Cenevre Şehir Rehberi

Cenevre Şehir Rehberi

Cenevre; İsviçre, resmi adıyla İsviçre Konfederasyonu’nun, Zürih kentinden sonra en yüksek nüfusa sahip olan kentidir. Cenevre aynı zamanda Fransızca konuşulan İsviçre bölgesi olan Suisse Romande bölgesinin de en büyük şehridir. Cenevre Gölü’nün hemen yanında bulunan Cenevre’nin nüfusu 2013 yılı Mart ayından itibaren son verilere göre 194 bin 245 kişidir fakat bununla birlikte Cenevre Kantonu içindeki nüfus 472 bin 530 kişidir. Şehre çalışmaya gelenler bölgesi olarak adlandırılan Métropole Lémanique bölgesinde ikamet etmekte olan nüfus sayısı ise yaklaşık 1,5 milyon kişidir. Cenevre’nin resmi dili, büyük bir çoğunluğu Almanca olmak üzere sırasıyla Fransızca, İtalyanca ve Romanşça; para birimi İsviçre frangıdır. Cenevre nerede sorusunun cevabı olarak; Cenevre, Cenevre Gölü’nün güneybatısında yer alan Rhône Nehri’nin çıkışının başına konumlanmıştır. Çevresinde Alpler ve Jura Dağları bulunmaktadır.

 

 

Cenevre bir küresel şehir niteliğindedir ve İsviçre Konfederasyonu’nun en kozmopolit şehridir. Cenevre’de halkın %44,3’lük bölümünü yabancılar oluşturmaktadır. Cenevre aynı zamanda küresel finansal merkezdir. Cenevre Birleşmiş Milletler’in Avrupa’daki merkezine ve bu kuruluşun çok sayıda alt kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır. Birleşmiş Milletler ve alt kuruluşlar dışında da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin merkezi de Cenevre’dedir. Cenevre tüm bu açılardan, dünya genelindeki birçok önemli kuruluşun da merkezidir. Cenevre, tarih boyunca birçok önemli anlaşma ve konferansın da merkezi konumunda olmuştur. Bu konferansların başında 1954 yılındaki, Kore’yi  birleştirmek ve Hindiçin’de barışı sağlamak adına yapılan Cenevre Konferansı yer almaktadır.

 

 

Cenevre, dünya genelinde ünlü olan Cenevre Otomobil Fuarı’na ev sahipliği yapmaktadır. Saatçiliğin oldukça geliştiği Cenevre’nin, ulusal önemi bulunan şehir mirasları da bulunmaktadır. Bu miraslar arasında Cenevre’nin eski şehrinden 82 bina yer almaktadır. St. Pierre Katedrali ve Macchabés Şapeli, Rus Kilisesi, Fusterie Tapınağı, St-Germain Kilisesi, Notre-Dame Kilisesi ve Auditoire Tapınağı dinsel binalar; Madeleine Tapınağı Arkeolojik Siti, Saint-Gervais Tapınağı Arkeolojik Alanı, Baur Vakfı ve Uzak-Doğu Güzel Sanatlar Müzesi, Keltlerin Antik Şehri, Roma Çağı'ndan İsviçre'deki Kalıntılar, Grange Parkı ve Kütüphane, Plonjon Bronz Çağı Sahil Yerleşkesi, Ortaçağlar Köyü arkeolojik mevkiler; Voltaire Enstitüsü ve Müzesi, Fonds Cantonal d'art Contemporain, Conservatoire et Jardin Botanıques, Mallet House ve Uluslararaşı Reform Müzesi, Ariana Müzesi, Villa Bartholoni ve Tarih ve Bilimler Müzesi, Uluslararası Kızıl Haç Müzesi, Etnografi Müzesi, Sanat Ve Tarih Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Rath Müzesi, Salle Communale de Plainpalais Pitoëff Tiyatrosu, Museum d'art Moderne et Contemporain tiyatrolar, müzeler ve kültürel binalar olarak şehir mirasları arasında yer almaktadır. Bu bölgeler, aynı zamanda Cenevre’nin gezilebilecek tarihi ve turistik mekanlarıdır. Dünya genelinde yaşanacak en pahalı 10 şehir arasında yer alan Cenevre, tarih ve sanatçı şehri olarak da bilinmektedir. Elit bir şehir olan Cenevre’ye seyahat edilebilmesi için Cenevre Konsolosluğu aracılığıyla İsviçre vizesi alınmalıdır. İsviçre vizesi, Cenevre’ye seyahat edebilmek için zorunludur. İsviçre vizesi dışında yeşil pasaporta sahip kişiler, 90 gün süreyle vize almadan Cenevre’ye seyahat edebilmektedirler. İsviçre Schengen bölgesinde bulunduğu için Schengen vizesi ile de ülkeye giriş yapılabilmektedir.

 

 

Cenevre’nin elit ve zengin bir şehir olmasına rağmen küçük bir şehirdir ve bu nedenle Cenevre’de şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Şehir içi ulaşımda 6 adet tren hattı ve çok sayıda otobüs bulunmaktadır fakat taksi fiyatları çok yüksek fiyatlarla hizmet vermektedir. Le Mans Gölü’ne ulaşım da taksi botlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Cenevre uçak bileti temin edilerek, havayolu ulaşımıyla seyahat edilebilecek olan Cenevre’de, havalimanı ve şehir merkezi arasında kullanılması için verilen bedava biletler aracılığıyla şehir merkezine ulaşılabilmektedir.

Keyifli tatiller dileriz!

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: İsviçre/Cenevre

Nüfus: 194.245

Resmi Dil/Diller: Fransızca

Para Birimi: İsviçre Frangı

İklim: Kara İklimi/Karasal İklim

Saat Farkı: 1 Saat Geri

Telefon Kodu: 22

Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 2 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Cenevre Alt Başlıklar

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer İsviçre Kalkışlı Uçuşlar

X
Cenevre Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder