Cannes Şehir Rehberi


Tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu muhteşem lüks şehir Cannes nerenin şehri diye soracak olursanız elbette buranın harika bir Fransız Rivierası şehri olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle festivalleriyle meşhur olan bu şehir, aynı zamanda muhteşem plajları, lüks mağazaları ve restoranlarıyla da fazlasıyla ünlü. Yani şehir tüm dünyadaki jet sosyetenin en sık gittiği yerlerin başında bulunuyor. Bu nedenle bu şehre gittiğinizde dünyanın en zengin insanlarını bir arada görebilirsiniz. Şehir aynı zamanda tarihi ve kültürel yapısıyla da dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra tüm dünyada adını Cannes Film Festivali'yle de duyuran şehrin hemen hemen her köşesinde sinemaya dair özenli detaylar görmek mümkün. Özellikle binaların, ünlü filmlerin kareleriyle süslendiğini göreceksiniz. Hatta şehirde tıpkı Hollywood'da olduğu gibi bir yıldızların en izlerinin olduğu yerler de var. Yaklaşık 300 tane ünlü isimden bahsediyoruz.

1. Konuşulan Dil ve Nüfus

Şehrin resmi dili elbette ki Fransızca. Ancak şehirde İngilizce'nin ve İspanyolca'nın da çokça konuşulduğunu görebilirsiniz. Hatta restoranların menülerinde Rus sosyete çok fazla bu şehre geldiği için Rusça da bulunuyor. 19,62 kilometre karelik bir alanda bulunan Cannes'ın nüfusu ile yaklaşık 70.400. Yani bu şehrin aslında oldukça küçük bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşılık elbette oldukça lüks ve zengin bir şehir.

2. Para Birimi

Fransa bilindiği üzere Avrupa Birliği üyesi bir ülke. Aynı zamanda Fransa, Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunluğu gibi Euro'yu kabul etmiş ve hem tüm ülkede hem de Cannes'da para birimi olarak Euro kullanılıyor. Bu nedenle şehre gitmeden önce yanınıza Euro almanızda fayda var. Eğer Euro almadan şehre gittiyseniz elbette şehirde bulunan döviz bürolarından paranızı Euro'ya çevirtebilirsiniz. Bu konuda özellikle direkt olarak tek bir döviz bürosuna girip işlem yaptırmak yerine birkaç farklı döviz bürosundan fiyat almanızı öneririz. Bu sayede en karlı şekilde işlem yaptırabilirsiniz. Genellikle banka kartınız yurtdışı işlem yapıyorsa şehirde bulunan ATM'lerden de paranızı Euro'ya çevirebilirsiniz. Şehirde kredi kartı ile de ödeme yapmanız mümkün. Eğer lüks restoranlar yerine uygun fiyatlı restoranlarda ve lüks mağazalar yerine uygun fiyatlı dükkanlarda vakit geçirecekseniz yanınızda yüksek meblağlı tekli banknot olmamasını tavsiye ederiz. Çünkü düşük miktarlı ödemelerinizde bu yüksek meblağlı tekli banknotlar güvenlik nedeni ile bazen işletme sahipleri tarafından kabul edilmeyebiliyor.

3. Hava Durumu

Cannes hava durumu deniz iklimine bağlı olarak şekilleniyor. Çünkü şehir Akdeniz kıyısında bulunuyor. Şehrin genel olarak hava durumunun güneşli ve ılıman olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yaz ayları şehrin en sıcak olduğu zamanlar. Bu dönemde ortalama sıcaklık 23-25 derece olsa da çok da yukarılarda sıcaklığın gözlendiği de oluyor elbette. Buna karşılık şehirde kış aylarının bir hayli ılıman geçtiğini söyleyebiliriz. Öyle sert kışları Cannes'da görme şansınız pek yok. Kış aylarında ortalama sıcaklığın 8 derece olduğunu söyleyebiliriz.

4. Yönetim Biçimi

Cannes'ın da bağlı olduğu bir şehir olan Fransa, Üniter Yarı başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Cannes'da bu ülkede Provence - Alpes - Côte d'Azur bölgesinin Alpes - Maritimes bölümünde yer alan bir komün aslında. Cannes'ın belediye başkanı da David Lisnard.

5. Ulaşım

Cannes'a Türkiye'den gitmek için Cannes havaalanı kullanmanız pek mümkün değil. Çünkü ülkemizden şehre direkt olarak uçuş yok. Ancak Cannes uçak bileti yerine Nice uçak bileti alarak ilk olarak Nice'e gidebilirsiniz. Nice'ten Cannes'a geçmeniz ise tren ile yalnızca yarım saat sürüyor ve biletler kesinlikle çok ucuz. Eğer başka bir ülkeden şehre gidecekseniz Cannes airport olarak Cannes-Mandelieu Airport'u kullanabilirsiniz. 

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer Fransa Kalkışlı Uçuşlar

X
Cannes Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.

Sizi fırsatlar için bilgilendirelim!

KAYIT OL
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder