Dalaman Şehir Rehberi

Dalaman Şehir Rehberi

 

Yeşil ve mavinin iç içe geçtiği, huzurun merkezi sayılan Dalaman ülkemizin güneybatı Ege kısmında bulunan, güzide turizm ilçelerinden biridir. Dalaman; Muğla’ya bağlı 13 ilçeden biridir. İlçede şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı bulunmaktadır. Şehrin nüfusu 2017 sayımlarına göre 39.089’dur. Plaka numarası 48,telefon kodu 0252 olarak belirlenmiştir. İlçede ; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne bağlı bir meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Dalaman şehrinde Akdeniz iklimi hakimdir. En yüksek sıcaklık Temmuz ayında görülür. En düşük sıcaklık ise Ocak ayında görülmektedir. Sıcaklıkların en düşüğü 10 en yükseği 40 dereceleri bulmaktadır. Yazın yağış görülmediği için yağış miktarı kış aylarında oldukça fazla düşer. Diğer mevsimlerde Dalaman’da ılıman bir iklim görülmektedir. Bu yüzden Dalaman’a gidişi turizm amacı ile tercih ederseniz yaz aylarını seçebilirsiniz.

 

 

1983 yılında ilçe olan Dalaman; her ne kadar turizm imkânlarıyla bilinse de tarihi olarak da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sırasıyla Lukkalar, Lekler, Solymoslular, Kavalılar, Persler, Helenler, Atinalılar, Romalılar, Araplar, Bizanslılar, Menteşeoğulları ve Osmanlılar’ı ağırlayan Dalaman yöresinde tarihi birçok kalıntı da bulunması, ev sahipliği yaptığını destekler niteliktedir. Mitolojik hikâyelere konu olan Tlos Antik kenti görmeniz gereken tarihi yerlerden.

Dalaman kıyıları ile de ünlüdür. Ünlü Sarıgerme Plajı bu bölgede bulunmaktadır. Fethiye merkezinden kalkan teknelerle plaja ulaşabilirsiniz.. Günübirlik veya plaj ve koyların yakınlarındaki konaklama yerlerinde kalabilir, tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.  Şehir merkezinde bulunan uygun fiyatlı teknelerle, diğer ünlü kıyılara ulaşmak mümkün.

Teke yarımadasından sonra en büyük ikinci yarımada olan Kapıdağ Yarımadası da Dalaman’da bulunmaktadır. Kapıdağ yarımadası sınırları içerisinde birçok koy, ada ve burun bulundurmaktadır. Kapıdağ Yarımadası’nın iç taraflarına doğru gidildikçe tarihten zengin birçok kalıntıya ulaşmak da mümkün.

Adrenalin dolu dakikalar geçirmek isterseniz ; rafting denilince en ünlü çaylardan biri olan Dalaman Çayı’nda rafting ekibiyle eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Mayıs ve Eylül aylarında su seviyesinin en yükseğe ulaştığı çay size keyifli anlar sunacak.

Elbette kıyılarıyla ünlü olan bu şehir yemekleriyle de ünlü. Bir kıyı kenti olması dolayısıyla ; hafif ve sağlıklı yemekleriyle ekşili balık, Muğla usulü tarhana çorbası, kefal dolması, keşkek , Muğla köftesi ve börülce ekşilemesi, döş dolması, kabak çiçeği dolması, kaya koruğu salatası ve Muğla halkası bizim önereceğimiz tatlar.

 

 

Dalaman Havalimanı’ndan şehir içine ulaşım; Havaş veya Muğla Belediyesi’ne bağlı Muttaş otobüsleri ile sağlanmaktadır. Gideceğiniz yere göre kişi başı 10 TL ile 50 TL arası bir fiyat skalası sunuyor. Havalimanı , araç kiralama firmaları ile kiralık araç imkanı da sunuyor. Dalaman; karayolu ile İstanbul ‘a 758 km , İzmir’e 298 ve Ankara’ya 659 km uzaklıktadır. Türkiye’nin her yerinden şehirlerarası otobüslerle Dalaman’a ulaşmak mümkün. Muğla merkeze giden çoğu otobüs Dalaman Otogarı’ndan geçmektedir. Şehir içi ulaşım ise kooperatiflere veya Muğla belediyesine bağlı minibüs,taksiler ile ve şehirlerarası otobüs firmalarının servisleri ile sağlanmaktadır.

Dalaman her bütçeye uygun konaklama imkanları sunarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Lüks oteller ünlü kıyılara yakın yerde konuşlanmıştır. Şehir merkezinde daha çok motel ve pansiyon tarzı konaklama yerleri bulunmaktadır. Fiyatlar yaz ve kış tarifesi olarak değişmektedir. Konaklama yerleri; misafirlerine kişi başı geceliği 120 – 400 lira arası fiyat skalası sunmaktadır. Siz de Dalaman uçak bileti ‘ ni sitemizden uygun fiyat ile alabilir,bu muhteşem kıyı şehrinin tadını sevdiklerinizle çıkartabilirsiniz. İyi tatiller!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Dalaman Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder