Bursa'da Alışveriş

Bursa tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Özellikle alışveriş yerleri konusunda. Geçmişten günümüze kadar ticaretin merkezi olarak kabul edilirmiş bu tarihi şehir. Pasajlar, hanlar içine yapılmış o kadar çok çarşısı mevcuttur ki hangisine gideceğinize karar vermek biraz zor olabilir. Bunların yanı sıra modern alışveriş merkezleri de yok değil tabi ki, ancak tarihi sevenler ve pasajları gezmek isteyenler için kapalı çarşı ya da antikacılar çarşısını ziyaret etmek en güzelidir. Bursa’nın en ünlü alışveriş yeri ise Kapalı Çarşıdır. Hediyelik eşya düşünüyorsanız muhakkak uğramanız gereken bir yer.

 

Bursa Kapalı Çarşı

Kapalı çarşıda yaşanan büyük yangın sonrası yeni yapılan kapalı çarşıya, kapalı çarşı alt çarşısı denilmekte. Zira kapalı çarşı inşa edilirken şuan kullanılmakta olan yer sığınak olarak inşa edilmiş. 1963 yılında görev yapan vali ise çarşı etrafındaki seyyarları buraya yerleştirmiştir. 1966 yılında ise dükkânlar açılarak alt çarşıya dönüştürülmüştür. 175 dükkân ile beraber hizmette olan kapalı çarşı da özellikle Bursa’nın ünlü havlularını ve ipek kumaşlarını bulabilirsiniz.  Bursa’da bulunan kumaşlar ve havlular dünya ün salmışken daha önce eşi benzeri olmayan türde ve desende kumaşları Bursa da bulabilmeniz son derece mümkündür. Bunların yanı sıra ünlü Kestane şekerini de burada bulabilmeniz mümkündür. Yıllardır kalite sunan dükkânları bu kapalı çarşıda bulabilirsiniz.

 

Antikacılar Çarşısı

Onlarca yıllık ürünleri bu çarşıda gördüğünüzde kendinizde geçebilirsiniz. Geleneksel giysilerin yanı sıra tamamen tarih kokan bu çarşının esnafı ise güler yüzü ile karşılarken bu çarşıdan çıkmak istemeyeceksiniz. Eski aynalı çarşı olarak da diller de dolanan bu çarşının ismini duyduğunuz da kesinlikle yadırgamamalısınız. Eğer ki antika ürünleri seviyorsanız ve hediye almayı düşünüyorsanız buraya muhakkak uğramalısınız.

 

Antikalara düşkünler için pasaj içinde harika bir gezi yaparken uğrayabileceğiniz ve son eşsiz hediyelik antika ürünleri bulabileceğiniz ender ve ünlü dükkânlardan biridir. Dükkân sahibinin hoş sohbetinin yanı sıra esnaflığın güler yüzünü yeniden hatırlayıp alışveriş merkezine gitmekten vazgeçebilirsiniz. Zira taş yapılarda müşteri kapma telaşının soğukluğunu bu dükkâna gittikten sonra çok net anlayacaksınız.

 


Adres: Ulucami batı yanı, Medrese pasajı No:1 16050 Bursa
Telefon: 0224 220 26 00

 

Bursa’ya gidip de bursa pazarı gezilmeden şehirden ayrılmak imkânsızdır. Alışverişin kalbi genellikle pazarlarda atar. Modern Pazar yerleri ile aslında hemen her ilçe de mevcut olsa da en büyüğü Nilüfer ilçesinde kurulandır. Modern ve üstü kapalı olan bu Pazar yerine gitmek her türlü hava koşulunda mümkündür.  Meyve ve sebzenin yanı kumaş ve havluları da bulabileceğiniz gibi giysi de bulabilmeniz mümkündür.  Haftanın hemen her günü birkaç semtte aynı anda kurulan pazarların hangisine gideceğiniz ise tamamen sizlere kalmıştır. Ancak şehrin nasıl yaşadığını izlemek istiyorsanız, bir gözlemci olarak da gidebileceğiniz en güzel yerlerden biridir pazarlar.  

 

Tarihi hanları gezerek alışveriş yapmak istiyorsanız aslında bursa merkez de yer alan ve en çok gidilen Koza Hanı’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Alışverişten yorulduğunuz oturup nefes alabileceğiniz harika çay bahçeleri mevcut. Tarihin kokusunu içinize çekerken aslında günümüzde tarihi yansıtan ender alışveriş Hanlardan biri olduğunu anlayacaksınız. Mimarisi ve tarihi hakkında detaylı bilgiler de edinebileceğiniz gibi alışverişinizi de istediğiniz yapabilmektesiniz.  Kumaşlardan, havlulara, toptan ürünlerinden perakende ürünlere kadar pek çok seçenek sizleri şaşırtabilir. Tarihin içerisinde modern alışverişi görmek ise son derece büyüleyicidir. Bu tarihi Han da aklınıza gelebilecek her şeyden fazlasını bulurken aslında meşhur Türk kahvesini de içmeyi unutmamalısınız.

Adres:  Bursa, Nalbantoğlu, 16010 Osmangazi, Bursa

 

Bedesten Kapalı Çarşı

Bursa’da tarih asla bitmez. Bedesten Kapalı Çarşı da nefes alan tarihten yalnızca birisidir. Halk arasında kuyumcular çarşısı olarak da adlandırılmaktadır. Meşhur ipek şal ve fularları bulabileceğiniz mükemmel bir çarşı. İstanbul kapalı çarşıyı andırması ise size oranın kardeşi olduğu hissini uyandırabilir. Bursa’nın meşhur kumaşlarının yanı sıra meşhur havlularını burada da bulabilirsiniz.

 Hediyelik ürünlerin yanı sıra bu tarihi yapının gölgesinde bir çay eşliğinde inceleme imkânınız da mevcuttur.  Bu huzurlu atmosferi solumak adına ziyaret edilmesi gerekenler listesinde kendine yer edinmelidir Bedesten Kapalı çarşı…

Adres: Osmangazi Merkez, Bursa

 

Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Mimarisi ile oldukça ilgi çekicidir. Piramit şeklindeki çatı yapısı son derece dikkat çekerken aklınıza gelebilecek dünyaca ünlü markaları bulabilmeniz mümkünüdür. Restoran bölümü de bulunurken sıcak havalarda dışarıda gezmek istemeyenler için son derece zevkli olacaktır. Bursa’ya girdiğinizde zaten ilk önce dikkatinizi bu yapı çekecekken içeriyi keşfetmek ise sizler için son derece cezbedici olacak.

Adres: Şehreküstü Mahallesi cemal nadir caddesi No: 22-28 Osmangazi, Bursa
Telefon: 0224 225 39 00

 

Anatolium

Türkiye’nin dördüncü büyük ili olan bursa alışveriş merkezi bakımından oldukça çok seçenekli bir şehirdir. Bunlardan biri da Anatolium alışveriş merkezidir. Düzenlenen etkinlikler yanı sıra dünyaca ünlü birçok markayı çok rahat bulabilirsiniz. Spor giyimden değerli takılara, kuaförden çocuk giyime kadar aklınıza gelebilecek her çeşit ürünü bulabilmek mümkündür.

Bu kadar çeşidi bir arada bulabileceğiniz ender alışveriş merkezlerinden biri olan Anatolium Alışveriş merkezini ziyaret etmeden şehirden kesinlikle ayrılmamalısınız.

Adres: Alaşar Mahallesi yeni Yalova Caddesi No:847 Osmangazi, Bursa
Telefon: 0224 261 12 22

 

ASMERKEZ Outlet

Bursa’nın ilk ve tek outlet alışveriş merkezi olan Asmerkez outlet alışveriş merkezi muhakkak ziyaret edilmesi gerekenler arasında. Dünyaya mal olmuş onlarca markanın outlet mağazası bulunmakla birlikte oldukça bol marka çeşitliliğine ev sahipliği yapmakta olan bu alışveriş merkezi hemen her keseye uygun olduğu gibi oldukça büyük markaları bulabilmenize olanak tanımaktadır. Bu kadar indirimli ürünlerin yanı sıra Avşar sinemaları ise büyük bir artı oluşturmaktadır.

Adres: Yeni Yalova yolu 9. Km Osmangazi, Bursa
Telefon: 0224 261 51 51

 

Bursa 2.el eşya ürünlerin bulunduğu antika çarşılarında çok sık rastlandığı bir gerçektir. Gerek üniversiteye gelen öğrencilerin tercihi olsun gerekse kişilerin eski ve antika ürünlerini elden çıkarmak istemesi olsun bu konu da, Bursa da çok fazla alternatif bulabilirsiniz. Tarihi bizzat yaşatan şehir de ikinci el ürün sadece kullanılmış dolaplar ya da istenmeyen masalarla sınırlı değildir. Antikacıların çok fazla olduğu bu şehirde eşi benzeri olmayan ürünleri bulabilmeniz muhtemeldir. Antika ürünleri seviyorsanız ya da antika ürünler hediye almak istiyorsanız muhakkak pasaj ya da hanlarda bulunan antika dükkânlarını gezmelisiniz. Bir eşini hiçbir yerde bulamayacağınız ender parçaları gördüğünüz de ise oldukça şaşıracaksınız. Sadece Osmanlıdan izler taşımayan onlarca yıllık bu ürünlerin sizi tarihi yolculuğa çıkarmasına izin vermelisiniz.

 

Bursa da hediyelik olmasının yanı sıra yanından ayırmak istemeyip hatta her yerde olmasını dileyeceğiniz tek taşınabilir yiyeceği olan kestane şekerini ise tatmadan asla ayrılmayın bu şehirden.  Kestane şekerinin çeşitleri oldukça fazladır. Hemen her bütçeye uygunları mevcut olduğu gibi değişik lezzetler arayanlar için de farklı tatlarda ürün sunumları da mevcuttur.
 

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Bursa Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.

Sizi fırsatlar için bilgilendirelim!

KAYIT OL
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder