Çanakkale’de Ne Yenir Ne İçilir?

Çanakkale’de Ne Yenir Ne İçilir?

Bir liman ve deniz şehri olmasından dolayı denizin tüm nimetlerinden faydalanacağınız bir yer olan Çanakkale, sağlık ve lezzeti bir arada bulunduran bir mutfağa sahip. Çanakkale’ye yolunuz düşerse denemeden geçmemeniz gereken yöresel yemeklerin olduğu kadar dünya mutfağıyla da harmanlanmış lezzetlerin olduğunu da ekleyelim.

Güzel bir Çanakkale seyahatinizin son durağı olan Çanakkale mutfağından derlediğimiz, Çanakkale’de ne yenir ne içilir listemizden eşsiz lezzetleri listenize eklemeyi unutmayın. Siz de bu sağlıklı ve birbirinden değişik lezzette olan Çanakkale yemeklerini yerinde deneyimlemek isterseniz, Çanakkale uçak bileti almak için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 

İskorpit Çorbası

Denizin her nimetinden faydalanan bir şehir olan Çanakkale’de denemeniz gereken ilk çorba, İskorpit çorbası. İskorpit balığına eşlik eden çeşitli sebzeler baharatlar ile harmanlanıp ortaya eşsiz bir lezzet bombası çıkıyor.

 

Ispanak Çorbası

Çorbaların ikincisi ise ıspanak yemeyi sevmeyene bile ıspanağı sevdirecek olan bir tat; Ispanak çorbası. Çanakkale’nin uzun ve soğuk kışlarında hem vitamin deposu hem de güç kuvvet verici bir tat olan ıspanak çorbasını çok seveceksiniz.

 

Tumbi

Görünüşüyle biraz mücveri andıran bir tat olan Tumbi; domates, patlıcan ve maydanoz ile harmanlanıp üzerine zeytinyağı gezdirilerek fırına veriliyor. Lezzeti o kadar coşkulu ki, yediklerinize dikkat ediyorsanız kaç tane yediğinizi bilmekte fayda var.

Çanakkale’ye özgü diğer yöresel yemekleri ise şöyle sıralamak mümkün; denizden gücünü alan Börülce köftesi, yine denizin bir hediyesi olan Lüfer pilavı, Tuzlu Sardalya, Papaz Yahnisi, Metez, Yumurtalı Tiken, Melki yemeği muhakkak denemeniz gereken tatlar.  

 

Basma Helvası

Bizim memleketimizde yemek sonrası tatlı yemek adettendir. Çanakkale’nin meşhur Peynir ve un, şeker, ceviz üçlemeli Basma Helvası yemek sonrası tatlı ihtiyacınızı kat be kat karşılayacak nitelikte.

Peki Çanakkale’de ne içilir?  Eylül ayında bağbozumu zamanında toplanan mis gibi üzümlerden elde edilen yerli şaraplar oldukça tercih edilen bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Çanakkale’ye gittiğinizde bu yöresel tatları deneyebileceğiniz belli başlı mekânlar ise şu şekilde ;

● Sardal-ye

● Yalova Restoran

● Gülen Pide

● Şirvan Döner

● Kadir Usta

● Çerkezoğlu Peynir Helvacısı

● Berliner

● Hasanaki Restoran

● Filinta Plaj Restoran

Afiyet olsun!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Çanakkale Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder