Cenevre'de Ne Yapılır?

Cenevre'de Ne Yapılır?

Kültür ve diplomasi başkenti olan Cenevre, her ne kadar tatil için uygun bir kent gibi gözükmese de aslında güzel bir tatil için oldukça elverişli bir kent. Cenevre, tarihte en önemli merkezlerden birisi ve sadece bu özelliğiyle bile Cenevre uçak bileti almak için yeterli şartlara sahip bir kent. Özellikle reform hareketlerinin merkez noktası olan Cenevre’de bu anlamda gezilebilecek ve tarihin izlerine tanıklık edilmesini sağlayacak birçok tarihi alan ve müze bulunuyor. Cenevre, büyük alışveriş merkezleriyle, göl gezintileriyle, temiz sokakları ve mükemmel tasarımlara sahip binalarıyla biliniyor. Özellikle huzurlu birkaç gün geçirmek isteyen kişilerin tercih etmesi gereken bir kent olan Cenevre’ye seyahat eden kişilerin Cenevre’de yapabileceği çok sayıda aktivite var. Cenevre’de hangi aktivitelerin yapılabildiğini öğrendikten sonra birçok kişi uzun zamandır aradığı huzuru Cenevre’de bulmak için en kısa sürede Cenevre’ye bir seyahat gerçekleştireceklerdir.

 

 

Cenevre’ye geldikten ve konaklama sorununuzu hallettikten sonra Cenevre’de neler yapabilirsiniz?

 

Cenevre Turu: Tarihi ve turistik birçok mekanı ayrı ayrı gezip görmeden önce otelinizin bulunduğu alanı ve şehir merkezini küçük çaplı bir turla tanıyabilirsiniz. Cenevre’yi tanımak için Cenevre gezi rehberi ne ihtiyacınız yok üstelik. Cenevre’de hayat, Cornavin Tren Garı’nın etrafında şekilleniyor. Cornavin Tren Garın bulunduğu bölgeye gidebilir ve civardaki sakin bir kafede kahvenizi yudumlayarak etrafı seyredebilirsiniz.

 

 

 

Enfes bir kahve içtikten sonra Cenevre’yi ikiye bölen nehir üzerinde bulunan ve iki kısmı birbirine bağlayan Mont-Blanc Köprüsü’ne gidebilir, köprüden nehrin dinginliğini, Alplerin ferahlığını hissedebilirsiniz. Mont-Blanc Köprüsü’nün batısında yer alan Rousseau Adası’ndaki Jean-Jacques Rousseau’ya ait heykel de gidip görebileceğiniz tur noktalarından bir tanesi. Heykeli de turunuza ekledikten sonra köprünün karşı yakasına geçebilir ve buradaki önemli konservatuar ve tiyatro binalarını gözlemleyebilirsiniz.

 

Old Town olarak bilinen ve Cenevre’nin eski şehri olan Eski Şehir Bölgesi’ne gidebilir ve burada yer alan çok sayıda tarihi bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Belediye binası ve birkaç müze bu bölgede yer alıyor. Ayrıca yine Eski Şehir’de yer alan Aziz Pierre Katedrali (St. Pierre)’nin kulesine tırmanabilir ve eşsiz bir Cenevre Gölü manzarasına hakim olabilirsiniz. Eski Şehrin hemen alt bölgesinde bulunan ünlü Çiçek Saati ve İngiliz Bahçeleri’ni de ziyaret etmelisiniz.

 

 

Bu alanlara yaptığınız kısa ziyaretlerden sonra yeniden şehir merkezine doğru gelebilir ve bu sırada da Cenevre Gölü’nde duraklayarak keyifli ve uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüş esnasında görebileceğiniz bir diğer şey de Jet d’Eau Fıskiyesi olacaktır. Jet d’Eau Fıskiyesi, Cenevre’nin bir simgesi hâline gelmiştir ve hemen hemen kırk katlı bir binanın seviyesine kadar su fışkırtır. Bu nedenle fıskiyeyi şehrin birçok bölgesinde uzaktan görebilirsiniz.

 

Tekne Turları: Cenevre’de sakin bir güne başlamak için yapabileceğiniz aktivitelerden bir tanesi Cenevre Gölü’nde düzenlenen tekne turlarıdır. Tekne turlarına katılabilir ve Cenevre Gölü’nün içerisinde dinlenirken etrafınızda kalan yaşantıyı seyredebilirsiniz.

 

 

Gezilmesi Gereken En Önemli Alanlar

Cenevre’ye gidip de görmeden dönmemeniz gereken belli başlı birkaç alan ve yapı bulunuyor. Gezmeniz ve görmeniz gereken ilk alan Cenevre Gölü ve Cenevre halkının Leman Gölü olarak bahsettiği Cenevre Gölü, Alplerin panoramik görüntüsü eşliğindeki berrak sularıyla gerçek anlamda bir doğa harikası. Etrafında bulunan şatolar, önemli binalar, tahta balıklı evleri ve üzüm bağlarıyla doğal yaşantının bir simgesi olan Cenevre Gölü, Cenevre’nin şehir merkezinde yer alıyor. Cenevre de gezilecek yerler listesindeki bir diğer mekan ise su çeşmesi. Jet d’Eau Fıskiyesi, dünyanın en uzun çeşmelerinden bir tanesi ve aynı zamanda Cenevre’nin en önemli simgesi. Cenevre Gölü üzerinde yer alan Jet d’Eau Fıskiyesi, 500 litre suyu saatte 200 kilometre hızla 140 metre yüksekliğe ulaştırıyor. Bu anlamda da şehrin birçok uzak bölgesinden dahi görülebiliyor.

 

 

 

Cenevre de gezilecek yerler listesindeki mutlaka görmeniz gereken bir diğer alan ve yapı, Uluslararası Kızıl Haç ve Kızıl Ay Müzesi çünkü bu müze, Cenevre’nin en göz alıcı ve en çarpıcı müzesi olarak biliniyor. Kızıl Ay v Kızıl Haç binalarının bulunduğu bir alanda yer alan bu müze, sanatsal galeriler ve Kızıl Haç’ın gerçekleştirdiği yardımların dokümanlarını içeriyor. Bir diğer alan Aziz Pierre Katedrali. Gotik, Roma ve Neoklasik mimarilerin bir araya gelmesiyle oluşan Aziz Pierre Katedrali’nde bulunan 157 basamak merdiveni tırmandıktan sonra Cenevre Gölü’nün muhteşem manzarasına kavuşabilir ve şehri ayaklarınızın altında hissedebilirsiniz. Aziz Pierre Katedrali sadece Pazartesi ve Cumartesi günleri 10.30 ve 17.30 saatleri arasında, Pazar günleri de 12.30 ve 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

 

 

Neuve Meydanı, görmeden Cenevre’den dönmemeniz gereken bir diğer alan. Neuve Meydanı’nda, İsviçre’nin önemli bir insanı olan General Guillaume Henri Dufour’un atlı bir heykeli bulunuyor. Ayrıca meydan içerisinde Rath Müzesi, Büyük Tiyatro, Cenevre Müzik Konservatuarı ve Victoria Konser Salonu binaları bulunuyor. Ayrıca şehir merkezi dışında kalan Lozan ve Carouge Bölgeleri’ni de ziyaret etmeli ve doğanın muhteşem atmosferinde zaman geçirmelisiniz.

 

 

Cenevre’de yapabileceğiniz belki de en önemli aktivite, ünlü Heidi’den de tanıdığınız Alp Dağları’nda kayak yapmak. Uzun süre devam eden kayak sezonuyla Alp Dağları, muhteşem ünvanına bir parça daha kalite ekliyor. Teleferikle ulaşabileceğiniz Alp Dağları’nın zirvesinde, kayak tesisinden veya kendi imkanlarınızda temin edeceğiniz gerekli ekipmanlarla muhteşem bir kayak keyfi yaşayabilir ve Cenevre tatilinize en iyi damgayı vurabilirsiniz. Elbette kayak yapmanın mükemmelliğine, kayak merkezine ulaşırken kullandığınız teleferik ve o muhteşem manzaralar da ayrı bir güzellik katıyor. Cenevre’de kayak sezonu Ekim ayında başlıyor ve Nisan ayına kadar da sürüyor. Her açıdan bir kayak cenneti olan Cenevre’nin zirvelerinde tercih edilebilecek kayak tesisleri arasında ise Crans-Montana, Zermatt, Verbier, St.Moritz yer alıyor.

 

 

 

Cenevre, birçok anlamda var olan zenginliğini, festivaller konusunda da koruyor. Bu festivallerin başında her yıl 17 ve 19 Şubat tarihlerinde düzenlenen Cenevre Festivali yer alıyor. Dans, müzik, tiyatro gösterileri gibi birçok eğlenceyi bir arada bulunduran Cenevre Festivali, her yıl Cenevre sokaklarını süslüyor. Cenevre Festivali dışında La Batie de oldukça ilgi çekici bir festival olarak Cenevre’nin muhteşem festivalleri arasında yerini alıyor. La Batie Festivali her yıl 1 ve 17 Eylül tarihlerinde düzenleniyor.

 

 

Eylül ayında düzenlenen bir diğer festival de Swiss World Festival ve bu festival de 5 ve 11 Eylül tarihlerinde düzenleniyor. La Batie Festivali’nden sonra başlayan ve La Batie Festivali’nden önce biten Swiss World Festival’e, La Batie Festivali’nden birkaç gün çalarak uğrayabilirsiniz ancak festivallerle ilgili unutulmaması gereken bir konu var ve o da, zaten pahalı bir şehir olan Cenevre’nin, festival dönemlerinde daha da pahalı oluyor olması bu nedenle festivallerin düzenlendiği dönemlerde bir seyahat planlıyorsanız iki kez düşünmelisiniz. Festivallere ek olarak Cenevre’nin en ünlü fuarı olan Cenevre Otomobil Fuarı’nı da unutmamak gerekiyor. Birden fazla otomobil markasının en yeni araba modellerinin vitrinlere çıkarıldığı ve tanıtıldığı bu fuara, Avrupa’nın dört bir tarafından binlerce insan geliyor. Eğer bu fuara katılmak istiyorsanız seyahatinizi de bu döneme uygun olarak planlayabilirsiniz.

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer İsviçre Kalkışlı Uçuşlar

X
Cenevre Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder