Bursa Şehir Rehberi

Bursa Şehir Rehberi

Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olan Bursa şehri, Osmanlı’nın aynı zamanda ilk başkentidir. Oldukça köklü tarihi ile özellikle tarih severlerin büyük ilgisini çekmektedir. 

Bursa Tarihi

Orhan Bey tarafından 1326 yılında alınan Bursa , Osmanlı Devleti sınırlarına dâhil edilirken ilk başkent olmuştur. Dönemlere ait medreseler, camii, hanlar ve birçok mimari yapıya ev sahipliği yapan bu şehrin Osmanlı için ne kadar değerli olduğunu bu yapılara bakarak da anlayabilirsiniz. 1960 yılından sonra sanayi faaliyetlerini attıran bu şehir kısa zamanda kentleşmeye başlamıştır.

 

 

Bursa Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde ulaşımı metronun yanı sıra minibüs ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Büyük bir şehir olan Bursa’nın ulaşım ağı oldukça geniş olması ile birlikte metrolara “Bursaray” ismini vermişlerdir. Doğu ve batı olmak üzere 2 hattı bulunan metro, 1998 yılından beri hizmet vermektedir.

 

Bursa İklimi

Ilıman iklime sahip olan Bursa hava durumu her daim incelenmesi gereken bir şehirdir. Kışları sıcaklık  -20’lere kadar inerken yaz aylarında ise 30 dereceleri görmektedir. Kışı Uludağ'da geçirmek istiyorsanız şayet kesinlikle kar giysilerinizi yanınıza almak zorundasınız. Kışları oldukça sert geçen bu şehir de kar ve yağmur yağışları normal düzeyde seyretmektedir. Şehir merkezinde özellikle yazları bunaltıcı olabiliyorken büyük şehrin denize kıyısı olan ilçelerde daha bir serinlik olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

 

 

Bursa'da Alışveriş

Bursa tarihi zenginliklerin yanı sıra alışveriş bakımından da oldukça çok seçeneği bulunan bir şehirdir. Bu şehre gittiğiniz zaman ilk bakmanız gerekenler birisi kesinlikle ünlü Bursa havluları olmalıdır. Kalitesi sizi oldukça şaşırtmasının yanı sıra bildiğiniz havlulara benzemediğini ilk dokunuşta anlamanız mümkündür. Kumaşlara da göz atmayı unutmazken aynı zaman da İskender kebabını muhakkak denemelisiniz. Bol tereyağlı servis edilen bu harika yemeğin anavatanıdır Bursa ve denemeden dönmek ise son derece üzücü olacaktır. Et ürünleri bakımından zengin menülerinin yanı sıra Osmanlı mutfağını deneyimleyebilmeniz açısından da harika bir şehirdir. Dillere destan kestane şekerini ise kesinlikle unutmamalısınız zira kestane şekeri şehirde oldukça ünlüdür.

 

Bursa Hakkında Genel Bilgiler

• Bursa, 2015 yılında ‘Dünyada yaşanabilir şehirler’ sıralamasında 48. Sıralamada yer almış, Türkiye sıralamasında ise 1. seçilmiştir.

•  Sanayi ve alışveriş bakımından oldukça büyük öneme sahip Bursa şehri özellikle kumaş satışı konusunda en ön sırada yer almaktadır.

•  M. Ö. 5200 yıllarına rastlayan tarihi kalıntıları dahi bünyesinde bulunduran bu şehir kültür ve turizm açısından oldukça zengindir, aynı zamanda İznik gölü çevresinde ise 7 önemli höyük bulunmuştur.

•  Bursa valiliği; kültür ve sanat alanında oldukça aktif bir valiliktir. Tarihi değerleri sonuna kadar korumaya özenle dikkat eden valiliğin şehirle de oldukça ilgilidir. Özellikle de tarihi değerlerin korunması konusunda.

•  Bursa ilinin alan kodu 0(224) iken Bursa posta kodu 16000’dir.

•  17 tane ilçesi bulunan Bursa Büyük şehrinin merkezinden harici olarak gezilmesi gereken cenneti vadeden yerleri mevcut. Özellikle Mudanya ilçesinin yanı sıra İnegöl, Gemlik,  İznik en çok bilinen ve tercih edilen ilçeleridir. Osman gazi ve Nilüfer ise şehir merkezine yakınlığı ile en çok bilinen ilçeleridir. Diğer ilçeleri ise Büyükorhan, Yıldırım, Gürsu, Harmancık, Karacabey, Keles, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir.

•  Bursa ilçeleri en az şehir merkezi kadar gezilmesi gereken, her biri ayrı bir doğa harikası olan yerlerdir. Tarihi gezi sevmeyenler için ve yaz tatili düşünenler için İznik,  İnegöl ve Mudanya en çok turist çeken nezih ilçelerdir. Sadece huzur ve sakinlik arıyorsanız kesinlikle yaz tatillerinizi bu saklı cennetlerin birinde geçirmelisiniz.Tek yapmanız gereken ise Bursa uçak bileti almak. 

İyi tatiller dileriz!

 

 

 

 

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Bursa Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder