Budapeşte'de Nereleri Gezmek Lazım?

Budapeşte'de Nereleri Gezmek Lazım?

Genellikle Doğu Avrupa'nın en güzel şehri olarak nitelendirilen Budapeşte’de gezilecek yerler de oldukça fazla. Burası hem doğal güzellikleri hem de muhteşem tarihinin günümüze kadar korunmuş varlığı ile adeta büyüleyici bir dünya. Şehrin kültürü de şehri ziyaret etmeye gelenleri fazlasıyla etkiliyor. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'den geçen Tuna Nehri, şehri güzelleştiren en önemli unsurlardan bir tanesi. Aslında bu şehrin sadece Macaristan'ın değil, tüm Orta Avrupa'nın başkenti olduğunu da söylememiz mümkün. Budapeşte aynı zamanda pek çokları için romantizm şehri olarak da biliniyor. Ülkemizden de sık sık uygun uçak biletleri sayesinde Budapeşte'ye kültür turları düzenleniyor. Macaristan Budapeşte gezilecek yerler açısından oldukça geniş bir liste sunuyor. Bu nedenle Budapeşte turu yapmaya başlamadan önce havaalanından, istasyondan ya da şehir içindeki turizm ofislerinden ya da masalarından Budapeşte gezi rehberi almanızda fayda var. Her ne kadar gezeceğiniz yerleri iyi bir şekilde planlamış olsanız da bu küçük kitapçığın yanınızda bulunması işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Çünkü içerisinde Budapeşte gezilecek yerler haritası da bulunuyor ve gezmek istediğiniz yerlerin birbirine yakınlığını buradan takip ederek zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Hazırladığımız Budapeşte gezilecek yerler listesi de şehri gezmeden önce genel anlamda fikir sahibi olmanız için size yardımcı olacaktır.

Seyahat rotanızda Budapeşte var ise, uygun fiyatlı Budapeşte uçak bileti alarak seyahatinizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller dileriz!

 


 

Buda Kalesi / Buda Castle

Budapeşte’de gezilecek yerler listesi ilk sıraya genelde Buda Kalesi'ni alıyor. Şehir bilindiği üzere Tuna Nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılıyor. Buda Kalesi de şehrin Buda tarafında bulunuyor. Yüksek bir tepede bulunan kalenin geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Ancak kalenin o zamanki görünümünden bir hayli değiştiğini de söylemeliyiz. Buda Kalesi içinde Budapeşte Tarih Müzesi, Macaristan Ulusal Galerisi ve Milli Kütüphane de yer alıyor. Bu nedenle kale, Budapeşte gezilecek görülecek yerler arasında büyük bir öneme sahip. Burada bol bol vakit geçirerek, şehir hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz içerisine girmeden terasında Tuna Nehri'nin ve Peşte'nin manzarasını da izleyebilirsiniz. Kaleye şehirdeki 16 ve 16A numaralı otobüslerle ya da füniküler ile gitmek mümkün. Buda Castle'ın tam adresi; Budapest, Szent György tér 2, 1014 Macaristan. Detaylı bilgi almak için telefon numarası ise; +36 1 458 3000.

 


 

Matthias Kilisesi / Matthias Church

Matthias Kilisesi, Eski Buda Bölgesi'nin merkezi olarak görülen Kutsal Teslis, orijinal adıyla Holy Trinity meydanında yer alıyor. Kilisenin geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Bu kilisenin sadece Budapest'in ve Macaristan'ın değil, Avrupa'nın bile önemli bir kilisesi olduğu söyleniyor. Kiliseye her dönemde farklı mimari eklemeler yapıldığı için, kilisenin genel olarak mimari tarzı pek çok ayrı özelliği bir arada bulunduruyor. Bu da kuşkusuz onu çok daha ilgi çekici kılıyor. Kilisenin önceleri ismi aslında çok daha farklıydı. Ancak 15. yüzyılda Kral Matthias Corvinus'un kiliseye verdiği önemden dolayı kilise onun ismini aldı. Kilise, Osmanlı döneminde alındıktan sonra bir camiye çevrilmiş. Ancak 150 yıl sonra yeniden kilise halini almış. Osmanlı'nın bir dönem cami olarak kullandığı bu kilisenin bizim için de ayrı bir önemi var. Kiliseye giriş ücreti 1200 HUF. Kilise hafta içi her gün saat 09.00'dan 17.00'ye kadar ziyaret edilebilir. Cumartesi günleri 09.00 - 13.00 arası, Pazar günü ise 13.00 - 17.00 arası açık. Kilisenin tam adresi; Budapest, Szentháromság tér 2, 1014 Macaristan. İletişim için telefon numarası ise; +36 1 355 5657.

  

Gellert Tepesi / Gellert Hill

Budapeşte'de nereleri gezmek lazım? listemizin 3.durağı ise Gallert Tepesi. Bu tepe, görülecek yerler arasında özellikle şehrin muhteşem manzarasının izlenebileceği pek çok yer barındırıyor. Bunlardan bir tanesi de Gellert Tepesi. Bu tepe tarihte oldukça ilginç olaylara da sahip olmuş. Bölgedeki Hristiyanlığı kabul etmeyen insanların fıçılara konularak tepeden aşağıya atıldığı söyleniyor. Hatta tepeye aşağı atılanlardan birisinin isminden esinlenerek Gellert Tepesi denilmiş. O isim Saint Gerard. Ayrıca tepenin en üst noktasında yaklaşık 14 metre yükseliği bulunan Szabadsag Szobor isimli Özgürlük Heykeli bulunuyor. Yine tepede Osmanlılar tarafından inşa edilmiş ve Avusturyalılar tarafından da yenilenmiş bir kale var. Burayı ziyaret etmek için giriş ücreti; 1200 HUF. Tepeye, 27 numaralı otobüsler ile ve tramvay ile gidilebilir. Ayrıca tepenin yakınlarındaki parkın alt tarafında Saint Gerard'ın heykeli de yer alıyor. Buradaki Cave Church yani Mağara Kilise de Budapeşte gezilecek yerlerinin arasında bulunuyor.

 


 

Parlamento Binası / Hungarian Parliament Building

Hungarian Parliament Building olarak da bilinen Parlamento Binası, Budapeşte görülmesi gereken yerler sıralamasında önemli bir konumda. Şehrin en önemli sembollerinden olan bu bina Tuna Nehri kıyısında bulunuyor. Hatta bu bina, Avrupa'nın en büyük 3. parlamento binası ve Macaristan'ın en büyük binası. Bina gerçekten de büyüleyici ve enfes bir mimariye sahip. Dilerseniz 5200 HUF ödeyerek bu binanın içini yaklaşık 45 dakika gezebilirsiniz. Giriş ücreti Avrupa Birliği vatandaşlarına ise 2000 HUF. Metroyu kullanarak Hat 2 ile buraya ulaşmanız mümkün. Binanın tam adresi; Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3, 1055 Macaristan. İletişim için telefon numarası; +36 1 441 4000. Bina hafta içi her gün 08.00 - 18.00 arası ziyaret edilebilir. Hafta sonu ise 08.00 - 16.00 arası ziyarete açık.

 


 

Opera Binası / Hungarian State Opera House

Budapeşte gezilecek yerler ile ilgili olarak size tarihi mekanlar önerirken sanatla ne kadar iç içe bir şehir olduğunu da gözler önüne koyuyor. Şehirde bulunan Opera Binası, etkileyici mimarisi ve ünlü eserlerin oldukça uygun fiyatlara izlenebilmesiyle gerçekten de fazlasıyla ilgi çekici bir yer. Burada opera izlemenin dışında yaklaşık 2900 HUF bilet bedeliyle binayı gezme şansınız var. Üstelik bu turda bir rehber de size eşlik ediyor. Metroyu kullanarak Hat 1 ile buraya ulaşmanız mümkün. Opera Binası'nın tam adresi; Budapest, Andrássy út 22, 1061 Macaristan. İletişim ve bilgi için telefon numarası; +36 1 814 7100. 1884 yılında yapılmış olan bu bina, genellikle 10.00 - 20.00 arası ziyaret edilebiliyor.

 


 

Zincirli Köprü / Chain Bridge / Széchenyi Lánchíd

1849 yılında yapılmış olan Zincirli Köprü, Brooklyn Köprüsü'nün mimarı olan William Tierney Clark tarafından 11 yılda tamamlanmış. Görsel anlamda oldukça ihtişamlı bir yapısı olan köprü, 375 metre uzunluğa sahip. Köprünün oldukça ilginç bir hikayesi de var. Köprünün yapımının ardından her iki yakasına da ünlü heykeltraş Janos Marschalko'nun yaptığı aslan heykelleri köprünün muhafızı gibi yerleştirilmiş. Zaten köprü Aslanlı Köprü adıyla da biliniyor. Ancak söylenene göre, aslanlar yerleştirildikten sonra bir kişinin, aslanların dilinin olmadığı söylerken aslan sesi duymasıyla Janos Marschalko, köprüden atlayarak intihar etmiş.

  

Kahramanlar Meydanı / Hösök Tere

Şehrin en önemli meydanı olan Kahramanlar Meydanı'nda Macaristan'ın bininci yılı anısına yapılmış olan önemli bir anıt bulunuyor. Aynı zamanda yine meydandaki, Baş Melek Cebrail kolonu da oldukça ilgi çekici yapılardan. Ülkenin en mühim törenleri genellikle bu meydanda gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda yine meydan sanat galerilerine ve çeşitli heykel eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Buraya şehrin en önemli noktası ve merkezi diyebiliriz. Bu yönüyle de aynı zamanda fazlasıyla turistik bir yer. Meydanın yakınlarında bulunan ve orjinal adı Városliget olan Şehir Parkı da kesinlikle görülmeye değer yerlerden bir tanesi. Parkta, şehrin en büyük termal havuzu olan Szechenyi, Avrupa'nın en büyük hayvanat bahçesi, bir sirk, bir eğlence parkı ve Vajdahunyad Kalesi de bulunuyor. Meydana şehir metrosunun Hat 1 bölümü ile kolayca ulaşmak mümkün. İletişim için; +36 1 322 4098 telefon numarasını kullanabilirsiniz.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Budapeşte Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder