Budapeşte Şehir Rehberi

Budapeşte Şehir Rehberi

Macaristan; batıda Avusturya ve Slovenya'yla, doğuda Romanya ve Ukrayna'yla, kuzeyde Slovakya'yla ve güneyde de Sırbistan ve Hırvatistan'la komşudur, başkenti Budapeşte'dir. Macaristan'ın başkenti Budapeşte, Avrupa'nın en büyük ikinci nehir havzası olan Tuna Nehri’nin iki kıyısında kurulmuş olan Buda ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Budapeşte, uygun fiyatlı uçak biletleri ve diğer imkanlarıyla oldukça iyi bir tatil rotası. Romantik, huzurlu, kültürel ve tarihi olarak iyi bir tatil deneyimi vaad eden şehir, zengin yeraltı su kaynaklarına sahip oluşuyla da kaplıcalarında sağlık turizmi konusunda oldukça gelişmiş bir konumda bulunmaktadır. Budapeşte uçak bileti, ucakbileti.com'da sizleri bekliyor!

  

1. Konuşulan Dil ve Nüfus

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte'de yaklaşık 2 milyon insan yaşıyor. Budapeşte'de Macaristan'ın resmi dili olan Macarca kullanılır. Macarca Macar alfabesinden gelir ve 42 harftir. Bunun dışında şehrin gelişmiş turizm potansiyeli sayesinde özellikle turistik merkezlerde İngilizce konuşulma oranı da bir hayli yüksektir. Tarihte Türklerin Macarlarla yakın ilişkiler içinde olması ve yıllar boyu komşuluk edilmesi neticesinde Macar dili ve Türkçe arasında özellikle tarım konularında birçok ortak kelime bulunmaktadır. Günümüzde Budapeşte nüfusu sanayi ve hizmet sektörleri arasında ise hemen hemen eşit bir dağılım göstermektedir. 

  

2. Para Birimi

Budapeşte'de ülkenin resmi para birimi olan Macar Forint'i kullanmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 95 Forint etmektedir. Kullanılan para birimi sebebiyle, Macaristan seyahatiniz öncesinde havaalanından ya da şehirdeki döviz bürolarından birinde yanınıza yeteri kadar Forint almanız önemlidir. Macaristan ekonomisi ağırlıklı olarak ihracata dayanmaktadır. İhraç ettiği ürünlerin tamamına yakınını diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere satan Macaristan; makine imalatı ve elektronik eşyalar konusunda ihracatçı bir Avrupa ülkesi olarak öne çıkmaktadır.

 


 

3. Hava Durumu

Özellikle kuzey bölgeleri epey dağlık olan Macaristan'da genel olarak karasal iklim özellikleri görülür. Denize kıyısı olmayan bir şehir olan Budapeşte'de de sert karasal iklim görülür. Kış mevsimleri oldukça soğuk ve kar yağışlı geçer, hemen hemen tüm Macaristan şehirlerinde de bu böyledir. Yaz aylarına gelindiğinde ise havalar genellikle sıcaktır ve özellikle alçak bölgelerde pek yağış görülmez. Ülke genelinde yıllık ortalama sıcaklık 9-10 derece arasındadır. Kış mevsiminde ise sıcaklıklar -20 dereceyi bile görmektedir. Kış mevsiminde görülen soğuk havalarla birlikte Tuna Nehri bazen üzerinde büyük buz kütleleri oluşturur. Bu hemen hemen her kış yaşanan ve Macarların alışkın olduğu bir durumdur.

  

4. Yönetim Biçimi

Macaristan'da yasama organı parlamentodur. Macaristan parlamentosu 386 üyeden oluşur. Ülkede % 5 seçim barajı kullanılmaktadır. Seçimler her dört senede bir tekrar edilir. Ayrıca parlamento üyelerinin seçtiği bir de devlet başkanı vardır. Devlet başkanının görevleri daha çok sembolik olmakla beraber önemli bir görevi de başbakanı atamaktır. Hükümet mensuplarını belirlemek ve görevden alma yetkisi ise başbakanda toplanmıştır. Ayrıca Macaristan Anayasa Mahkemesi, yasaların anayasaya uygun olup olmadığını denetleyen bir organdır ve bağımsız 15 üyeden oluşmaktadır.

 


 

5. Ulaşım

Budapeşte, yürüyerek gezmeye oldukça uygun bir şehir olmasına rağmen daha önce bahsettiğimiz üzere iki şehrin birleşmesinden oluşan bu güzel şehrin Peşte adı verilen bölgesi düz bir arazi yapısına sahipken, Buda bölümü biraz engebelidir. Şehir içi ulaşımınızı otobüsle sağlamak istiyorsanız binmek istediğiniz otobüsün içinden bilet alabiliyorsunuz, bu da sizi şehirde bilet aramaktan kurtaran oldukça güzel bir özellik. Metro'ya binmek isterseniz metro biletlerini duraklardan ya da bizim ülkemizde de olduğu gibi büfelerden satın alabilirsiniz. Budapeşte metrosu ayrıca dünyanın en eski metrolarından biri. Londra'da bulunan Londra Metrosu'ndan sonra dünyanın en eski 2. metrosu olma özelliğine sahip olan Budapeşte Metrosu, aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki mekanlardan bir tanesi. Budapest Ferenc Liszt International Airport'u kullanarak da uygun uçak bileti sayesinde ülkemizden buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

İyi tatiller dileriz!

 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Budapeşte Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder