Budapeşte'de Alışveriş

Budapeşte'de Alışveriş

Budapeşte Orta Avrupa'nın en önemli şehirlerinden biri olduğu için şehre gelen turistlere alışveriş konusunda da oldukça çeşitli alternatifler sunuyor. Zaten şehrin kültürel, tarihi ve sanatsal değerleri oldukça fazla olduğundan bunların hediyelik eşya sektörüne yansımaması düşünülemezdi. Macaristan, Budapeşte'de alışveriş yapmayı sevenleri adeta kucaklıyor. Çünkü burada hem daha önce hiç görmediğiniz hem de fazlasıyla otantik olan pek çok özel ürün bulma şansınız var. Şehir çok ilginç bir şehir olduğu gibi hediyelik eşya ürünleri de oldukça fazla. Özellikle şehre geldiğinizde Herend Porselenleri diye bilinen el yapımı özel porselenlerden satın alabilirsiniz. Bunların dışında şehirde folklorik ürünler ve kıyafetler de fazlasıyla dikkat çekici. Aynı zamanda el işine de fazlaca önem verilen şehirde, hediyelik eşya ürünü olarak pek çok tahta oymacılığı ve dantel işi ürünlere ulaşmanız mümkün. Bu tip özel hediyelik eşyaları satın almak için Budapeşte'de alışverişin caddesi kesinlikle Vaci Caddesi. Aynı zamanda Budapeşte alışveriş yerleri arasında bulunan Kale Tepesi ve Szentendre Kasabası'ndan da sevdikleriniz için hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ancak şehirde alışveriş yapmaya başlamadan önce, bir Budapeşte alışveriş rehberi edinmenizde fayda var. Çünkü farklı farklı pek çok ayrı noktada oldukça zevkli ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Erken davranıp bütün paranızı tek bir noktada harcamamalısınız.

Budapeşte alışveriş merkezleri açısından da oldukça gelişmiş bir şehir. Şehirdeki dükkanlar da genellikle hafta içi 10.00 ile 18.00 arası hizmet veriyor. Pazar günleri genellikle çoğu dükkan kapalı. Cumartesi günleri ise, 13.00'e kadar çalışıyorlar. Şehirde her daim kredi kartı ile alışveriş yapamayabilirsiniz. Bu nedenle bazı küçük ve yerel dükkanlar için yanınızda nakit para bulundurmanızda da fayda olacaktır. Budapeşte bir Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen şehrin ve ülkenin para birimi HUF olarak geçen Macar Forint'i. Ancak ülkenin 2020 yılında Euro'ya geçeceği düşünülüyor. 1 Euro yaklaşık olarak 290 HUF'e denk geliyor. Yine de bu rakamı güncel kurlardan takip etmenizde yarar var. Aslında şehirdeki büyük alışveriş merkezlerinde, dünyaca ünlü uluslararası mağazalarda ve popüler restoranlarda Euro ile de alışveriş ve ödeme yapmanız mümkün. Tabii bu durumda kur farkı ile alakalı bir ekstra maliyet çıkabilir sizin için. Şehrin hemen hemen her noktasında Forint alabileceğiniz döviz büroları bulunur. Yalnız bu noktada sokakta size para bozdurabileceğini söyleyenlere kesinlikle itibar etmemelisiniz. Budapeşte'nin çok pahalı bir şehir olduğunu söyleyemeyiz. Budapeşte'de alışveriş ucuz mu diye sorduğunuzda aslında diğer Avrupa ülkelerine göre bakıldığında ortalama olarak Türkiye'ye yakın olduğunu söylemek mümkün.

 


 

Central Market Hall

Budapeşte ucuz alışveriş noktalarından bir tanesi kesinlikle Central Market Hall. Bir pazar yeri özelliği taşıyan Central Market Hall'ın orijinal adı ise Nagy Vasarcsarnok. Burası iki katlı ve kapalı bir yer. Üstelik oldukça renkli ve ışıltılı bir çatısı da var. Giriş katı bütünüyle yiyecek ürünlerine ait durumda. Eğer böyle bir ihtiyacınız yok ise direkt olarak üst katlara geçebilirsiniz. Yine de şehrin önemli lezzetlerini keşfetmek için buraya da kısaca bir göz atmakta fayda var. Üst katlarda tamamen giyim ürünleri, aksesuarlar, hediyelik eşyalar satılıyor. Ayrıca yine üst katlarda restoran ve kafeler de mevcut. Pazarda bazı dönemlerde ülke mutfaklarına ayrılmış festival ortamı yaşanıyor. Bu dönemde her ülkenin kendine has ürünleri satılıyor ve ikram ediliyor. Central Market Hall, şehrin Peşte tarafında yer alıyor. Buraya 2 numaralı, 47 numaralı ve 49 numaralı tramvay hatları ile ulaşmak mümkün. Pazarın tam adresi; Budapest, Vámház krt. 1-3, 1093 Macaristan. İletişim için telefon numarası; +36 1 366 3300. Pazar, Pazar günleri kapalı. Cumartesi ve Pazar hariç her gün 06.00'dan 18.00'e kadar hizmet veriyor. Cumartesi günü, 06.00 - 15.00 arası ve Pazartesi günü, 06.00 - 17.00 arası açık.

 


 

Vaci Utca

Budapeşte'nin belki de en popüler ve en çok sevilen alışveriş noktası kesinlikle Vaci Utca, yani Vaci Caddesi. Burayı ülkemizdeki İstiklal Caddesi gibi düşünebilirsiniz. Caddede pek çok alışveriş merkezi, dünyaca ünlü markaların mağazaları ve yerli butikler yer alıyor. Burada hem oldukça moda günlük giyim ürünlerini satın alabilirsiniz hem de sevdikleriniz ve kendiniz için hediyelik eşyalar bakabilirsiniz. Şehre gelen turistler en keyifli alışverişlerini, pek çok alternatif bulunması sebebiyle bu bölgede yapıyorlar. Hatta buradaki Duna Plaza da ilginç görüntüsüyle fazlasıyla ilgi topluyor. Duna Plaza bölgenin en pahalı ve en şık mağazalarından bir tanesi. Duna Plaza ile iletişime geçmek için telefon numarası; +36 1 465 1666. Pazar günü hariç her gün 10.00 - 21.00 arası hizmet veriyor. Pazar günleri ise 10.00'dan 19.00'a kadar açık.

 


 

Westend City Center

Westend City Center, tüm Orta Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi olarak biliniyor. Ancak yine de ülkemizdeki pek çok alışveriş merkezine göre küçük olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok ünlü markanın mağazası bulunuyor. Bunlar arasında; Benetton, Armani, Media Markt ve Marks & Spencer da var. Üstelik Westend City Center alışveriş merkezi, içerisinde tam tamına 14 adet sinema salonu bulunduruyor. Alışveriş merkezinin tam adresi; Budapest, Váci út 3, 1062 Macaristan. İletişim için telefon numarası; +36 1 238 7777. Burası haftanın her günü 08.00'den 23.00'e kadar açık. Yani oldukça geniş zamanlarda burada alışveriş yapmanız mümkün.

 


 

Szputnyik Shop D20

Szputnyik Shop D20, şehirdeki ikinci el eşyaların satıldığı bir mağaza. Burası için retro butik tanımını kullanabiliriz. Aynı zamanda mağazada yeni moda tasarımlarının koleksiyonları da satılıyor. Burada nostaljik pek çok keyifli ve eğlenceli ürünü bulabilirsiniz. Fazlasıyla pazarlık yapma imkanının da bulunduğu bu mağaza için, bu pazarlık avantajını da hesaba katarak uygun fiyatlı bir mağaza demek mümkün. Özellikle şehirde eskiden yaşayan insanların kullandıkları kıyafetleri burada incelemek de burayı küçük çaplı bir yakın tarih müzesi yapabiliyor. Szputnyik Shop D20 mağazasının tam adresi; Budapest, Dohány u. 20, 1074 Macaristan. İletişim kurmak için telefon numarası; +36 1 321 3730. Mağaza Pazar günleri hariç her gün 10.00'dan 20.00'ye kadar hizmet veriyor. Pazar günleri ise 10.00'dan 18.00'e kadar açık.

 


 

Hold Utca Market

Şehirde pazarlar oldukça meşhur. İşte Hold Utca Market de bunlardan bir tanesi. İçerisinde özellikle organik yiyeceklerin satıldığı Hold Utca Market'te şehre ve ülkeye özel pek çok hediyelik eşya da bulmanız mümkün. Burası çok fazla büyük bir pazar özelliği taşımıyor ancak içerisindeki ürünler açısından keyifli bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Budapeşte'de Hold Utka Market gibi olan diğer küçük pazarlar ise Hunyadi Ter Market, Rákóczi tér Market ve Klauzál tér Market. Eğer vakit bulursanız buralara da bir göz gezdirebilirsiniz. Hold Utca Market'ın orjinal adı; Hold utcai Vásárcsarnok és Belvárosi Piac. Tam adresi ise; Budapest, Hold u. 13, 1054 Macaristan. İletişim için telefon numarası; +36 1 353 1110. Mekan Pazar günleri kapalı. Cumartesi günleri 06.00'dan 14.00'e kadar, Pazartesi günleri ise 06.30'dan 17.00'ye kadar hizmet veriyor. Diğer günlerde 06.30 ile 18.00 arası bu pazardan alışveriş yapabilirsiniz.

 


 

Lurdy Haz

Lurdy Haz, Budapeşte'deki alışveriş merkezlerinden bir tanesi. Bu alışveriş merkezinde ağırlıklı olarak cam eşyalar satılıyor. Ayrıca içerisinde pek çok sinema ile hem ünlü hem de yerel butik de bulunuyor. Mağaza haftanın her günü 10.00 ile 20.00 arası hizmet veriyor. Mağazanın tam adresi; 1097 Budapeşte, Kálmán utca 12-14. İletişim için telefon numarası; 06-1-456-1100. 

Budapeşte'de tatil ve alışveriş keyfi yapmak istiyorsanız, sitemizi ziyaret ederek ekonomik fiyatlı Budapeşte uçak bileti satın alıp seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Keyifli alışverişler dileriz! 

 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Budapeşte Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder