Cenevre'de Ne Yenir?

Cenevre'de Alışveriş

Diplomasi, kültür, huzur ve barış başkenti olan Cenevre, her anlamda insanı büyüleyen bir yapıya sahip ve bu özelliğini mutfağında da sürdürüyor. Yine dünyanın en zengin kentlerinden biri olan Cenevre, zenginliğini mutfağına da yansıtmış çünkü Cenevre yani İsviçre mutfağında şaraptan peynire, balıktan patatese, çikolatadan pizzaya ve hatta kebaba bile rastlayabiliyorsunuz.

Cenevre mutfağı, Fransız ve İtalyan mutfaklarının karışımından meydana gelmiş bir mutfak  ve İsviçre sınırlarında bu karışımın üzerine bir de çevre şehirlerin lezzetleri ekleniyor fakat mutfak içinde İtalyan mutfağı daha ağır basıyor. Cenevre’de bölgelere göre mutfak da değişiyor ve bu sayede birbirinden farklı lezzetler masanıza koyuluyor.

 

 

Cenevre’nin meşhur yemeklerinden önce bilinmesi gereken birkaç detay var. Bu detaylardan bir tanesi, Cenevre’de karşılaşabileceğiniz yemek fiyatları çünkü Cenevre, zenginliğin bir göstergesi olan pahayı, restoran ve kafelerine de yansıtmış. Sıradan bir kafede içeceğiniz bir bardak portakal suyu, Türk parası ile yaklaşık 25 TL’ye denk geliyor. Normal bir akşam yemeği yemek isterseniz, -örneğin masanızda soslu antrikot, salata, dondurmalı profiterol, patates kızartması ve klasik bir kırmızı şarap olsun- bu masa size toplam 60 İsviçre frangına mal oluyor. Dünya genelinde birçok şubesi bulunan burger menülerini bile Cenevre’de 25 İsviçre frangının altında satın alamıyorsunuz. Elbette özellikle restoranda ödeyeceğiniz 60 İsviçre frangı başta olmak üzere bu sayıları daha yukarı çekebilir ve daha pahalı bir akşam yemeği yiyebilirsiniz fakat temel olarak bilmeniz gereken Cenevre’de yemeklerin çok pahalı olduğudur. Cenevre’deki basit bir kafeteryada bile 40 İsviçre frangı ödemeden çıkabileceğinizi düşünmeyin. Cenevre’de üç günden fazla kalmayı düşünüyorsanız eğer gündelik alışverişlerinizi, bir tramvayla giderek Fransa’dan yapabilirsiniz. Fransa’daki fiyatlar, Cenevre’deki fiyatların neredeyse üçte biri kadar oluyor.

Cenevre yemek kültürü ve İsviçre mutfağıyla ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu da, restoranda yemek yemenin bir kültür hâline gelmesidir. Cenevre sakinleri, birçok akşam evde bir akşam yemeği yerine restoranda bir akşam yemeğini tercih ediyorlar.

 

 

Cenevre’de, yemeklerin neredeyse tümü soslu yeniliyor. Özellikle salataların üzerine, ana maddesi yoğurt olan birbirinden farklı soslar dökülüyor. Hazır yemek ve asperges isimli bitki gibi çok sayıda kök bitkisi oldukça fazla tüketiliyor. Kök bitkileri genellikle haşlanarak ana yemeklerde yeniliyor. Çok fazla ekmek türü bulunuyor fakat ekmekler yemeklerin yanında tüketilmiyor. Ekmek tüketmek yerine daha çok ekmek arası yiyecekler, hamburger, pizza gibi hamur işleri tüketiliyor.İsviçre mutfağı temel olarak; peynir, şarap, çikolata, balık ve şarküteri olmak üzere beş ana gıdadan oluşuyor. Yardımcı gıdalar arasında ise lahana ve patatesten yer alıyor. İsviçre mutfağını oluşturan bu gıdaların İsviçre’de oldukça büyük önemleri bulunuyor. Bu doğrultuda İsviçre’nin neyi meşhur veya Cenevre de ne yenir ya da Cenevre ne içilir gibi soruların cevabı da açıklığa kavuşmuş oluyor.

 

 

Peynirin temel gıdalardan birisi olmasının sebebi; İsviçre’nin büyük bir bölümünde büyükbaş hayvancılık yapılıyor olması ve bu ineklerden elde edilen sütün büyük bölümünün de peynir yapılarak değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda İsviçre, dünyanın en büyük peynir üretici olarak biliniyor ve en kaliteli peynirler burada üretiliyor. Bu yüzden peynir, sadece Cenevre’de değil, ülke genelinde yoğun bir şekilde yemekler içerisinde kullanılıyor hatta ana yemek de bazen peynir olabiliyor.

Peynirden yapılan ve ana yemek olarak peynirin olduğu birkaç meşhur yemek bulunuyor. Bunlardan birincisi Raclette ismi verilen yemek. Küçük veya orta boy patatesler haşlanıyor ve özel Raclette peyniri birkaç dakika ateşte bekletilerek eritiliyor. Eritilen peynir ve haşlanmış patatesler servis tabağına alınıyor ve  bu şekilde meydana gelen Raclette, yanında turşu gibi garnitürlerle ve genel olarak şarapla servis ediliyor. Raclette, ülke genelinde oldukça sevilen bir yemek ve hazırlanışı da oldukça kolay olduğu için çok yoğun bir şekilde tüketiliyor.

 

 

Cenevre mutfağında tadabileceğiniz bir diğer yemek ise Fondü ismiyle bilinen yemek ve tıpkı Raclette gibi peynir odaklı hazırlanıyor. Fondü; beyaz şarap, sarımsak ve peynirin ana madde olarak kullanıldığı ve yanında birkaç malzemenin daha kullanıldığı bir yemek. Beyaz şarap, sarımsak, peynir ve diğer malzemeler karıştırılıyor, Fondü için özel bir ocak üzerinde ve yine özel bir tencerede, kısık ateşte pişiriliyor. Kısık ateşte pişirilerek peynirin sıcak kalması sağlanıyor. Peynir bulamaç hâline gelinceye kadar pişirildikten sonra Fondü ocaktan alınıyor. Fondü, özel üretilmiş çatalların ucuna batırılan kesme ekmek lokmaları Fondü’ye batırılarak tüketiliyor ve yanında genellikle şarap tercih ediliyor.

Peynir dışında temel bir gıda da balık çünkü Cenevre Gölü’nde balık tutulabiliyor. Taze ve nefis tatlara sahip olan ve gölde şanslıysanız görebildiğiniz bu balıklar, restoranda yediğiniz akşam yemeğinde masanıza getiriliyor. Bu nedenle pek çok restoranda balık servisi yapılıyor. Midye, en çok tüketilen deniz ürünleri arasında yer alıyor.

 

 

Şarküteri de balık ve peynir kadar çok tüketilen gıda kaynaklarından bir tanesi. Et ürünleri birçok restoran menüsünün başlıca karakterleri olarak yer alıyor. Hemen her restoranda tadabileceğiniz bu etler, değişik soslarla lezzetlendiriliyor. İsviçre genelinde etlerle ilgili bir detay var. Etler taze olarak tüketilirse eğer ana bir et yemeği olarak değil, yardımcı gıda olarak tüketiliyor. Yani İsviçre mutfaklarında et yemeği değil, etli yemek tüketiliyor ve değişik soslarla farklı tatlar üretiliyor. Et, taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak da tüketilebiliyor. Ayrıca İsviçre mutfağında pişirilen etler, Türkiye mutfağına göre daha az pişmiş oluyor.

Tatlıların ana maddesi olan İsviçre çikolatası, İsviçre’nin genel bir simgesi durumunda çünkü Nestle gibi dünya genelinde bilinen birçok çikolata markasının ev sahibi İsviçre ve tüm bu kaliteli çikolatalar İsviçre’de üretiliyor. İsviçre’de oldukça önemli bir yeri olan çikolata, Cenevre’de hemen her bölgede karşınıza çıkabiliyor ve saf olarak tüketebileceğiniz çikolata, tatlılar içinde de çok sık bir şekilde kullanılıyor.

 

 

İsviçre mutfağında öne çıkan bir diğer ürün ise şarap. Cenevre Gölü’nün etrafında bulunan üzüm bağlarından toplanan üzümler, şarap yapımında kullanılıyor. Şaraplar, Cenevre’nin tüm restoranlarında, kafelerinde, barlarında ve gece kulüplerinde bulunuyor. Oldukça kaliteli ve nefis tatlara sahip olan şaraplar, Cenevre sakinleri tarafından hemen her öğünde tüketiliyor.

İsviçre mutfağı özellikle İtalyan olmak üzere Fransız ve İtalyan mutfaklarının karışımından meydana geldiği için Cenevre’de pizzanın en güzelini de tadabiliyorsunuz. İnce İtalyan pizzalarının satışını yapan belli başlı mekanlar bulunuyor.

 

 

İsviçre mutfağında peynir, şarap, balık, şarküteri ve çikolata dışında çok fazla tüketilen birkaç yemek bulunuyor. Bu yemekler arasında, İsviçre mutfağının yardımcı gıda kaynakları arasında yer alan lahana kullanılıyor. Sosisli lahana ve lahana böreği, bu yemekler arasında en çok tüketilenlerden. Ayrıca pastırmalı patates rösti, sebzeli veya etli casserole, baharatlı İsviçre böreği ve makarna çorbası da çok sık tüketilen yemekler arasında bulunuyor. Yardımcı gıda kaynağı olan patates de hemen her öğünde, özellikle et yemekleri ve etli yemeklerin yanında servis ediliyor.

Alkollü içki olarak şarap ve alkolsüz içki olarak kahvenin sık tüketildiği Cenevre’nin tatlı menüsünde ise genellikle çikolata, çikolatalı tatlılar ve tart tüketiliyor. Genellikle meyveli tart olarak bilinen hamur işi tatlısı tartlar, Cenevre’de sebzeli olarak da tüketiliyor.

 

 

Tüm bu lezzetleri, Cenevre’de geçirdiğiniz tatil boyunca tadabilme şansınız mutlaka olacaktır, çünkü bu lezzetlerin hemen hepsi şehir merkezinde bulunan restoran ve kafelerde bulunuyor. Tüm bu lezzetleri tadabilmeniz için yapmanız gereken tek şey, Cenevre uçak bileti almak olacaktır.

Afiyet olsun!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer İsviçre Kalkışlı Uçuşlar

X
Cenevre Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder