Bologna'ya Ne Zaman Gidilmeli

Bologna'ya Ne Zaman Gidilmeli?

Turizm sektöründe hızla talebini yükselten İtalya, ılıman ve güneşli bir ülke olarak bilinmesinin yanı sıra Kuzey ve Güney şehirlerin de değişken hava koşullarının görülmesi mümkündür. Söz konusu Bologna ise İtalya’nın Kuzey kesiminde yer almasından ötürü bu değişken hava koşullarından etkilendiği söylenebilir. Şehre genellikle ılıman bir iklim hakim olsa da hiç beklenmedik bir anda yağış görülmesi olası bir durumdur. Gündüzleri genellikle güneşli, akşamları ise biraz serin olduğu için Bologna ziyaretçileri mutlaka yanlarında uzun kollu kıyafetler getirmelidir. Ayrıca kilise ziyaretlerinde şort ve askılı badi gibi açık kıyafetlerin giyilmesi yasak olduğundan ötürü, bu alanları gezmek isteyenlerin de yanlarında uygun kıyafet bulunması Bologna’ya gitmişken bu muhteşem mimarileri ziyaret etmeleri açısından önemlidir.

 

Bunun yanı sıra Bologna’ya Ne Zaman Gidilmeli? gibi merak edilen bir soru için aslında her mevsim gidilebilir cevabı uygun olacaktır. Çünkü şehrin mimari yapısı gereği yağmur yağsa dahi ıslanmanız çok düşük bir ihtimaldir. Yapıların zemin kısımları geri çekilerek, insanların hem güneşten korunmaları hem de yağmurdan etkilenmemeleri adına arkadlar yapılmıştır. Dolayısıyla Bologna’da bulunduğunuz süre içerisinde hava durumunun pek de önemi olmayacaktır. Ancak açık alanlarda dolaştığınız göz önünde bulundurulursa, mutlaka temkinli davranarak yanınızda gerekli kıyafet ile gereçleri bulundurmanız menfaatinize olacaktır. Bununla birlikte kış mevsimini biraz sert geçiren Bologna halkı, genellikle kütüphanelerde zaman geçirdiği de gözlemlenmiştir. Dolayısıyla Bologna kütüphaneleri belki de okuma ve öğrenme alışkanlığından olsa gerek, gözlerinize inanamayacağınız kadar doludur. Bologna’nın geçmiş yıllara göre hava tahminlerine bakıldığında aslında şu tarihte Bologna’ya gidilir demek biraz zor olacaktır. Kış mevsiminde dahi 15-16˚C sıcak olabilen şehir, oldukça fazla hava koşullarında değişikliğe uğraması nedeniyle her an her mevsimi yaşamanız olası bir durumdur denilebilir. Biraz şansınıza bağlı olsa da gitmeyi düşündüğünüz tarihlerde Bologna Hava Tahminleri konusunda biraz araştırma yapmanız, sizlerin seyahatinizde daha keyifli anlara imza atmanızı sağlayabilir. Bunun dışında fırsatını bulduğunuz an hava şartlarını gözetmeksizin mutlaka gidip, görmeniz gereken bir şehir olduğunu söylenebilir. Yapmanız gereken bavulunuza uzun kollu birkaç kıyafet alarak seyahatinizin tadını çıkartmak olmalıdır.
 Bologna’ya Hangi Tarihte Gidilir?

Diye soracak olursanız, eğer sessizliği seviyorsanız yaz mevsimi, şehrin kalabalık ve hareketli döneminde gitmek isterseniz de okulların açık olduğu dönemlerde gitmeniz tavsiye edilir. Okullar tatile girdiğinde şehrin büyük bir kısmı boşaldığı için bir hayli sessizliğe gömüldüğü söylenebilir. 

Bu güzel Kızıl Şehir'de doyasıya eğlenmek, tarihi mekânları gezmek, doyasıya alışveriş yapmak ve mutfağını deneyimlemek isterseniz, Bologna uçak bileti ucakbileti.com'da!

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer italya Kalkışlı Uçuşlar

X
Bologna Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder