Çanakkale Şehir Rehberi

Çanakkale Gezi Rehberi

 

Tarihin kilit noktalarından biri olması ve destanının tüm Dünya’ca bilindiği Çanakkale, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti konuk ediyor. Tarihi hariç olarak doğasıyla da misafirlerini kendine hayran bıraktıran Çanakkale’ye bir kere gittiğinizde müptelası olacağınızdan hiç şüphemiz yok. Sakin doğası, güzel insanları ve maneviyatın harmanladığı Çanakkale, gezilip görülecek listenizde yer alıyorsa, en uygun ulaşımlarınız için sitemizi ziyaret ederek ekonomik Çanakkale uçak bileti satın alabilirsiniz.

 

 

Çanakkale Nerededir?

Ülkemizin tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında bulunur. Kuzeyde Edirne ve Tekirdağ, doğusunda Balıkesir’e komşudur. Çanakkale il sınırları içerisinde ayrıca Bozcaada, Gökçeada ve Tavşan adaları da yer almaktadır. 12 ilçesi vardır. İl merkezi Çanakkale Boğazı’na yakın kurulmuştur. Çanakkale Boğazı’ndan Asya – Avrupa arası (Eceabat – Çanakkale arası) geçişler feribot ile sağlanır.  

 

Çanakkale’ye Ulaşım

Çanakkale’ye ulaşımlarınızı ülkemizin çeşitli yerlerinden seferler düzeyen şehirlerarası otobüsler ile sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Çanakkale’ye karayoluyla gelmek isteyen misafirler için şöyle bir istisna bulunuyor : dilerseniz normal karayolu güzergâhı üzerinden Çanakkale’ye 7 saatlik bir zamanda ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de, Tekirdağ üzerinden Gelibolu’ya gelip, feribot kullanarak Çanakkale merkezine ulaşımlarınızı sağlayabilirsiniz.

Karayolu harici olarak Çanakkale’ye havayolu kullanarak da ulaşımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Çanakkale Şehir İçi Ulaşım

Çanakkale’de ulaşımlarınızı feribot, otobüs, minibüs ve taksiler ile sağlayabilirsiniz. Dilerseniz araç kiralama firmalarından araç kiralayarak da istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Otobüs kullanmak isteyen misafirler ise çeşitli bayilerden Kent Kart edinerek ulaşımlarını gerçekleştirebilirler.

 

Çanakkale İklimi

Çanakkale Ege ve Marmara bölgelerine yakın olduğu için geçişli bir iklim tipi görülmektedir. İlin kuzeyi güneyine göre daha serindir. Yağışlar genellikle bahar aylarında düşer, kar yağışı çok yoğun değildir. En düşük sıcaklık Şubat ayı, en yüksek sıcaklık ise Ağustos ayındadır.

 

 

Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Çanakkale hem deniz hem kültür hem de doğa sporları açısından oldukça elverişli bir ilimizdir. Yaz tatili ve deniz – kum – güneş üçlemesi için gidecekseniz yaz aylarını, tarihi yerleri ve doğa sporları için ise Nisan, Mayıs – Eylül, Ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

 

Çanakkale Festivalleri

Çanakkale’yi ziyaret zamanlarınıza göre seyahatinizi dilerseniz festival zamanlarına denk getirmek isteyebilirsiniz. Birbirinden güzel ve renkli festivalleri ile göz dolduran Çanakkale oldukça sosyal bir şehir.

Mayıs ve Haziran’da düzenlenen Çanakkale Çocuk Bienali, çocukların sanat ve doğa ile kaynaşmaları, farklı bakış açıları kazanmaları ve sergide gösterilenler ile yepyeni bir öğrenme, algılama ve üretim ortaya çıkarmaları hedefleniyor.

Tarım konusunda oldukça başarılı bir şehir olan Çanakkale’de temmuzun ilk haftası Kayısı Festivali; Eylülün ilk haftasında ise Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Şenlikleri yapılıyor.

Haziran ayının ilk haftasında düzenlenen Biga Kültür Ve Sanat Festivali ile de belediye yerli ve yabancı misafirlerine eğlenceli ve dolu dolu bir etkinlik programı sunuyor.

 

 

Çanakkale’de Nerede Kalınır?

Çanakkale’nin birçok yerinde isteğinize bağlı olarak pansiyon, oteller, butik oteller gibi birçok alternatifi bütçenize göre seçebilirsiniz. Bunların dışında ev kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

 

Çanakkale’de Alışveriş

Çanakkale gezi rehberimizde Çanakkale’de alışverişin en önemli ayağını yöresel ürünler oluşturuyor. Şifalı kantaron ve karabaş otları, Kaz Dağları’ndan toplanan kekikler, meşhur Çanakkale domatesi, sene boyunca uğraşılıp Eylül ayında toplanan muhteşem üzümleri, doğal zeytinyağlı sabunları, el emeği göz nuru erişte, ekmek ve tarhanalar, ve elbette ki Ezine peyniri ilk olarak bakmak isteyeceğiniz seçeneklerdir.

Çanakkale’de bulunan Adatepe Zeytinyağı Fabrikası’nı ziyaret ederek muhteşem güney Marmara’dan toplanan zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının üretim aşamalarına tanık olabilirsiniz.

Bunların dışında Gelibolu Yarımadası’na gidip tarihi bir gezi yapmak aklınızda var ise, Çanakkale Destanı’mızı size hatırlatacak birbirinden önem arz eden magnet, biblo, havlu gibi alternatifleri de hem kendinize hem sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Çanakkale’de büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre dilerseniz buralara da uğrayarak çeşitli mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

Çanakkale’de Ne Yapılır?

Çanakkale’ye gelen misafirlerin ne yapacağı, hangi sezonda geldiklerine göre değişiklik göstermektedir. Kışın ve baharda gelen misafirler Çanakkale’yi daha çok trekking, kamp gibi doğa sporları için kullanırken, yazın gelen misafirler daha çok deniz turizmi için gelmektedirler.

18 Mart Çanakkale zaferimiz olduğu için bu dönemde gelen misafirlerin çoğu Gelibolu Yarımadası’na giderek şehitliklerimizi ziyaret etmektedirler.

Bunların harici olarak Çanakkale sahilleri için tekne turları yapabilir, birbirinden güzel el değmemiş koyları sevdiklerinizle gezebilirsiniz.

Çanakkale’ye gitmişken muazzam mutfağını denemeden olmaz. İl merkezinde toplanmış olan türlü restoranlarda muhteşem Çanakkale mutfağını deneyimleyebilirsiniz.

Elbette yöresel birçok ürününü almadan da Çanakkale’den ayrılmamalısınız.

Çanakkale gezi rehberimizin sonuna geldik. Keyifli tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Çanakkale Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder