Bursa'da Alışveriş

Bursa'da Alışveriş

Bursa, tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Özellikle alışveriş yerleri konusunda. Geçmişten günümüze kadar ticaretin merkezi olarak kabul edilirmiş bu tarihi şehir. Pasajlar, hanlar içine yapılmış o kadar çok çarşısı mevcuttur ki hangisine gideceğinize karar vermek biraz zor olabilir. Bunların yanı sıra modern alışveriş merkezleri de yok değil tabi ki, ancak tarihi sevenler ve pasajları gezmek isteyenler için kapalı çarşı ya da antikacılar çarşısını ziyaret etmek en güzelidir. Bursa'ya seyahat planlıyorsanız tek yapmanız gereken Bursa uçak bileti satın alarak şehir içi rotanızı oluşturmak.

 

Bursa Kapalı Çarşı

Bursa’nın en ünlü alışveriş yeri Bursa Kapalı Çarşı'dır. Burası hele ki, hediyelik eşya almayı düşünüyorsanız muhakkak uğramanız gereken bir yer. Kapalı çarşıda yaşanan büyük yangın sonrası yeni yapılan kapalı çarşıya, kapalı çarşı alt çarşısı denilmekte. Zira kapalı çarşı inşa edilirken şuan kullanılmakta olan yer sığınak olarak inşa edilmiş. 1963 yılında görev yapan vali ise çarşı etrafındaki seyyar satıcıları buraya yerleştirmiştir. 1966 yılında ise dükkânlar açılarak alt çarşıya dönüştürülmüştür. 175 dükkân ile beraber hizmette olan kapalı çarşıda özellikle Bursa’nın ünlü havlularını ve ipek kumaşlarını bulabilirsiniz. Bursa’da bulunan kumaşlar ve havlular dünyaya ün salmışken daha önce eşi benzeri olmayan türde ve desende kumaşları da Bursa'da bulabilmeniz son derece mümkündür. Bunların yanı sıra ünlü Kestane şekerini de burada bulabilmeniz mümkündür. 

 

 

Antikacılar Çarşısı

Onlarca yıllık ürünleri bu çarşıda gördüğünüzde kendinizden geçebilirsiniz. Geleneksel giysilerin yanı sıra tamamen tarih kokan bu çarşının esnafı, sizi güler yüzü ile karşılarken bu çarşıdan çıkmak istemeyeceksiniz. Eski aynalı çarşı olarak da dillerde dolanan bu çarşının ismini duyduğunuzda kesinlikle yadırgamamalısınız. Eğer ki antika ürünleri seviyorsanız ve hediye almayı düşünüyorsanız buraya muhakkak uğramalısınız. Antikalara düşkünler için pasaj içinde harika bir gezi yaparken uğrayabileceğiniz ve son eşsiz hediyelik antika ürünleri bulabileceğiniz ender ve ünlü dükkânlardan biridir. Dükkân sahibinin hoş sohbetinin yanı sıra esnaflığın güler yüzünü yeniden hatırlayıp alışveriş merkezine gitmekten vazgeçebilirsiniz. Zira taş yapılarda müşteri kapma telaşının soğukluğunu bu dükkâna gittikten sonra çok net anlayacaksınız.

 

 

Bursa’ya gidip de Bursa pazarı gezilmeden şehirden ayrılmak imkânsızdır. Alışverişin kalbi genellikle pazarlarda atar. Modern pazar yerleri ile aslında hemen her ilçe de mevcut olsa da en büyüğü Nilüfer ilçesinde kurulandır. Modern ve üstü kapalı olan bu pazar yerine gitmek, her türlü hava koşulunda mümkündür.  Meyve ve sebzenin yanı sıra kumaş ve havluları da bulabileceğiniz gibi pazarda giysi de bulabilmeniz mümkündür. Haftanın hemen her günü birkaç semtte aynı anda kurulan pazarların hangisine gideceğiniz ise tamamen sizlere kalmıştır. Ancak şehrin nasıl yaşadığını izlemek istiyorsanız, bir gözlemci olarak da gidebileceğiniz en güzel yerlerden biridir pazarlar.  

 

 

Koza Han

Tarihi hanları gezerek alışveriş yapmak istiyorsanız aslında Bursa merkezde yer alan ve en çok gidilen Koza Hanı’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Handa alışverişten yorulduğunuzda oturup nefes alabileceğiniz harika çay bahçeleri mevcut. Tarihin kokusunu içinize çekerken aslında günümüzde tarihi yansıtan ender alışveriş Hanlardan biri olduğunu anlayacaksınız. Mimarisi ve tarihi hakkında detaylı bilgiler de edinebileceğiniz gibi alışverişinizi de istediğiniz yapabilmektesiniz.  Kumaşlardan, havlulara, toptan ürünlerinden perakende ürünlere kadar pek çok seçenek sizleri şaşırtabilir. Tarihin içerisinde modern alışverişi görmek ise son derece büyüleyicidir. Bu tarihi Han da aklınıza gelebilecek her şeyden fazlasını bulurken aslında meşhur Türk kahvesini de içmeyi unutmamalısınız.

 

Bedesten Kapalı Çarşı

Bursa’da tarih asla bitmez. Bedesten Kapalı Çarşı da nefes alan tarihten yalnızca birisidir. Halk arasında kuyumcular çarşısı olarak da adlandırılmaktadır. Meşhur ipek şal ve fularları bulabileceğiniz mükemmel bir çarşı. İstanbul kapalı çarşıyı andırması ise size oranın kardeşi olduğu hissini uyandırabilir. Bursa’nın meşhur kumaşlarının yanı sıra meşhur havlularını burada da bulabilirsiniz. Hediyelik ürünleri almanın yanı sıra bu tarihi yapının gölgesinde bir çay eşliğinde etrafı inceleme imkânınız da mevcuttur.  Bu huzurlu atmosferi solumak adına ziyaret edilmesi gerekenler listesinde kendine yer edinmelidir Bedesten Kapalı çarşı…

 

 

 

Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Mimarisi ile oldukça ilgi çekicidir. Piramit şeklindeki çatı yapısı son derece dikkat çekerken aklınıza gelebilecek dünyaca ünlü markaları bulabilmeniz mümkünüdür. Alışveriş merkezinin restoran bölümü de bulunurken sıcak havalarda dışarıda gezmek istemeyenler için son derece zevkli olacaktır. Bursa’ya girdiğinizde zaten ilk önce dikkatinizi bu yapı çekecekken içeriyi keşfetmek ise sizler için son derece cezbedici olacak.

 

 

Anatolium

Türkiye’nin dördüncü büyük ili olan Bursa, alışveriş merkezi bakımından çok seçenekli bir şehirdir. Bunlardan biri da Anatolium alışveriş merkezidir. Düzenlenen etkinliklerin yanı sıra dünyaca ünlü birçok markayı çok rahat bulabilirsiniz. Spor, giyime, değerli takılardan, kuaföre ve çocuk giyime kadar aklınıza gelebilecek her çeşit ürünü bulabilmek mümkündür. Bu kadar çeşidi bir arada bulabileceğiniz ender alışveriş merkezlerinden biri olan Anatolium Alışveriş merkezini ziyaret etmeden şehirden kesinlikle ayrılmamalısınız.

 

 

ASMERKEZ Outlet

Bursa’nın ilk ve tek outlet alışveriş merkezi olan Asmerkez outlet alışveriş merkezi muhakkak ziyaret edilmesi gerekenler arasında. Dünyaya mal olmuş onlarca markanın outlet mağazası burada bulunmakla birlikte oldukça bol marka çeşitliliğine ev sahipliği yapmakta olan bu alışveriş merkezi hemen her keseye uygun olduğu gibi oldukça büyük markaları bulabilmenize olanak tanımaktadır. Bu kadar indirimli ürünlerin yanı sıra Avşar sinemaları ise büyük bir artı oluşturmaktadır.

Keyifli alışverişler dileriz!

 


 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Bursa Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder