Bologna Şehir Rehberi

Bologna Şehir Rehberi

Çoğu kişi tarafından Kızıl Şehir olarak adlandırılan Bologna, İtalya’nın kuzey kısmında yer almakta ve Emilia-Romagna bölgesinde bulunmaktadır. Orta çağ mimarisine sahip olması ve kızıl şehir olarak dillendirilmesindeki neden ise birçok yapısının kırmızı tuğlalarla çevrilmiş olmasıdır.

Şehir içinde, 1088 senesinde kurulduğu iddia edilen Bologna Üniversitesi (Latince Alma Mater Studiorum) Dünyanın en eski üniversitesi olarak bilinmektedir. Şehrin üniversitesinde ilk başlarda hukukçular yer almış ve tıp, felsefe, mantık, retorik, dilbilgisi, Yunanca, İbranice, astronomi gibi derslere yer verilerek, eğitim kadrosuna yeni eğitimciler günden güne eklenmiş ve bir süre sonra seçkin akademisyenlerin yer aldığı oldukça ünlü bir okul özelliği kazanmıştır. Bologna Üniversite’nde 15.yüzyılda Andrea Alciato gibi önemli hukukçular yer alırken, 16.yüzyılda Pietro Poponazzi ve Gerolamo Cardano gibi doğa bilimleri konusunda ders veren önemli isimler de yer almıştır. İlerleyen yıllarda üniversitede resim ve mimarlık bölümleri açılarak, pek çok ünlü şahsiyetler okul bünyesinde ders vermiştir. Bologna eğitimde kaydettiği yüksek başarılarla birlikte 2000 senesinde Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. İtalya da yaşam koşulları değerlendirildiğinde Bologna 2006 senesinde şehir sıralamasında 5’şinci, 2007 senesinde ise 12. sırada yer edinmesiyle, birçok şehri arkasında bırakarak üst şehir niteliğini taşıma özelliği sayesinde sıklıkla gündeme gelmektedir.
 

 

Tarihçesi boyunca Keltlere, Romalılara ve Etrükslere ev sahipliği eden şehir, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Tüm dünyada ortak dil olarak kullanılan İngilizce, Bologna’da genellikle turistler tarafından restoran ve tur otobüslerinde konuşulurken, Bologna Resmi Dili İtalyanca olarak bilinmektedir. Dolayısıyla her ülkede olduğu gibi İtalyanlar da ülkelerine gelen turistlerin İtalyanca konuşma çabalarından mutluluk duyarlar. Türkiye’den seyahat etmeyi düşünenlerin merak ettiği Bologna Saat Farkı, Türkiye’yi 1 saat geriden takip etmektedir. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Bologna’da saat 14.00’dür. Bu nedenle Türkiye’den Bologna’ya seyahat edecek kişiler saat kavramı açısından bir sıkıntı yaşamaları söz konusu değildir. Ayrıca Bologna Para Birimi Euro olduğu için yine Türkiye’den bu kentte yolculuk yapacaklar ekstra bir çaba sarf etmek zorunda kalmayacaklardır. Floransa’nın 82km uzağında konumlanan Bologna, şehrin endüstri, ulaşım ve ticari merkezinde yer almaktadır. Dolayısıyla oldukça önemli bir yere sahiptir.
 


 

Yaklaşık 85 bin öğrenci sayısına sahip olan Bologna Nüfusu, ortalama 400 bine yakındır. Kentte popüler bir üniversiteye sahip olunması, her geçen yıl nüfusunun hızla artmasına neden olmaktadır. Şehre bakıldığında orantılı göz kamaştıran mimariler, kişileri cezp edici güzelliğe sahiptir. Bologna’ya gidenlerin kendilerini bir müze gezisinde hissetmeleri olağan bir durumdur. Her sokağında farklı bir kültürel zenginlik, farklı bir atmosferin yaşanması, kişilere bambaşka bir dünya da olduklarının hissini verecektir. Orta çağın izlerini günümüze dek bozulmadan taşıyan ve tam anlamıyla sanat eseri özelliği taşıyan şehir, öğrenciden turistte kadar her bireyin kendine özel bir alan yaratabileceği vasıflara sahiptir. Bugün Türkiye’den herhangi bir dış ülkeye seyahat edildiğinde en büyük sorunlardan biri yeme-içme ile konaklamadır. Ancak Bologna’nın her açıdan misafirlerine sunduğu çeşitlilik, bireylerin keyifle seyahatlerini geçirmelerine ön vermektedir. Düşünce özgürlüğüne sahip kentte, solculuğun ön saflarda olduğu bilinmektedir.

Son derece göz kamaştıran mekanları ve tarihi zenginliğiyle görülesi alanlar içinde şehir, ilk sıralarda yer alır. Bologna tur gezisiyle ziyaret edildiğinde, sadece kendi görkemli güzelliğini değil civar kentlerinde büyüleyici görselliğinden faydalanmanıza ön verir. Günümüzün avantajlarından yararlanarak her birey Bologna turuna katılmalı, gerek tarih gerekse kültürel zenginliklerine yakından şahit olmalıdır. Bologna’da konaklama ve yeme-içme konusunda her bütçeye uygun seçenekler bulunduğu için bireysel seyahatler içinde oldukça ideal bir seçimdir. Seyahatinizde size yardımcı olabilecek Bologna uçak bileti, ucakbileti.com'da sizleri bekliyor.

İyi tatiller dileriz! 

 

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer italya Kalkışlı Uçuşlar

X
Bologna Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder