Bologna'da Yapılacak Şeyler

Bologna'da Yapılacak Şeyler

Bologna’da yapılacak şeylerin başında tarihi ve kültürel zenginliği simgeleyen mekanları gezmek yer alır. Oldukça eski bir tarihi içeren bölgede pek çok gezilecek ve görülmeye değer alanlar vardır. Şimdi bunları sizlerin fikir edinmeniz adına aşağıda sıralayacağız.

 


 

San Petorino Kilisesi

1390 senesinde yapımına başlanılan kilise, 132mt uzunluk ile 66mt genişliğe sahiptir. Dünyanın en büyük kilisesi olarak bilinen San Petorino Kilisesi, dış görseliyle tamlanmış olsa da henüz iç tasarımı tamamlanmamıştır. Kilisenin doğu cephesinde yer alan dev güneş saati, 1656 senesinde Gian Cassini ile Domenico Gugliemi tarafından tasarlanmıştır. Bu tasarımla birlikte Julian takviminde anormallikler keşif edilerek, yıl kavramı bulunmuştur. Son derece görkemli olan yapı, kesinlikle görülmeye değer özellikler içermektedir.
 

Ziyaret Saatleri : 07.45 ile 18.30 arasındadır.
Giriş Ücreti : 8Euro
Ulaşım : Otobüs ve taksi aracılığıyla kolaylıkla ulaşılabilinir.

 


 

Piazza Maggiore Panoroması

Bologna’nın tam merkezinde yer alan ve şehrin sembolü niteliğini taşıyan bu yapı, oldukça görkemli bir mimariye sahiptir. Geçmiş zamanlarda şehirde yaklaşık 200 adet kule varken, yaşanan doğal afetler nedeniyle bu kulelerin sayısında bir hayli azalma olmuştur. Ancak günümüzde hala görkemini sürdürebilen Piazza Maggiore Meydanı bünyesinde yer alan iki kule, şehrin en gözde yapılarındandır. Kulelerden uzun olana Asinelli, kısa ve eğik olana ise Garisenda adı verilmiş olup, 12.yüzyılda zengin aileler tarafından inşa edildikleri bilinmektedir. Ayrıca şehrin yine meydanında yer alan Neptün Çeşmesi de yine dikkat çeken yapılar arasında olup, Tommosa Lauret tarafından 1563 yılında tasarlanarak inşa edilmiştir. Daha önceleri Curia Communis, Platea Communis, Vittorio Emanuella adlarıyla da anılan Piazza Maggiore Meydanı’na ulaşmak isteyenler, otobüs ulaşım hattına binerek, Piazza Di Porta Ravegnana ya da Due Torri duraklarında inerek erişebilirler.
 

Kulelere Ziyaret Saatleri : 09.00 ile 18.00 arası
Giriş Ücreti : 3 Euro

 


 

Re Enzo Sarayı

Papa ordusu tarafından Roma İmparatoru II. Frederick’in oğlu Enzo’nun 1249 ile 1272 yılları arasında tutsak edildiği bir yapıdır. 1244 ile 1246 seneleri arasında inşa edilen yapı, 1200’lü yıllarda hemen yanında bulunan Podesta Sarayı ile beraber Bologna Başbakanlığına ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Oldukça eski bir tarihi içermesiyle görülesi alanlar içinde yer alır.
 

Ziyaret Saatleri : Sadece sergi dönemlerinde ziyarete açık olan saray, sergi sürecinde ücretsiz ziyarete açıktır.
Ulaşım : Piazza Maggiore Meydanı’nda yer alan yapıya ulaşmak için, otobüsle Rizzoli veya Piazza Roosevelt duraklarında inmek gereklidir.

 


 

Bologna Carpigiani Dondurma Müzesi

Dünyanın ilk dondurma müzesi olarak bilinen yapının orijinal ismi Gelato Museum Carpigiani olarak bilinmektedir. Müzede 10.000’den fazla resim ve belge bulunmakla birlikte geçmişten günümüze dek kullanılan birçok araç ve gereç yer almaktadır.
 

Ziyaret Saatleri : Hafta içi 09.00 ile 18.00 arası
Giriş Ücreti : Çocuk 4 Euro, yetişkin 5 Euro şeklindedir.
Ulaşım : Bologna merkez istasyonu mevkiinden otobüsle Anzola Emilia istikametine giden 87 numaralı araca binerek, Via Magli durağında inip, müzeye ulaşım sağlanabilir.

 


 

Pinacoteca Nazionale ( Ulusal Müze )

Bologna’nın ana müzesi olarak bilinen yapı, 14.yüzyıldan itibaren kent sanatçıları elinden çıkan eserleri bünyesinde barındırır. Sayısız sanatseverin ilgi odağı olan müzede, İtalyan Barok Sanatı kurucularından ünlü Carracci’nin de eserleri yer almaktadır.
 

Ziyaret Saatleri : Salı-Çarşamba 09.00 ile 13.30 arası Perşembe 09.00 ile 19.00 arası Cuma-Cumartesi ve Pazar ise 14.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Giriş Ücreti : 4 Euro
Ulaşım : Otobüsle Porta San Donato durağında inip, yaklaşık 100mt kadar yürüdüğünüzde müzeye ulaşabilirsiniz.

 


 

Palazzo Comunale

Bologna’nın şehir meclisi özelliğini taşıyan yapı, 1336 senesinden bugüne 15.yüzyılın etkilerini taşımasından ötürü Bologna şehri için son derece önem içeren bir saray niteliğini taşır. 1580 senesinde yaptırılan 8.Papa Gregori’nin heykeli, yapının giriş kapsında dikkat çekmektedir. Saray bünyesinde 13. ve 19. Yüzyıla ait heykel, özel eşyalar ve resimler yer almaktadır.
 

Ziyaret Saatleri: Hafta içi 09.30 ile 18.30 arasında olup, hafta sonu 10.00 ile 18.30 saatleri arasındadır.
Ulaşım: Otobüsle Piazza Maggiore veya Farini duraklarında inildiğinde, ulaşım sağlanabilir.

Ulaşımınızda size yardımcı olacak Bologna uçak bileti ise ucakbileti.com'da sizleri bekliyor. İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer italya Kalkışlı Uçuşlar

X
Bologna Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder