü Koyu’na ulaşabilirsiniz.

 

 

İztuzu Plajı

Ortaca, Dalyan mevkiinde bulunan İztuzu Plajı, gerek incecik kumu , gerekse doğal güzelliği ile Avrupa’nın en iyi açık alanı seçilmiştir. Bu özel plajı bu denli mühim yapan şey ise caretta ceretta kaplumbağalarının doğal yaşam alanı olması. Plaj Mayıs ayından Eylül ayına kadar saat 20:00 ile 08:00 arası kullanıma kapalı. Akşam 20:00 den sonra plaj, kaplumbağalara ve koruyucularına bırakılıyor. Bu saatler arası plajda ses yapmak ve ateş yakmak da yasak. Plaja yakın konumlanmış mevkiide kaplumbağa hastanesi de bulunmakta.

Plaj belediye tarafından işletiliyor. Özel koruma bölgesi olduğu için plajda hiçbir yapılanma yok. Yalnızca hammaddesi ahşap olan büfe, sağlık ve soyunma kabini, tuvaletler bulunuyor. Büfede temel yiyecekler bulunmakta. Elbette ki çevredeki otel ve pansiyonlardan yararlanabilirsiniz.  

İztuzu Plajı’nın denizi genel olarak sığ. Denizi öğleden önce çarşaf gibi iken; öğleden sonra dalgalı olabiliyor. Çevre turistik yerlerden teknelerle gelenler olduğu için plajın kalabalık olma olasılığı çok yüksek.

Plaja ulaşım Dalyan mevkiinden kalkan minibüslerle, sabah 09:30 da başlayıp 18:00’e kadar süren tekne-dolmuşlarla ve Dalaman Havalimanı’ndan çeşitli ulaşım olanaklarıyla Dalyan merkeze, buradan minibüslerle İztuzu Plajı’na ulaşmanız mümkün.

 

 

Tlos Antik Kenti

 

Elbette Dalaman’da gezilecek yerler sadece koy ve plajlardan oluşmuyor. Nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Dalaman’da bulunan Tlos Antik Kenti, tatilinizin kültürel kısmını tamamlayacak. Unesco Geçici Miraslar Listesi’nde yer alan Antik Kent, Likya bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en köklü yerleşim yerlerinden biri. Likya yazıtlarında adından çokça bahsedilmiştir. Likya’da önemli piskoposluk merkezlerinden biri olan kent , Hristiyanlık tarihi açısından da oldukça önem arz ediyor. Bölgede 18.yüzyıl Osmanlı Dönemi izleri de görülmektedir çünkü Tlos, ö dönemin ticaret merkezlerinin kesiştiği noktadadır. Antik Kente gidiş, Dalaman Havalimanı’ndan Muğla merkeze yerel ulaşım araçlarını kullanarak, Seydikemer ilçesine minibüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz. Şahsi aracınız var ise; yine Muğla merkezden tabelaları kullanarak Antik kente ulaşabilirsiniz.

Sizin için derlediğimiz Dalaman’da gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. En uygun Dalaman uçak bileti ‘ni dilediğiniz zaman için ayırtabilir, tatilinizin keyfini sevdiklerinizle çıkarabilirsiniz. İyi tatiller !

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Dalaman Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder