Budapeşte'ye Ne Zaman Gidilmeli


Budapeşte çok güzel bir şehir, özellikle bahar döneminde oldukça keyifli. Yaz döneminde oldukça sıcak olabilecek şehir yine de Türkiye'ye göre daha serin. Orta Avrupa'da bulunduğundan dolayı kış zamanı gidildiğinde inanılmaz bir soğukla karşılaşabilirsiniz fakat buna rağmen kışın da bambaşka güzel manzaralara sahiptir. Mevsim süreleri hemen hemen Türkiye'deki gibi fakat Aralık, Ocak ve Şubat aylarında bu korkutucu soğuklarla yüzyüze kalabilirsiniz. Şimdi Budapeşte hava durumu konusuna mevsim mevsim bir göz atalım.

1. Kış


Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yıllık ortalama hava sıcaklığı 16 derece civarındadır. En soğuk zamanı tüm kuzey yarım kürede olduğu gibi elbette kış ayları. Özellikle Ocak ve Şubat aylarında dondurucu soğuklarla karşılaşan Budapeşte'de hava sıcaklığı -20 derece bile görüyor. Her ne kadar soğuk da olsa bu dönemler Budapeşte'de kar manzarasıyla beraber fotoğraflarınız için harika kareler vaad ediyor. Ayrıca turist yoğunluğunun da bahar ve yaza göre daha az olduğu bu dönemde soğukla çok probleminiz yoksa daha rahat gezip dolaşabilirsiniz.

2. İlkbahar - Yaz


Budapeşte'de ilkbahar zamanları tek kelimeyle mükemmel. Yemyeşil çiçekler, yeşeren ağaçlarla beraber bu güzel Avrupa şehri üstüne bir de güzel havası eklenince muhteşem bir tatil bölgesi haline geliyor. Bahar aylarında ortalama hava sıcaklığı 18 derece civarında seyrediyor ve yılın en keyifli zamanları olarak değerlendirilebilir. Budapeşte'de yaz ayları ise bir hayli sıcak geçiyor. Türkiye'nin güney bölgelerindeki yaz koşullarına ve yüksek hava sıcaklıklarına alışkınsanız bu sizin için problem olmayacaktır çünkü Macaristan'ın başkenti Budapeşte Türkiye'den daha serin yaz ayları geçiriyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 25 derece civarında seyrediyor.

3. Sonbahar


Eylül ayıyla beraber yaz sıcaklarını üzerinden atan Budapeşte'de sonbahar da oldukça keyifli bir mevsim. Dökülmeye başlayan yapraklar, yaz aylarının geçmiş olmasıyla nispeten boşalmaya başlayan Budapeşte sokaklarıyla birleşince romantik bir manzara ortaya koyuyor. Ülkemizde pastırma yazı olarak isimlendiren sıcak sonbahar günleri, Budapeşte'de de sık sık görülmekte, zaman zaman Ekim ayının ortalarında bile 20 derecelik sıcaklıklar görülebiliyor. Bununla birlikte sonbahar mevsiminde Budapeşte için ortalama sıcaklık 13-15 derece civarında ölçülmüş.

4. Geçtiğimiz Yıl


2015 yılında Budapeşte, uzun dönem sıcaklık ortalamalarına göre biraz daha sıcak bir sene geçirdi. Aynı zamanda 559 mm yıllık yağışla yine önceki senelere göre biraz daha fazla yağış aldı, bununla paralel olarak yağışlı gün sayısı da son 10 yılın ortalamasından daha yüksek bir değerdeydi. 2015 yılında ilkbahar mevsiminde ortalama sıcaklık 10 derece civarındaydı. Budapeşte Temmuz ve Ağustos ayları 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarıyla oldukça boğucu günler geçirtti. 
X
Budapeşte Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.

Sizi fırsatlar için bilgilendirelim!

KAYIT OL
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder